Kapat

Yorkshire Kanarya

Anasayfa Makaleler Yorkshire Kanarya
Yorkshire Kanarya

Yorkshire Kanarya, yorkshire kanarya özellikleri, yaşam şekli, beslenme şekli, cinsiyet ayrımı ve ötüşü yer alıyor.

Yorkshire Kanaryanın Geçmişi

Yorkshire Kanaryanın anavatanı İngiltere’dir. 19. Yüzyıl ortalarında melezlenmiş olan Yorkshire Kanarya, şekil kanaryası sınıfına ait bir kanarya ırkı olma özelliği taşımaktadır.

Yorkshire Kanarya Özellikleri

İnce ve son derece uzun bir fiziksel yapısı mevcuttur. İdeal boyu, ortalama olarak 17 cm civarındadır. Kendi ırkına has, özgün bir duruşa, dik bir duruşa sahiptir. Buna dönük bir şekilde eğitimleri yapılır ve yarışmalarda da bu nokta üzerinden puanlama yapılır. Normal, ideal bir Yorkshire kanaryasının kanatları uçlarda çaprazlaşmış. Boyun kökleri ise çukur değil, dolgundur.

Yaşam şekli

Yokshire Beslenmesi

Yokshire Kanarya

İsmini Yorkshire kontluğundan alan Yorkshire kanarya türleri yaklaşık 10 yıl kadar bir ömre sahiptirler. Kısa tüyleri olup vücutlarına yapışıktır. Yorkshire kanaryalar, üretimi son derece güç, zor olan bir kanarya türü olma özelliği taşımaktadır. Bu kanarya ırkından istenilen miktarda yavru alınamayabilir. Yaşamlarında tüy dökümleri olabilmektedir. Bu gibi durumlarda eğer evinizde sizde bir kanarya besliyorsanız düzenli renklendirici yem kullanılması gerekmektedir. Diğer kanarya türleri gibi muhteşem ötüşleri ile ün kazanmış bir kanarya türüdür. Oldukça hoş ve güzel ötüşleri olan Yorkshire Kanarya, insanların yaşantısında yer edinmeyi yani evcilleştirilmiş bir kanaryadır. Ayrıca beden yapıları, zayıf bir durumda olması sebebi ile yumurtalarına gerekli bakımı, sahiplenmeyi gerçekleştiremeyebilirler. Bu gibi durumlarda üreticiler, Yorkshire kanaryaların yumurtalarını diğer bakıcı ebeveynlerin baktıkları yumurtalar ile değiştirebilmektedirler. Yorkshire Kanarya ispinozgiller yani ötücü kuşlar ailesine ait bir kuş türü olup, yaşam şekli de diğer kanarya ırklarına benzer bir şekildedir. Erkek cinslerinin daha ötücü olduğu da ayrıca bilinmesi gereken bir durumdur.

Beslenme Şekli

Diğer kanarya türleri gibi bir beslenme şekline sahiptir. Standart olarak verilen kanarya yemleri ve yeşillik olarak marul, maydanoz, kıvırcık, karalahana, ıspanak, hindi bağ, tere ve havuç gibi yiyecekler ara ara verilebilir. Ayrıca hangi mevsimdeyseniz o mevsime özgü meyveden de haftalık iki defa verebilirsiniz. Örnek olarak şeftaliyi mevsiminde, elmayı her mevsim, portakalı kış mevsiminde ve diğer mevsimleri de dönemlerine uygun olarak verebilirsiniz. Bu şekilde Yorkshire kanaryanızın çeşitli lezzetler tadarak ötüşünü kuvvetlendirmesini, daha canlı ve hareketli bir hal almasını sağlayabilirsiniz.  Ayrıca kanaryanıza bu gibi yiyecekleri vererek onların da hayatlarında bir farklılık yakalamasını sağlayabilirsiniz. Kendilerini depresyona, sürekli aynı yiyeceği yiyerek sıkıntıya sokmalarını engelleyebilirsiniz. Bu şekilde beslenme şekli ile Yorkshire kanarya besleyebilir ve ötücü bir kuş türüne sizde sahip olabilirsiniz.

Yorkshire Kanarya Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER