Kapat

Turna Kuşu

Anasayfa Kuşlar Turna Kuşu
Turna

Turna Kuşu özellikleri, yaşam şekli turna kuşu türleri, beslenme şekli ve turna resimleri yer alıyor.

Genel Özellikleri

Leyleği anımsatan, fiziksel olarak ona benzeyen bir kuş türüdür Turna. Oldukça uzun bacakları ve boynu mevcuttur. Göçmen kuşlar arasında yer almaktadır. Leylekle turna kuşunun farkından biri gagalarıdır. Turnaların gagaları küçük iken leyleklerin oldukça büyüktür. 25 ila 30 yıl kadar yaşayabilen turna kuşu, çiftleşme zamanında birbirlerini etkileyebilmek için ilginç hareketlerde bulunur. İki adet yumurta çıkaran turnalar, kuluçkaya sırasıyla yatarlar. Erkek ve diş turna böylelikle birbirlerine yardımcı ve destek olurlar. Sürü halinde uçan turna kuşları, göç ederken de V şeklinde uçarlar. Estetik olarak güzel olan turna kuşları, kuş türleri arasında oldukça beğenilen bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır.

Yaşam Şekli

Su kenarlarında yaşayan ve leylekten küçük olan turna kuşu, 140 cm kadar bir boya sahiptir. Ayak parmakları perdeli olan turna, yaşadığı bölgeye göre tüylerinin renklerinde farklılık gösterebilmektedir. Ağaçlara yuva yapanı da vardır yapmayanı da ama az bir kısmı ağaçlara yuvasını yapmaktadır, bunu belirtmeliyiz. Beyaz renklisi de vardır koyu kahverengi renklisi de. Türkiye de Karadeniz, Orta ve Doğu Anadolu’da sulak çayır bataklıklarda yaşamaktadır. Buralarda rastlanan turnalar gri renklidirler. Kuyruklarından aşağı doğru sarkan süs tüyleri adı verilen tüyleri mevcuttur. Sonbaharda Kuzey Afrika’ya göç etmektedirler. Ayrıca gösterişli bir uçuş sergilemektedirler.

Turna Kuşu Videosu

Turna Türleri

   Turna kuşunun toplamda 8  türü bulunmaktadır. Bunlar;

  • Telli Turna
  • Taçlı Turna
  • Mavi Turna
  • Sibirya beyaz turnası
  • Mançurya  Turnası
  • Japon Turnası
  • Cennet turnası
  • Avusturya turnası

Telli turna Türkiye de sadece Bulanık ovasında yaşayabilmektedir. Afrika ve Güney Asya’da kışlarlar, göçmen kuşlardır. Ak turna ise Saha cumhuriyeti ve Batı Sibirya da ki Artktik Rusya’da bulunurlar. Büyük beyaz turna olan ak turna, en gösterişli kuşlar arasında yer almakta olan bir kuş türüdür. Japon turnası da göçmen olup, Sibirya’da ürerler. Kışı geçirmek için Çin, Tayvan, Japonya ve Kore’ye göç etmektedirler. En ağır turna türü olup, 7,7 – 10 kg ağırlığındadır.

Turna Kuşu Beslenme Şekli

Turnalar da birçok kuş türünün beslenme şekli gibi bir beslenme şekli olan kuş türüdür. Fare, böcek, solucan, tohum ve kurtçul gibi canlıları yiyerek beslenen turnalar, bu şekilde beslenip hayatlarını sürdürmektedirler. Yiyebilecekleri büyüklükte ki böcekleri, bitki tohumlarını yiyen turna kuş türü, hayatını bu şekilde beslenerek sürdürmektedir ve beslenebileceği canlıları bulmak için göç edip, hava sıcaklıklarına, iklime ayak uydurmak için de aynı zamanda göç etmektedir.

Turna Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER