Kapat

Sultan Papağanı

Anasayfa Kuşlar Sultan Papağanı
Sultan Papağanı

Cins adı Nymphicus Hollandicus olan Sultan papağanı şirin görüntüsü ve sevecen haliyle sık tercih edilen bir papağan cinsidir. Genellikle beyaz, sarı ve gri renklere sahip Avusturalya kökenli bir cinstir, ülkemizde de bulunur. Konuşmaya yatkındır, diğer cinslere göre nispeten daha az öter. Cinnamon, Grey, Pearl, Lutino, Whiteface, Pied, Silver ve albino olmak üzere 8 alt tipi bulunur. Bakımları basittir. 15 derecenin altında hipotermiye girebildiklerinden oda sıcaklığını 15 derecenin üstünde tutmaya özen göstermek gerekir. Ortalama 20 – 30 yıllık bir yaşam süresine sahip olan sultan papağanının kafes temizliği düzenli olarak yapılmalıdır. Gaga ve tırnak kesimi sultan papağanları için gereksizdir bu işlemi kendileri yaparlar. Erkekleri insan sesine benzer bir ses çıkarabilsede dişileri hiç konuşamaz ve konuşamayan cinsler içinde yer alırlar. Boyları yaklaşık 32 cm kadardır. Ses seviyeleri düşüktür. Haşlanmış kepekli pirinç, karnabahar, bezelye, kuru incir içi, armut sapı, patates, biber, çok pişmiş yumurta, brokoli, havuç, ıspanak, kabuksuz muz, çekirdeği ayıklanmış elma, yağsız yoğurt, kabak çekirdeği, kepek ekmeği, bulgur, mısır ekmeği, dut, çilek, şalgam, ekmek, çekirdeği ayıklanmış kiraz, domates, salatalık, badem, sarımsak, yeşil fasulye, çekirdekleriyle beraber karpuz, çekirdekleri ile kavun, çekirdek gibi besinler tüketebilir.

Sultan Papağanı Özellikleri

Çok sosyal canlılardır, doğal yaşam şartlarında sürü halinde gezerler ve göçebe kuşlardandır ve genellikle tek eşli olarak yaşarlar. Harekete ihtiyaçları vardır bu yüzden yemlik ve suluklarına ulaşmak için uçarak veya tırmanarak gitmeleri ve yemlik, sulukların ona göre yerleştirilmesi ayrıca geniş kafeslerde beslenmesi daha uygundur. Çift olarak beslenmesi daha kolaydır, daha kolay adapte olurlar. Tek beslenen sultan papağanlarında tüy yolma ve aşırı bağırma gibi problemler daha sık gözlenir. Dişi erkek ayrımı en rahat çıkardıkları sesler ile yapılır. Erkek daha fazla ses çıkarır.9 aylık sultan papağanları tüy değişimi geçirir bunun sonrasında cinsiyet tayini daha net yapılabilir. Benekli tüyleri olan dişilerde tüy değişimden sonra bu benekler kaybolurken erkeklerde benekler kaybolmaz. Erkekler 6 aylıktan itibaren dişilere kur davranışları yaparlar bu davranışların tespiti de cinsiyet hakkında bilgi verebilir. Kafa şekilleri erkeklerde enli dişilerde yuvarlaktır. Erkek sultan papağanlarında yanaktaki leke genellikle koyu kırmızı iken dişilerinde bu leke açık kırmızıdır. En rahat oldukları sıcaklık 25 – 30 derece arasıdır. Ancak bu sıcaklıklarda yumurtlayabilirler. %55 civarı nemden hoşlanırlar, fazlası mantar enfeksiyonlarına davetiye çıkarır, az nem ise hayvanın güçten düşmesine neden olur.

Sultan Papağanı Fiyatları

Oldukça arkadaş canlısı olan sultan papağanları ülkemizde 50 ila 500 TL arası bir sultan papağanı fiyatları karşılığında sahiplendirilmektedir. Sahiplenmek isteyen ve papağan beslemeye yeni başlayacak hayvan dostları için ideal bir cinstir.

Sultan Papağanı Sesi

Sultan Papağanı Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER