Kapat

Su Çulluğu

Anasayfa Kuşlar Su Çulluğu
Su Çulluğu

Yağmur kuşları takımına ait olan Çulukgiller familyasından bir kuş türü olan su çulluğu, ufak ve bodurdur. Göçmen kuş türleri arasında yer alan su çulluğu, yetişkin olduğunda 25 – 27 cm boyunda olmaktadır. 44 – 47 cm ise kanat genişliği olmaktadır. Ağırlıkları 80 ila 140 gram arasında değişen su çulluklarının göç öncesi bu oranı 180’e kadar çıkartabilmektedirler. Kısa ve yeşilimsi bacakları olan su çulluğunun koyu renkte, uzun ve oldukça güçlü bir gagası bulunmaktadır. Kahverengi bir gövdeye sahiptirler ve benek ve şeritleri olup bunlar da sarımsı renktedir. Gövdesinin üst kısımlarında ki tüylerin rengi daha koyu olup, alt kısımlarında ki tüyler daha soluktur. Benekleri kanatları mevcuttur.

Yaşam Şekli

Anavatanı Asya olan su çulluğunun üreme habitatları ise tundralar, bataklıklar ve sazlıklardır. Ayrıca Avrupa ve Asya’nın nemli çayırlarıdır. Batı Avrupa ve güney Avrupa, Tropikal güney Asya ve Güney yarıküre Afrika’sında kışlar. Benzer türleri arasında en yaygın olanı bu türdür. Oldukça iyi kamufle olan su çulluğu, çekingen bir kuş türüdür. Vücudunu yerdeki bitki örtesine yakın tutarlar. Ayrıca avcılar arasında popüler bir hayvan olan su çulluğunun nesli tükenen hayvanlar arasında olmasa sayıları git gide azalmaktadır. Çiftleşme zamanlarında erkekler dişilere kur yapabilmek için çok yükseklere uçarlar ve daireler çizip alçak irtifaya hızlı bir dalış yaparlar ve çıkan ses dişilerin dikkatini çekmektedir. Son derece gizli yerlere yuva yapıp, yerde olan yuvalarına zeytin yeşili üzerinde kahverengi benekli yumurtalarını bırakırlar. 4 yumurta yumurtlayan dişi su çulluğu, 18 ila 21 gün kuluçkaya yatar. Çıkan yavrularla anne ve baba ortak ilgilenir.

Su Çulluğu Türleri

En çok Wilson’s çulluğu ile karıştırılan bu tür, benzer türlerine oldukça benzemektedir. Al türü bulunmayan su çulluğunun aynı türüne olan diğer türler ise Avrasya çulluğu, kervan çulluğu, Çamur çulluğu, Deniz çulluğu ve Orman çulluğudur.

Beslenme Şekli

Su çulluğu hayatta kalabilmek için yumuşak çamurda canlı arayışında olup buldukları böcekleri, solucanları yerler ve bitkisel materyallerle de beslenirler. Bu şekilde beslenerek hayatta kalan su çulluğu, yiyebileceği büyüklükte ki böcekleri avlamaktadır ve nemli bölgelerde yaşamasını sebebi de buradan anlaşılmaktadır ki çamurlu yumuşak toprakta av arayışındadır. Solucan ve böceklerin yoğunlukta olacağı bölgelerde yaşamını sürdürerek besin kaynağını da kolaylıkla bulup tüketmektedir. Hayatta kalmayı bu şekilde başararak yaşamını sürdürmektedir. Diğer kuş türlerine yakın bir beslenme şekline sahiptir.

Su Çulluğu Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER