Kapat

Saka Kuşu

Anasayfa Kuşlar Saka Kuşu
Saka Kuşu

Saka kuşu özellikleri, hangi türleri bulunduğu, yaşam şekli ve beslenme şekli ile saka kuşunun bakımı, sesi, ötüşü ve resimleri yazımızda yer alıyor.

Genel Özellikleri

İspinozgillere ait bir kuş türüdür. Ötüşü ile bilinen ve beğenilen sakalar, kafeslerde de beslenebilmektedir. Tüylerinde ki desen de ilgi odağı olmasını sağlamakla birlikte fiziksel olarak serçeyi anımsatmaktadır. 13 cm kadar bir boyu olan Saka kuşu, ismini bir olaydan dolayı geçmiş zamanda insanlar tarafından verilmiştir. Oldukça güzel ve hoş bir görünüme sahip olan saka kuşlarının ötüşleri ile insanı mest etmektedir. Bu özelliklere sahip olan bu kuş türü, kanatlarının altında ki sarı tüyle ile de ayrıca hoş bir özelliğe ve diğer kuşlarda olmayan bir fiziksel görünüme sahiptir.

Yaşam Şekli

Saka kuşunun yaşam alanlarına bakacak olursak şu şekildedir. Avrupa, İran, Türkiye, Fas, Orta Asya’nın batısı, Cezayir, İngiltere’nin güneyi ve Rusya’nın Karadeniz’e bakan kısımlarıdır.  Bu bölgelerde yaşamlarını sürdüren saka kuşları, mevsimsel olarak bölgelerde değişiklik gösterebilmektedirler. Orman kenarları ve ağaçlık yerlerde yuva yaparak yaşayan saka kuşu sürü halinde yaşamaktadır. Yuvasını yerden 6 metre kadar yükseğe yapan saka kuşuna parklarda da sıkça karşılanabilir. Üreme dönemlerinde dişi saka kuşu 6 adet yumurta bırakmakta olup bir üreme döneminde 3 defa kuluçkaya yatabilmektedir. Gezici kuş türü olan saka kuşu kısa süreli olarak göç etmektedir. Daha sonrasında tekrar eski yerine geri dönmektedir. Ayrıca saka kuşunun farklı formlarda, desenlerde birçok türünde bulunmaktadır.

Ötüşü

Saka Kuşu Türleri

İnceleyeceğimiz ilk tür Kömürcü Sakasıdır. Saka ailesinin en küçük türü olan kömürcü sakası, doğada en fazla bulunan saka türüdür de. Saka yetiştirici arasında kömürcü sakası saka kuşları arasında ne çirkini olarak adlandırılmaktadır. Diğer saka kuşu türü Ak gerdan sakadır. Boğazında fasulye kadar beyazlık bulunması sebebi ile bu isimle anılmaktadır. Kömürcü sakasına göre daha büyük olan ak gerdanlı saka, kuyruk tüylerinin yanında iki beyaz tüyü bulunan bir saka kuşu türüdür. Kasım sakası ise ilgi çeken bir kuş türüdür. Keneset ise saka türleri arasında bu ismi almasının sebebi, ensesinde bulunan mercimek iriliğinde kırmızılıktan dolayıdır. Son olarak mart sakası saka kuşu türleri arasında mart ayında göçmeleri sebebi ile bu ismi alan türdür.

Beslenme şekli

Böcekler, yeşillikler, meyveler ve çok çeşitli bitki tohumları ile doğada beslenerek yaşamını sürdüren bu kuş türü, deve dikeni tohumu da yerler. Ay çekirdeği, Nijer ve ağaç tomurcukları ile de beslenen sakalar, doğada yaşantılarını bu şekilde beslenerek sürdüren bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır.

Resimleri

“Saka Kuşu” üzerine 2 yorum

  1. Muhammet says:
    • admin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER