Kapat

Şahin

Anasayfa Kuşlar Şahin

Şahin kuşu türleri, özellikleri, yaşam şekli, beslenmesi hakkında bilgi ve şahin resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Yırtıcı kuşlar arasında en çok bilinen kuşlardan bir tanesidir Şahin. Geniş kanatları ve yanlara açılan yuvarlak kuyruğu ile ülkemizde ki yırtıcı kuşlar arasında bulunan kızıl şahinlerdendir. Marmara Bölgesinde sık sık karşılaşılan Şahin, Avrupa, Afrika ve Asya’da da kendileri için yaşam alanları bulmuşlardır. Amerika kıtasında olan Şahinlerin kızıl omuzları, kırmızı kuyrukları ve ayaklarında tüyleri bulunur. Kuzey bölgelerde yaşayan Şahinler ise sürü halinde göç ederler. Şahinler, havada geniş kanatları vasıtasıyla çırpınmadan uzun bir müddet uçabilirler. Kartalgiller familyasındandırlar ve ömürleri yaklaşık 100 yıldır. Gagaları kıvrık, vücutları ise 50 – 55 cm boyuna sahiptir. Oldukça güçlü pençeleri ve kahverengi tüyleri bulunmaktadır. Bu kuş türüne ait dişi Şahinler erkek Şahinlere oranla daha iridirler. Erkek şahin kuşlarının sırt kısımları kahve ile kırmızı tonlarında, alnı ile ensesinde ise beyaz benekleri bulunmaktadır.

Şahinlerin Yaşam şekli

   Amerika, Türkiye, Asya, Avrupa ve Afrika gibi bir çok bölgede varlıklarını sürdürmektedirler, yukarıda belirttiğimiz gibi yaşamlarını kuzey bölgelerinde yaşayan şahin kuşlar göç ederek sürdürmektedirler. Yaşamları genel olarak bakıldığında 100 senedir. Ormanlık alanlarda yaşamaktadırlar. Dağlara ve yüksek yamaçlara yuvalarını yapmaktadırlar. Yuvalarının içerisine ise yosun, hayvan kılı tarzında yumuşak maddeler koyarlar. Yaşamları boyunca üreme dönemi Şubat ayından Mart ayına kadar sürmektedir. Kuluçkaya yatan dişi, toplamda 3 – 4 tane yumurta çıkarır. Yaklaşık 28 gün kuluçkaya yatıktan sonra yumurtadan çıkan yavruların bakımını dişi ile erkek Şahin birlikte yürütürler. 44 gün geçtikten sonra işse yavru şahinler yuvadan uçarlar.

Kısa Belgesel Videosu

Şahin Türleri

Şahinlerin dünyada yaklaşık olarak 50 türü bulunmaktadır. Bunlardan en duyulmuşları Kızıl ve Paçalı Şahin’dir. Diğer türlerden bir kaçına bakacak olursak ise onlarda şöyledir. Ak kuyruklu, Ak gerdanlı, Kızıl kuyruklu, Madagaskar Şahini, Yayla Şahini, Dağ Şahini ve Bayağı Şahin. Bunun dışında yaşayan daha birçok türü bulunmaktadır.

Beslenme Şekli

Şahinler genel olarak gündüzleri avlanan hayvanlardır. Ormanlık ve çayırlık bölgeleri, kendilerine mesken edinirler. Küçük şahinler, kurbağa, solucan, orta sınıf memeli ve böcek yiyerek beslenirken; büyük şahinler kuşları avlayarak da beslenmektedirler. Havada saatler boyunca uçuş yaparlar, avlarını gözlerine kestirirler ve kanatlarını kısıp avına doğru inişe geçerler. Görüş yetenekleri muazzam olduğu için avlanılacak hayvanın kurtulma ihtimali oldukça azdır. İnsanlar şahinler beslenmek için kullandıkları bu yeteneğini onları evcilleştirerek avcılık için kullanırlar. Şahinler, bu şekilde beslenme şekli olan ve hayatlarını sürdüren bir hayvandırlar.

Resimleri

“Şahin” üzerine 22 yorum

 1. kardelen says:
  • olcay says:
  • Şerife says:
 2. kardelen says:
 3. olcay says:
 4. kardelen says:
 5. admin says:
 6. furkan demir says:
 7. Abdullah says:
 8. Yasin says:
 9. aytekin eser says:
  • admin says:
   • Firat says:
 10. omer says:
 11. seyfi says:
 12. şahin deniz says:
 13. hamide deniz says:
 14. Hasan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER