Kapat

Papağan

Anasayfa Kuşlar Papağan

Papağan türleri, cinsleri, yaşam şekli, tüm özellikleri, beslenmesi, bakımı ile papağan resimleri ve konuşma videosu yer alıyor.

Papağanların Genel Özellikleri

Dünyada oldukça ünlü bir kuş türü olan papağan kıvrık gagalı olup parlak tüylere sahiptir. Oldukça iyi tırmanıcı olan papağan, günümüzden en bilindik şekli konuşanlarıdır. Taklit özellikleri sayesinde konuşabilen papağanlar en çok bu özellikleri ile bilinen ve tanınan bir kuş türü olma özelliği taşımaktadır. Papağanlar beslenirken ve dinlenirken oldukça sakin hareketler sergilemekte olan hayvanlardır. Ağaçlık alanlarda yaşamaktadırlar. İnsan sesini kaydedip taklit edebilen papağanlar kafeslerde beslenerek evcilleştirilmiştir. Doğal yaşamlarında ağaçlarda yaşadıklarını belirttiğimiz papağanlar yuvalarını ağaç kovanlarına yapmaktadırlar. Ayrıca kaya yarıkları gibi alanlarda da yaşamaktadırlar. Oldukça kuvvetli bir hafızaya sahip olan papağanlar, duydukları sesleri, kelimeleri anında ezberleyip bunu tekrar edebilmektedirler. Ancak bu durumu doğada ki papağanlar yapamamaktadır. Sadece evcil papağanlarda bu durum görülmektedir. Ayrıca erkek papağanlar dişi papağanlara oranla daha iyi konuşabilmektedirler.

Papağanların Yaşam Şekli

Yaşam alanları ağaçlar olan papağanlar, tropik türde kuşlardır. Amerika, Asya, Afrika ve Okyanusya kıtalarında bulunan ve yaşamlarını sürdüren papağanlardan Türkiye’de iki türü bulunmaktadır. Bu kuş türü yumurta ile çoğalmaktadır ve evcilleştirilip evlerde kafeslerde de beslenmektedirler. Papağanınızın konuşmasını sağlamak için ödül veya ceza gibi bir durum söz konusu değildir. Sabretmeniz gerekmektedir. En uzun yaşayabilecekleri ömür 70 yıldır.

Konuşan Papağan Videosu

Papağan Türleri

Papağanlar içerisinde en çok bilinen konuşan tür Jako’dur. 315’den fazla türü bulunan papağanların alt sınıfı 3 adettir. Bunlar Kakadu, Strigopoidea ve Psittacoidea’dır. Bunlar dil yapılarına göre gruplandırılır ve birinci dil yapısı kaygan olup düz dillerden oluşan papağanlardır. Bu sınıfa ait papağanlar ceviz ve meyve gibi yiyecekler ile beslenmektedir. İkinci dil yapısı fırça dildir. Bu sınıfa ait papağanlar ise bitki özüyle beslenip hayatlarını sürdürmektedirler. Papağanların iri ve büyük olanları da mevcutken ufak ve küçük olanları da mevcuttur. Papağan türlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Jako (gri papağan)
  • Amazon
  • Lori
  • Kakadu
  • Ara
  • Cennet Papağanı
  • Sultan Papağanı
cennet papağanı - kus.gen.tr

cennet papağanı – kus.gen.tr

Papağanların Yaşam Süreleri

Ortalama ömürleri kafesde 30-40 yıl iken özgür papağanlar 70 yıla kadar yaşayabilir. Neden sonuç ilişkisini kurabilen papağanlar örneğin, kapı çaldığında “kim o” diyebilir.

Papağanların Beslenme Şekli

Papağanlar çiçeklerle, tomurcuk, meyve ve tohumlar ile beslenerek yaşamlarını sürdüren hayvanlar olup, hayatta kalmayı başarmaktadırlar. Ayrıca türlerine göre değişen beslenme şekilleri de mevcut olup, bu beslenme şekli genel olarak papağanlarda görülen bir durumdur. Çeşitli yiyecekler ile beslenerek hayatta kalan papağanların doğada ki yaşantıları bu şekildedir. Evcilleştirilmiş türleri ise özel olarak üretilen yemlerle beslenebilir. Farklılık olarak evinizde ki papağan ayrıca yemesi için sakıncası olmayan yiyecekler verebilir, farklı lezzetler ile kendisine gü katmasını sağlayabilirsiniz. Böylelikle doğada ki yaşantısında ki gibi beslenerek, papağanınızı sağlıklı bir gelişim sürecine ve yaşantıya sokabileceksiniz. Papağanlar ayrıca cevizle de beslenen türlere sahiptir.

Papağan Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER