Kapat

Papağan Türleri

Anasayfa Makaleler Papağan Türleri

Kırmızı Ara Papağanı

Papağan türleri arasında yaklaşık olarak 90 – 95 cm lik bir boya sahip olan bu papağan türü, en büyük papağanlar arasında yer almaktadır. Orta Amerika’da güney kısımlarda ve Bolivya ile Paraguay bölgelerinde doğal olarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Evlerde bakımı zor olan bu papağan türünü küçükken alırsanız evcilleştirildiğinde oldukça iyi bir dost olmaktadırlar. Kafes ortamında yaklaşık olarak 50 ila 60 yıl yaşayabilmektedirler.

Kırmızı Ara Papağanı

Kırmızı Ara Papağanı

Sarı Mavi Ara papağanı

sari-mavi-ara-papagani

Papağan türleri arasında Orta Amerika kökenli olan bu papağan türü yavru iken alındığında oldukça yakın bir dost olmaktadır. Ortalama olarak 50 – 60 yıl yaşamakta olan bu papağan türünün cinsiyeti yalnızca bilimsel bir şekilde anlaşılabilmektedir.

Sultan Papağanı

Sultan Papağanı

Sultan Papağanı

Avustralya anavatanı olmakta olan Sultan Papağanı, 19. yy. da Avrupa’dan itibaren yayılmaya başlamış bir papağan türüdür. 20 ila 25 yıl yaşayabilen bu papağan türü 30 cm civarındadır. Uyumlu bir tabiata sahip olan ve papağan türleri arasında bu özelliği başarılı bir şekilde barındıran Sultan papağanı muhabbet kuşları ile birlikte bir arada yaşayabilmektedir. Bu papağan türünün konuşma yeteneği ise 10 – 15 kelime ile kısıtlıdır. Cinsiyetleri fiziksel görünümlerine göre ayırt edilebilmektedir.

Geveze Lori Lorius Garrulus

Geveze Lori Papağanı

Geveze Lori Papağanı

Çok farklı renkleri bulunan bu papağan türü oldukça hareketlidir. Zamanla konuşma yetenekleri geliştirilebilmektedir. Meyveler bu papağanların besinlerinin %80 kadarını oluşturmaktadır. 20 ila 25 yıl yaşam sürebilmektedirler.

Afrika Gri Papağanı (Jako)

Afrika Gri Papağanı

Afrika Gri Papağanı

Oldukça iyi bir konuşma yeteneğine sahip olan ve papağan türleri arasında Orta Afrika bölgesinde bulunan bir türdür. Boyları ise 28 – 30 cm olan bu papağan türünün Evcilleştirilebilen bu papağan türü çok iyi bir arkadaş olabilmektedir. Kelime haznesi oldukça fazla olup, 1000 kelimeyi bulabilmektedir. Zaman geçtikçe sorulan sorulara bile anlamlı cevaplar verebilme yeteneğine sahiptir. İyi bakılırsa kafes ömürleri 80 – 100 yıl kadar yaşam sürebilen bu papağan türünün cinsiyeti fiziksel özellikleri ile belirlense de en doğru ve kesin tespit bilimsel olanıdır. Yer fıstığı, meyve, sebze ve çekirdek tohumları ile beslenen bu papağan türü aile fertlerine kolaylıkla alışabilen bir özelliğe sahiptir.

Amazon Papağanları

Amazon Papağanı

Amazon Papağanı

Amazon papağanları uzun süreler kafeste yaşabilmesi ile bilinen bir türdür. Taklit ve konuşma yetenekleri güçlü olan amazon papağanları her iki özelliğe de sahip olan ender türlerdendir. Yaklaşık olarak boyları 30 cm ila 40 cm arasındadır. Beslenme ve diğer şartlara bağlı olarak değişmek kaydıyla ömürleri ortalama 40 yıldır. Farklı renklerde görülebilir. 

Kakadu Papağanları

Kakadu Papağanı

Kakadu Papağanı

Kakadu papağanı türü talit yeteneği ile öne çıkan cinstir.  Diğer papağan cinslerine göre daha uzun yaşan kakadu papağanları, duyduğu sesleri birebir taklit  eder. Tıpkı bir kedi gibi miyavlarken, bir köpek gibi havlayabilir.

Jako Papağanı

Jako Papağanı

Jako Papağanı

En çok beslenen evcil papağan çeşididir. Jako papağanlarının konuşması oldukça kolaydır. Sadece konuşları için sahiplerine alışmaları gerekiyor ve bu alışma süresi biraz uzun olabilmektedir. Fakat alıştıkları zaman konuşmaya hemen başlarlar. Papağanlar arasında en zeki olan cinstir. Verilen eğitimlere hemen cevap verebilmekte ve tuvalet eğitimi, nesne getirme eğitimi gibi eğitimler verilebilir.

Cennet (Sevda) Papağanları

Cennet Papağanı

Cennet Papağanı

Cennet papağanları partnerlerine bağlı olmasından dolayı aşk kuşu ismini de almıştır. Eşleri ile bağları çok güçlüdür ve ilgilidirler. Eşiyle birlikte beslenen cennet papağanı çiflerinin eğitilmesi daha zordur. Fakat yalnız beslenen cennet papağanlarını eğitmek, kuşun sevgisini sahibine yönlendireceği için daha kolaydır. Bir çok kelimeyi taklit edebilir hatta şarkıları dahi söyleyebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER