Kapat

Papağan Kafesi Nasıl Olmalı?

Anasayfa Makaleler Papağan Kafesi Nasıl Olmalı?
Papağan Kafesi

Bir hayvanseverseniz veya evcil bir papağanınız varsa ya da sahiplecenekseniz ona asgari koşulları sağlamak zorundasınız ve bu yüzden papağanızının kafesinden sağlığına kadar dikkat etmeniz gereken konular var. En önemlisi sahiplendiğiniz papağanın türünü, özelliklerini iyice öğrenmeli ve herhangi bir sağlık sorununda veterinere götürmekten kaçınmamalısınız. Papağanınızın yaşadığı ortamda içinde bulunduğu kafesin nasıl olacağı bu anlamda önem kazanıyor. Size kısaca papağanın rahat yaşayabilmesi için başlıklar altında papağan kafesinin nasıl olması gerektiğini anlatacağım.

Papağan Kafesi Ne Boyutlarda Olmalı ?

Bir papağanın sağlıklı ve rahat yaşayabilmesi için yaşadığı kafesin 50cm x 50cm x 50cm boyutlarında olması papağanınızın kafesin içinde rahat hareket etmesini sağlayacaktır. Kafes seçimindeki en önemli ayrıntılardan biri de kafesin köşeli ya da yuvarlatılmış köşeli olmasıdır. Papağanın sağlığı açısından kafesin köşeli olması en idealidir. Aksi takdirde kafesin köşelerinin yuvarlatılmış olması halinde papağanın yön duygusunun gerilemesine ve strese girmesine neden olur.

Papağan kafesi alırken veya yaptırırken kafesin telleri arasındaki mesafe incelikle ayarlanmalıdır. Teller arasındaki mesafe çok olmamalıdır ki papağan kafasını teller arasına sıkıştırmasın. Tellerin yapısının çok ince olması durumunda da papağan güçlü pençeleriyle tellere zarar verebilir o açıdan tellerin paslanmaz demir çelikten yapılması gerekir. Böylece hem kafesin hem de papağanın yaşam süresi uzamış olur.

Papağan Kafesi Nasıl Bir Yapıda Olmalı?

Bir kuş sever olarak papağanınızın yaralanmasını istemiyorsanız  seçtiğiniz kafesin nasıl bir yapıda olduğu önem kazanmaktadır. Özellikle kafes seçimi yaparken papağanınızın kafes içerisinde rahat bir şekilde hareket etmesini sağlayacak şekilde seçim yapmalısınız. Bu nedenle kafesin ön ve arka kısmında tellerin dikey, yanlarda ise yatay bir biçimde olması papağanın sağlığı açısından iyi olacaktır. Aksi halde tüm telleri dikey olan bir kafes alırsanız papağanınız tellere tutunması zorlaşacaktır ve kayıp düşerek yaralanması uzak bir ihtimal değildir.

Kafes seçimindeki bir diğer önemli nokta ise kafesin kapılarıdır. Kafes seçiminde kapıların sayısına ve nerelerde olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Kafesin içine istediğiniz anda müdahale etmek istiyorsanız kapıların en az 3 tane ve kafesin farklı yerlerinde olması gerekir. Böylece papağanınızla ilgili kötü bir durum gerçekleşse bile kafesin bir çok yerinden müdahale etme şansınız olacaktır.

İlgili Yazı

Papağan

Papağan kafesinin bir diğer dikkat edilmesi gereken bölmesi alt katmanıdır. Bir kafes seçiminde alt tabanın ızgaralı yapıda olmasına oldukça dikkat edilmesi gerekir. Papağan kafesinin ızgaralı yapıda olması durumunda papağanın dışkısıyla temas etmesini engeller ve dışkının çok daha rahat temizlenmesini sağlarsınız.

Papağan Kafesinin İçinde Neler Olmalı ?

Papağanlarla ilgilenenlerin ve sahiplenenlerin bildiği gibi kafeste yaşayan kuşlar ayakta durmayı severler ve günün büyük kısmını ayakta geçirirler. Bu yüzden kafes seçimi yaparken kafesin içinde tünek olmasına dikkat edilmelidir. Kafesin içinde tünek varsa papağanlar onu gagalarını temizlemek için de kullanacaklardır.

Papağanların gagalarını temizlediğini göz önünde bulundurursak  tüneklerin seçiminde ağaçtan yapılmış ve kolay temizlenen tüneklerin seçilmesinde fayda vardır. Aynı zamanda seçilen tüneğin papağanın ayağına uygun seçilmesi gerekir çünkü papağanın ayağına oranlı olmayan tünekler papağanı rahatsız edebilir.

Diğer bir dikkat etmeniz gereken konu ise papağanın kafesine koyacağınız şeylerin çok olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle kafesin içine konan yemlikler, suluklar, tünikler ve diğer şeyler papağanın yaşam alanını daraltmamasına dikkat edilmelidir. Zorunlu olmamakla beraber kafesin tellerinin yapımında pirinç kullanılması ve kafesin dikdörtgen şeklinde olması papağanınızın sağlığı ve hareket alanı açısından oldukça yararlı olacaktır. Eğer birden fazla papağanınız varsa anlattığımız boyutlardan örnek alarak kafes boyutlarınızı siz belirleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER