Kapat

Papağan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Anasayfa Makaleler Papağan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri
Sarı Mavi Ara Papağanı

Papağan hastalıkları ve tedavi yöntemleri konusunu anlatılıyor.

Yumurtlama Zorluğu

Papağan hastalıkları arasında görülebilecek olan bu hastalık yanlış yemleme, soğuk algınlığı ve benzeri sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu gibi durumda kuşu sıcak bir lamba altına alınarak ısıtılması gerekmektedir. Kış aylarında papağanlar yumurtlamaktadır ve bu dönemde yuvalarının sıcak olduğuna da ayrıca emin olmanız gerekmektedir. Bu hastalığı papağanınızın yaşamaması için.

Papağan Hastalıkları

Papağan Hastalıkları

Tüy ve Deri Parazitleri

Toz ve pis kafes gibi sebeplerden ortaya çıkan, papağan hastalıkları arasında sık görülebilen bir hastalık türüdür. Tedavisi için veterinerinizin önereceği sprey ile kafes ve kafes aksesuarları ile kuşunuzu bitlerden temizlemelisiniz.

Burun Hastalığı

Papağanınızın burnunda akıntı ve şişkinlikler olması şeklinde, enfeksiyonlar olması gibi çeşitli belirtiler ile belli olan bir papağan hastalıklarındandır. Burun bölgesinde farklılar oluşturan burun hastalığı, küf-mantarların oluşumundan kaynaklanmaktadır. Bu hastalığın tedavisi için burun deliklerinin temizliği önemsenmeli ve sürekli yapılıp dikkat edilmelidir. Eğer papağan sürekli burnunu kaşıyor ise tedaviye derhal başlanmalıdır.

Mide ve Bağırsak Hastalığı

Papağan hastalıkları arasında mide ve bağırsak hastalığını, dışkılarda oluşan değişikliklerden kolaylıkla anlayabilirsiniz. Mesela dışkı içinde sindirilemeyen yemler bulunuyor ise bu mide hastalığının belirtisidir. Sarı renkte bir dışkı ise karaciğer bozukluğuna işaret etmektedir.

Kursak İltihabı

Papağan hastalıkları arasında bulunan kursak iltihabı kendisini boğulma belirtileri, kusma ile baştaki tüylerin birbirine yapılması gibi belirtiler ile göstermektedir. Tedavisi için veteriner hekimden destek alınması en doğrusu ve sağlıklısıdır.

Gaga Üstü Eti Uyuz Hastalığı

Papağan hastalıkları arasında en sık görülen bu hastalık türü uyuz böcekleri tarafından oluşmaktadır. Bu böcekler, gaga üzerinde ki deriden içeriye girip gaga kenarlarından başlayıp burnun üzerinde ki et kısmına ve oradan da göz kapaklarına dek yayılabilmektedir. Ayrıca bu parazitlerin diğer tüysüz bölgelere kadar yayıldıkları da görülmektedir. Bu hastalığa yakalanan papağan ve kuşlar oldukça fazla kaşınırlar. Bu hastalığın hızlı bir şekilde tedavisi gerçekleştirilmelidir. Aksi taktir de gagada defarmasyon oluşabilmektedir. Bu sebeple tedavisi oldukça önemlidir. Ayrıca bu hastalığa yakalanmasa da aynı kafeste bulunan birden fazla kuş tedavi edilmelidir çünkü bu kuşlar taşıyıcı olabilmektedirler.

“Papağan Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri” üzerine 1 yorum

  1. İhsan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER