Kapat

Papağan Bakımı ve Eğitimi

Anasayfa Makaleler Papağan Bakımı ve Eğitimi

Papağanlar geçmişten günümüze evlerde beslenen evcil hayvanlardan birisidir. Pekâlâ bu hayvanların bakımı nasıl yapılmalıdır? Öncelikle su ve yemlerini günlük olarak değiştirmeniz gerektiğini bilmelisiniz. Temel olarak önemli bir bakımda budur zaten. Bu işlemi günlük olarak yaparken bir diğer papağan bakımı da kafesi temiz tutmanızdır. Kafes dibine gazete kâğıtları serip bu gazete kâğıtlarını iki ila üç gün içinde değiştirerek temizliğini sağlayabilirsiniz. Ayrıca kafesin içerisinde bulunan oyuncakları da düzenli olarak temizleyin ve bu işlemi yaparken papağana zarar vermeyecek dezenfekte yöntemine başvurun. Papağan bakımı için dikkat edilmesi gereken ufak bir husus da budur çünkü. Dezenfekte ettiğiniz ilacı kafes içerisinde farklı yerlere yerleştirerek papağınızın bu durumdan hoşlandığını da görebilirsiniz.

Papağanınızla ilgilenin ve onu izole bir ortamda bırakmayın. Papağanlar tek başlarına olmaktan hoşlanmazlar ve bu sebeple sizden ilgi beklerler. Belli bir zaman geçtiğinde papağanınızdan sizin kelimelerinizin çıktığını görebilirsiniz ama bu 2 üç kelimeyi geçmeyecektir. Eğer gerçekten papağanınız konuşsun istiyorsanız papağan bakımında önemli yeri olan bu kısmı uygulamalısınız. Onunla konuşup, ona ilgi gösterin. Söyleyebileceği basit kelimeleri kullanarak 10 – 15 dakikalık seanslar ile onunla konuşabilirsiniz. Onu bu şekilde hem mutlu edecek hem de eğitmiş olacaksınız. Papağan bakımının aslında ne önemli kısımlarından olan bu kısım, papağanınızın psikolojik bakımını doğrudan etkilemektedir.

Papağan Bakımı

Papağan Bakımı

Papağan bakımında ayrıca veterinerinizin önermediği vitaminleri de papağınıza vermemeniz önemli bir konudur. Size veteriner önerilen vitaminler, destek gıdalar papağanınız için kullanılmalıdır. Papağanınıza sürekli olarak aynı besini vermeniz onun hoşuna gitmeyeceği için ek besin kaynaklarını veterineriniz ile konuşarak öğrenebilir ve bu yiyecekleri de verebilirsiniz. Papağan bakımında ayrıca pençeleri, gagayı ve tüyleri de kontrol ettirmeli herhangi bir sorun olmaması için gerekli bakımlarını yaptırmalısınız. Düzenli bir şekilde veteriner kontrolü yapıp papağanınızın bulunduğu ortamın sıcaklığını ayarlamalı, ideal dereceye getirmelisiniz. Bu da önemli olup, göz ardı etmemeniz gerektiğini unutmamalısınız. Papağan bakımını eksiksiz ve doğru bir şekilde yaparak bir ömür beraber olmaya, papağanınızla dost olmaya hazır olabilirsiniz.

En iyi dostunuz belki de papağanınız olacaktır bundan sonra.

Papağan Eğitimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER