Kapat

Ördek

Anasayfa Kuşlar Ördek

Ördek türleri, özellikleri, bakımı, sesi, beslenmesi, yaşam şekli hakkında bilgi ve ördek resimleri ile videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Dünyanın neredeyse bütün sulak alanlarında yaşamını sürdürebilen Ördek ismi perde ayaklı su kuşlarına verilmiş olan bir isimdir. Son derece iyi bir yüzücü ve dalıcı olan ördekler, göğüsleri ileri çıkık olup sırtları ise üstten basık bir durumdadır. Kayığa benzer ve geniş, yassı bir gagası bulunmaktadır. Gagası sinirce zengin bir deri ile örtülüdür ve tırtıklı kenarları vardır. Gagasının üzerinde ki soluk deliği suya girdiğinde, suyun girmesine engel olmak için kapanmaktadır. Öne doğru olan üç parmağı perdeli iken arkada ki üç parmak ise serbesttir. Karada yürüyüşü bir hayli zorlu görünse de suyun içerisinde son derece hızlı ve kolay bir şekilde hareket etmektedir.

Yaşam Şekli

Yabani ördeklerin yaşam süresi 20 ila 30 yıl kadar işken evcilleştirilmiş ördeklerin ömrü ise 15 yıl kadar bir süredir. İklime göre Şubat ile Mart aylarında yumurta bırakan ördekler, 15 – 20 adet kadar yumurta verirler. Sağlıklı bir dişi ördek 7 – 8 yıl kadar yumurta verebilir. Kuluçkaya ise yine dişiler yatar ve kuluçka süreleri 28 ile 29 gün kadardır. Denizlerde yaşayan türleri olup, bataklık ve sulak alanlarda yaşayan türleri de mevcuttur. Ağaç kovukları ile çalılıklarda yuva yaparlar. Kış aylarında ılık alanlara göç ederler ve toplu bir şekilde yaşamlarını sürdürürler. Tüyleri ise su geçirmeme konusunda oldukça etkili bir özelliğe sahiptir.

Ördek Yavrusu Videosu

Ördek Türleri

Angıt türü ülkemizde de bulunan bir türüdür. Erkek ördeğin boyun kısmında dişi ördekte olmayan bir siyah halka mevcuttur. Dişi ile erkek bu fark ile birbirinden ayırt edilmektedir böylelikle. Beslenme şekilleri bitkisel ve aynı zamanda hayvansaldır. 61 cm kadar bir boya sahiptirler. Bir diğer ülkemizde de bulunan tür ise Boz ördektir. Erkek boz ördek gri renktedir, bu ördek türleri yüzücüdürler. 51 cm kadar bir boya sahiptirler. Her yerde bulunurlar diyebilmek de mümkündür. Diğer ördek türlerinden biri ise Dikkuyruk Ördektir. 46 cm boylarında olup dalıcı ördeklerdendir. Diğer ördek türlerinin isimleri ise Elmabaş, Kara, Kılkuyruk, Macar Ördeği, Yaz Ördeği, Suna Ördeği ve Yeşilbaş.

Beslenme Şekli

Balıklarla beslenen türleri, solucanlarla, kurtçuklarla ve hatta denizde yaşayan türleri de denizde ki kabuklu canlılarla da beslenebilmektedir. Tohumlar ve bitkilerle de beslenebilirlerken canlılarla da beslenerek yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu şekilde beslenerek yaşamlarına devam etmektedirler. Kısacası hayvansal ve bitkisel bir beslenme şekline sahiptirler diyebilmek mümkündür.

Ördek Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER