Kapat

Muhabbet Kuşu Üretimi

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Üretimi
Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Üretimi ve Çiftleşmesi

Muhabbet kuşu, günümüzün en çok beslenilen evcil hayvanlarından biridir. Muhabbet kuşu besleyen herkes muhabbet kuşu üretimi gerçekleştirebilir ve bu yöndeki hobilerini ileri seviyeye taşıyabilirler. Peki nasıl olacak bu iş? Şöyle ki, çoğu acemi kişi, ilk kez bu işe başlayacak olan kişi tek bir kafes içinde bir çift üzerinden üretime geçmeyi planlamaktadır. Uygulanabilecek bu muhabbet kuşu üretimi yolu ile öncelikle çiftlerin seçilmesi gerekmektedir. Bu son derece önemli ve hassas bir konudur. Seçtiğiniz bir dişi ve bir erkek muhabbet kuşunu kafese koyduktan sonra bu çifti bir süre gözlemlemeniz sizin için iyi olacaktır. Bu işlemi yapmak istemiyorsanız da muhabbet kuşu satın alırken eş tutmuş olan çifti satın almanız sizin yararınıza olacaktır.

Eşleşmiş, anlaşabilen bir çift muhabbet kuşunuzu elde ettikten, bunu başardığınıza inandıktan sonra gerekli olan ekipmanları kafesinize yerleştirmelisiniz. Öncelikle bir adet çam yuvalığı alıp bunu yuvanıza yerleştirin. Daha sonrasında, üretim aşamasında olduğunuz için yemlerinizde herhangi bir değişikliğe gitmemeniz gerekmektedir. Düzeni korumanız yararınıza olacaktır.

Muhabbet kuşu üretimi için temizlik oldukça önemli bir konudur. Kuşlarınızın bulunduğu ortamları, yani kafes, yemlik, suluk ve yuvalığı haftada en az bir defa temizlemeniz gerekir. Muhabbet kuşu üretiminde dişi kuşun yuvalığa ilgi duyup yumurtlama süresi 2 ila 3 ay sürebilir. Anlaşan muhabbet kuşu çifti çiftleştikten sonra dişi muhabbet kuşunun yumurtalayacağını, yumurtlamasının yakın olduğunu yuvalığa sık sık girip, çiftleşmek ve dışkılamak gibi sebeplerden dışarı çıktığını gördüğünüzde anlayabilirsiniz. Muhabbet kuşu üretiminde ayrıca bir diğer önemli hususta kesinlikle yumurtladıktan sonra yuvalığı rahatsız etmemelisiniz. Muhabbet kuşlarınızı rahatsız edecek davranışlarınız, dişi kuşun yumurtaları kırmasına ve yumurtaları yuvalıktan dışarı atmasına sebebiyet verebilir.

Son olarak

Muhabbet kuşu üretimi ilk defa yapacak olanlar olumsuz netice aldıklarında hemen pes etmemeleri gerekmektedir. Bunun çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bu sebeple kesinlikle kendilerini suçlayıp, pes etmemeleri önerilir. Çünkü kuşların birbirini çift tutmamasından tutun, daha birçok sebebe kadar neden olabilir üretimi engelleyen. Tekrar yola çıkıp tekrar deneyerek muhabbet kuşu üretimini başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER