Kapat

Muhabbet Kuşu Ne Yemeyi Sever?

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Ne Yemeyi Sever?
Muhabbet Kuşu

Bugünkü yazımızda muhabbet kuşu ne yemeyi sever sorusunu cevaplandıracağız. Evlerde bakılan muhabbet kuşları, sahipleri tarafından daha çok mısır ve tohumlardan oluşan besinlerle beslenmektedir. Normal yaşamlarında doğada yaşayan bir muhabbet kuşu ise birçok besin çeşidiyle beslenebilmektedir. Bu bağlamda tek biçimde beslenen muhabbet kuşları, hayatlarını devam ettirebilseler de, doğada yaşayan muhabbet kuşlarına göre yetersiz besin almaktadırlar. Bu açıdan baktığımızda evde muhabbet kuşu besleyenlerin, beslenme çeşitliliğini sağlaması gereklidir.

Muhabbet kuşunun zinde ve sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için besin çeşitliliğinin sağlanması gereksede, bazı besinler muhabbet kuşlarının sağlığını tehlike altına atabilmektedir. Bu nedenle bilgi sahibi olunmayan besinlerin muhabbet kuşuna yedirilmemesi, sağlığını korumak açısından önemlidir. Muhabbet kuşları; tahıl, sebze ve meyve gibi birçok besini tüketebilmektedir.

Muhabbet Kuşunun Temel Olarak Hangi Besinleri Yer?

Muhabbet kuşları, temel olarak tohum yiyerek beslenir. Muhabbet kuşunun günlük yediği besin miktarı ise; yaşına, ırkına, kuşun ırkına göre değişebilmektedir. Ortalama bir muhabbet kuşu günde ortalama 12 ila 15 gram arasında yem tüketir. Tohumlar, muhabbet kuşları için ana besin kaynağıdır ve yüksek oranda karbonhidrat içerir. Bu bağlamda yem alınırken, tohumun kalitesinin özenli olarak incelenmesi gereklidir.

Evde beslenen muhabbet kuşları, sebze ve meyve de yiyerek beslenebilir. Muhabbet kuşunun, sebze ve meyveyle beslenmesi sırasında dikkat edilecek hususlar varıdır. Bunlardan birincisi sebze ve meyvelerin, kuşa yedirilmesden önce iyice yıkanmış ve durulanmış olması gereklidir. İkincisi ise, kuşa verilecek sebze ve meyvenin taze olması ve bozulmamış olmaması, kuşun sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Muhabbet Kuşu Neler Yiyebilir?

Muhabbet kuşu ile ilgili yapılan araştırmalarda, veterinerler tarafından muhabbet kuşlarının, tam tahılları, bazı çiçekleri ve küçük yapı taşlı beslinleri yiyebileceği belirtilmiştir. Veterinerlere göre, kuşların beslenmelerine bu besinlerin eklenmesinde yarar vardır, çünkü sadece kuru tohumla beslenmek pek sağlıklı değildir.

 • Arpa, kuskus, keten, küçük makarnalar, yulaf, kinoa, buğday ve ekmek çeşitleri kuşların beslenmesine eklenebilir
 • Karanfil, papatya, gün zambağı ve meyve çiçekleri gibi muhabbet kuşlarının yiyebileceği türden çiçeklerin de beslenmeye katılması, daha sağlıklı bir beslenme için yararlı olacaktır.
 • Tere, su yosunu, lahana, kara lahana ve brokoli gibi daha çok yeşillik olarak adlandırılacak sebzeler de, muhabbet kuşlarının ana yemeğini oluşturabilir.
 • Baklagillerden; badem, mercimek, bezelye muhabbet kuşlarının sağlıklı yaşamasına etki eder.
 • Muhabbet kuşları, pişmemiş soğan ve patatesin dışında da tüm sebzeleri yiyebilir
 • Meyvelerden; havuç, marul, maydanoz, brokoli, karnabahar yaprağı, elma, erik, şeftali ve kiraz muhabbet kuşlarının yiyebileceği sağlıklı besinlerdendir. Bu besinlerin üzerinde tarımda kullanılan ilaçlar bulunabileceği için bu besinlerin iyi yıkandıktan sonra yedirilmesi gereklidir.

Muhabbet kuşları, papağangiller ailesindendir. Papağangiller ise otçul olarak beslenen bir familyadır. Bazen zorunlu kalınca yumurta sarısı gibi hayvansal gıdalar da tüketebilirler. Hayvansal gıdalar ile beslenilmesi halinde ise, muhabbet kuşları daha hızlı iyileşebilir, büyüyebilir ve üreyebilir.

Muhabbet Kuşları Neler Yememelidir?

Muhabbet kuşları, her ne kadar birçok sebze ve meyveyi tüketebiliyor olsa da bazı besinleri yemesi sağlığına zarar verebilir. Muhabbet kuşlarının beslenmesi sırasında bunlara özellikle dikkat edilmesi gerekir.

 • Tuz ve tuzun bol miktarda kullanıldığı besinlerden uzak durulmalıdır. Fazladan tuz alımı, muhabbet kuşunun ölümüne bile sebebiyet verebilir.
 • Şeker ve şekerli besinlerinin de sıklıkla tüketilmesi halinde sindirim sistemi sorunları ortaya çıkabilir.
 • Asit oranı yüksek limon ve greyfurt tarzı turunçgillerden de uzak durulması gereklidir.
 • Alyuvarların ölümüne sebebiyet veren sarımsak ve soğan da tüketilmemelidir.
 • Muhabbet kuşlarında çok ciddi sindirim problemlerine neden olan mayalı yiyecekler verilmemelidir.
 • Bunlar dışında; avakado, süt, yaş hurma, alkol ve alkol içeren yiyecekler, yer fıstığı, abur cubur yiyecekler beslenmenin dışında bırakılmalıdır. Özellikle bu besinler muhabbet kuşunun acı içinde ölümüne sebebiyet verecek sağlık sorunlarına yol açabilir.

Bu açıdan muhabbet kuşunun, bilimsel olarak sağlıklı beslenebilmesi için taze sebze ve meyvenin yanında bu besinlerden de uzak durulması gereklidir. Muhabbet kuşunun beslenme tarzı ne kadar çeşitli olursa o kadar sağlıklı bir yaşam sürdürebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER