Kapat

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır?
Muhabbet Kuşu

Bu yazımızda Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır sorusunu cevaplandıracağız. Muhabbet kuşunun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için, beslenmesi kadar temizliği de önemlidir. Doğada bulunan muhabbet kuşları kendi kendilerine dere yataklarında yıkanabilirken evcil muhabbet kuşlarına ise, banyo alışkanlığının kazandırılması gereklidir. Banyo alışkanlığı kazanana kadar muhabbet kuşu, el ile hassas bir şekilde yıkanmalıdır.

Evcil muhabbet kuşları, ilk banyoları sırasında oldukça ürkek olabilir ve kaçabilirler. Bir kuş ilk defa yıkanacaksa öncelikle petshoptan bir tane banyoluk alınmalıdır. Suyla yeni tanışan muhabbet kuşunun, sudan kaçmaması ve alışması için banyoluğa ılık bir su koyulmalıdır. Ayrıca suyun muhabbet kuşunun boyunu geçmemesine dikkat edilmelidir. İlk banyosu sırasında, muhabbet kuşunun tedirginliğini geçirmesi için onun dikkatini çekecek birkaç oyuncak kullanılabilir.

Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları Yıkanmalımıdır?

Muhabbet kuşlarını, doğada ve evde yaşayan olarak ayrı ayrı değerlendirmek gereklidir. Doğada yaşayan ve daha vahşi bir yaşam süren muhabbet kuşları gün içerisinde saatler uçmak ve avlanmak zorundadır. Bu nedenle kanatlarını ve tüylerini sıklıkla yıkarlar. Aksi halde, kanatları ve tüylerinin pis olması durumunda uçma kabiliyetlerini kaybedebilirler. Evcil muhabbet kuşları ise, hazır yem ile beslendiği ve bir kafesin içinde yaşadığı düşünüldüğünde gün içinde çok fazla uçmasını gerektirecek bir durum yoktur. Bu nedenle evcil muhabbet kuşlarının çok sık yıkanmasına gerek yoktur. Sadece sıcak yaz günleri, her canlı gibi onun da serinlemeye ihtiyacı olabilir. Bu bağlamda yaz günlerinde daha sık yıkanmasında yarar vardır.

Muhabbet Kuşunu Yıkama Yöntemleri

Muhabbet kuşlarının yıkanma tarzı, türüne, yaşına ve alışkanlığına göre değişebilir. Bazı kuşlar kafeslerindeki su çanağını tercih ederler, bazıları geniş bir alanda yıkanmak ister. Muhabbet kuşlarını yıkamanın birçok yolu, yöntemi vardır. Muhabbet kuşunuzun hangisini en çok sevdiğini siz bulmalısınız.

Yağmurlama Yöntemi

Yağmurlama yöntemiyle muhabbet kuşunun yıkanabilmesi için, kuşun yaşadığı kafesin altındaki plastik tabakanın çıkarılması ve sadece tel kısmının kalması gereklidir. Tel kısmın üstünden duş başlığıyla ılık ve hafif bir su akıtılmalıdır. Yağmur çiselemesi kıvamında olan suyun altına, kuş kendiliğinden gelecektir.

Yeşillik Banyosu

Muhabbet kuşlarının bazıları yeşillikler içerisinde banyo etmekten çok hoşlanırlar. Özellikle marul tarzı ot ve yeşillikleri ılık bir suyla nemlendirerek zevkli bir banyo yaptırabilirsiniz.

Spreyleme Yöntemi

Çiçekleri sulamaya yarayan suluğu ılık ve duru bir suyla doldurarak, kuşa zarar vermeyecek bir sertlikte ve açıda üstüne sıkılarak banyo etmesi sağlanabilir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER