Kapat

Muhabbet Kuşu Nasıl Çiftleşir?

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Nasıl Çiftleşir?
Muhabbet Kuşu

 

Bir papağan türü olan muhabbet kuşu, insanların eve alarak beslediği, büyüttüğü bir evcil bir kuştur. Bu kişilerin bir süre sonra sorduğu ilk sorulardan birisi de muhabbet kuşu nasıl çiftleşir sorusudur. Görünümleri ve çıkardığı seslerle evlerin eğlencesi olan muhabbet kuşu, nihai olarak bir canlıdır ve her canlı gibi onun da çiftleşmesi gereklidir.

Her canlı gibi soylarını ve varlıklarını devam ettirmek için çiftleşen muhabbet kuşları, genellikle evcilleştirildikleri için bakıcıları tarafından takip edilmesi gereklidir. Muhabbet kuşlarının çiftleşme dönemlerinin geldiğinde, karşı cins bir muhabbet kuşuyla çiftleştirilmelidir.

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Çiftleşebilir?

Doğadaki tüm canlılar, bir döngü içinde doğup ölürler. Bu süre içinde gelişirler, büyürler ve yeni nesiller için çiftleşirler. Canlıların çiftleşebilmesi için belli bir olgunluğa, erginliğe erişmesi gereklidir. Bu bağlamda muhabbet kuşunun da çiftleşebilmesi için biyolojik olarak o yetişkinliğe ulaşması gereklidir. Canlıdan canlıya değişen erişkinliğe ulaşma süreleri ise muhabbet kuşlarında daha kısa bir süreye denk gelmektedir. Ömrü kısa süren bir kuş olan muhabbet kuşu doğduktan yaklaşık 6 – 8 ay sonra çiftleşebilecek olgunluğa ulaşırlar.

Muhabbet kuşları, çiftleşecek erişkinliğe ulaştıktan sonra, çiftleşme isteği, güneş ışınları sayesinde oluşmaktadır. Özellikle ilk bahar ve yaz aylarında güneşli zamanlarda kuşa vuran güneş ışınları onu, çiftleşmek için uyarır. Bu nedenle genelde çiftleşme erişkinliğine ulaştıkları yılın ilk bahar ve yaz aylarında muhabbet kuşları çiftleşebilir.

Muhabbet Kuşlarının Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Erişkinliğe ulaşan bir erkek muhabbet kuşu, çiftleşmek için ilk önce, dişi muhabbet kuşuna kur yapmaya başlar. Dişi muhabbet kuşları, çiftleşme konusunda daha az istekli olmasının yanında çiftleşeceği erkeği seçmekte oldukça seçicidir. Bu nedenle erkek muhabbet kuşu, dişisini ikna edebilmek için haftalarca, aylarca onun ilgisini çekmeye çalışır.

Dişisinin ilgisini çekmeye çalışan erkek muhabbet kuşu, dişinin omuzuna, gagasına, kuyruğuna dokunur. Buna karşılık vermeyen dişiyi ikna etmek için ses çıkarabilecek tüm objelerden sesler çıkaran erkek kuşun, çiftleşmek istediği bu hal ve davranışlardan çok rahat anlaşılır.

Muhabbet Kuşları Nasıl Çiftleştirilir?

Muhabbet Kuşu Nasıl Çiftleşir sorusunun cevabına gelirsek; eğer evde bir muhabbet kuşunuz var ise, çiftleşme dönemleri geldiğinde evde uyumanız zorlaşabilir. Özellikle erkek muhabbetler kuşları çiftleşme dönemleri kudurabiliyor. Bu bağlamda muhabbet kuşunuzu çiftleştirmeniz sizin açınızdan da onun açısından da iyi olacaktır.

  • Muhabbet kuşunun çiftleşebilmesi için rahat bir ortama ihtiyaç vardır. Ortamın hazırlanmasında özen gösterilmesi gereklidir.
  • Çiftleşmenin gerçekleşeceği ortam sessiz olmalıdır.
  • Akşamları ışıklar yakılmamalıdır.
  • Ortamın sıcaklığı 15 ila 20 derece arasında tutulması gereklidir.
  • Çiftleşmenin gerçekleşeceği yuvanın en az 2-3 metre insan boyundan yüksekte olmasında yarar vardır.

Çiftleşmenin gerçekleşmesi için bu şartlar sağlanmadığı durumlarda, kuşlar kendi yumurtalarını yiyebilir, kırabilir ya da çiftleşmekten vazgeçebilirler. Bu nedenle en azından bu şartların sağlanması gereklidir. Eğer muhabbet kuşlarına bu gerekli koşulları sağlarsanız, onlar kendiliğinden çiftleşecektir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER