Kapat

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Hastalıkları
Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı

Muhabbet Kuşu Hastalıkları, mantar hastalığı, sindirim sistemi bozukluğu, solunum yolları bozukluğu, kuruma ve ishal hastalıkları ile tedavileri anlatılmıştır.

Muhabbet Kuşu Hastalıkları

Mantar Hastalığı

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında yer alan Mantar Hastalığı, kuşların bir varmışçasına tiftiklenmesi ile belirtilerini göstermektedir. Tüylerde dökülme olması, vücudunda kelliklerin oluşması ve kızarıklar bu hastalığın belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun tedavisi için Nizoral Şampuan ile kafes, mamalıklar, suluklar yıkanmalı ve temizlenmelidir. Daha sonra Nizoral Tablet ile 1 litre suya 1 tane hap atılmalıdır. 7 gün devamlı bir şekilde her gün içme suyuna karıştırılır.

muhabbet-kusu-mantar-hastaligi

Muhabbet kuşu mantar hastalığı

Sindirim Sitemi Bozukluğu

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında en sık rastlanan hastalık türüdür diyebiliriz. Yanlış beslenme veya mikroplu gıdalar yolu ile oluşan bir hastalıktır. Karının altında bulunan damarla bu hastalık ile yeşil rengine döner ve kızarıklar oluşur.

Solunum Yolları Bozukluğu

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında yine en bilinen ve sık rastlanan türde bir hastalıktır. Kuşunuzun bu hastalığa yakalandığını boğazına sanki bir şey takılmış gibi nefes alıp vererek, ağzını açarak nefes almasıyla belli eder. Bu hastalığın tedavisi için Muhabbet kuşunuzun içme suyuna vitamin koyun ve günlük olarak ağzına 1 – 2 damla %2,5 Baytril 5 gün boyunca damlatılmalıdır.

Kuruma Hastalığı

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında görülen bu hastalık göğüste kuruma ve halsizlik şeklinde görülerek çoğunlukla ölüm ile sonuçlanmaktadır. Tedavisi için Biteral tabletten bir tablet 8 parçaya eşit olarak bölünerek bir parça sulukta eritilerek 8 gün süre ile verilir. Her gün 1/8 şeklinde verilmelidir.

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı

Muhabbet Kuşu Kuruma Hastalığı

İshal hastalığı

Muhabbet kuşu hastalıkları arasında yer alan ishal hastalığı mikrobik ile gıdaya bağlı olarak oluşmak üzer iki şekilde oluşan bir hastalıktır.  Mikrobik olarak oluşan ishalde diyet uygulanır iken, gıdaya bağlı olarak oluşan ishalde ise kuşunuzun pisliğinden çıkan tahlil sonucuna göre ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Diyet tedavisinde mama ve yumurta gibi yiyecekler verilmezken sadece ince yem ile yulaf verilmektedir. İshal hastalığının muhabbet kuşunuzda olmaması için de tedbir olarak suluk, yemlik ve kafes temizliğine dikkat etmelisiniz. Temiz su, temiz mama ve temiz yem ile muhabbet kuşunuzu besleyerek ishalden uzak tutabilmeniz son derece mümkündür. Küf kokusu olan tohumları da asla kuşunuza vermemeniz gerekmektedir.

“Muhabbet Kuşu Hastalıkları” üzerine 1 yorum

  1. ACIL says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER