Kapat

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Eğitimi
Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşu eğitimi, kuşunuza eğitim vermek istiyorsanız konuşma eğitimi ve ele alıştırma eğitimi ile kısa sürede kuşunuzu eğitebilirsiniz.

Muhabbet Kuşu Eğitimi Öncesi            

Muhabbet kuşları evlerde çoğunlukla beslenen ve birçok insanın severek baktığı bir evcil hayvan türüdür. Peki bir muhabbet kuşunu beslemenin yanı sıra eğitip onunla eğlenceli vakit geçirmeyi kimler istemez ki? Muhabbet Kuş Eğitimi hem kuşunuz hem de sizin için çok eğlenceli ve hoş vakit geçirmenize olanak sağlayacak bir aktivitedir. Öncelikle eğitim öncesinde muhabbet kuşunuzu yeni almış iseniz bir hafta beklemeniz gerekir. Muhabbet kuşu eğitimi için bu süre kuşun yeni ortama, eve alışma sürecidir. İkinci adım olarak Muhabbet kuşu eğitimi öncesinde kuş kafesini oturma odasında size yakın olacak bir yerde konumlandırın. Televizyon, pencere kenarı ve kapıdan uzak tutun.

Üçüncü adımla muhabbet kuşu eğitimi için oldukça önemli bir durum vardır. Kuşunuzun yaşantısını normal bir şekilde sürdürebilmesi için onu kesinlikle karanlık odaya koymayın. Sesli ve güneş alan bir odaya muhabbet kuşunuzu koymanız eğitim için sizin yararınıza olduğu gibi kuşunuzun yaşamsal faaliyetleri açısından da önemlidir. Beslenmesi de eğitim öncesinde dördüncü madde yer almaktadır. Yem ve suyunu günlük olarak değiştirin. Hiç yemden yemese bile bu yemi değiştirmelisiniz çünkü yeni bir muhabbet kuşu ilk iki gün kadar yem yemeyi reddedebilecektir. Ancak acıktığında elbette ki yemi tüketecektir. Ayrıca muhabbet kuşu eğitim öncesi onu ödülleri ile tanıştırmanızda fayda vardır. Kuşunuzu yapacakları şeyler hakkında cesaretlendirin ve sonunda ona ödüller, ikramlar sunun.

Muhabbet Kuşu Eğitimi

Yeşil Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu Konuşma Eğitimi

Muhabbet Kuşu eğitim aşamasında ise onunla vakit geçirmeye özen göstermelisiniz. İlgilenip onunla konuşmanız eğitim için önemli bir husustur. Onunla sohbet ederken, kısık bir ses tonuyla konuşmaya özen gösterin. Her günü onun yanında olmaya çalışarak geçirin ve kafesin yanından ayrılmayın. İlk zamanlarda size bakar, daha sonra size alışıp oda hareketlenecek ve aktif bir rol alacaktır. Muhabbet kuşu eğitimi söylenilen adımları sırasıyla ve eksiksiz bir şekilde uygulayarak gerçekleştirilebilen bir durum olup, son derece kolay ve dikkat isteyen bir durumdur. Muhabbet kuşunuzu ürkütmeden, sevecen ve hoşgörü ile yaklaşarak eğitebilecek, kuşunuzun sizinle vakit geçirmeye alıştığınızı zaman içerisinde son derece etkili bir şekilde göreceksiniz.

Muhabbet kuşunuzun kolay konuşabilmesi için kelime seçimi önemlidir. Kuşunuzu eğitirken muhabbet kuşunu papağan ile karıştırmayın. Her söylediğinizi tekrar edebileceğini düşünüp hayal kırıklığına uğramayın. Kelimeleri seçerken kısa ve bir kaç heceden oluşan kelimeleri öğretmeniz kolay olacaktır. Örneğin, aşkım, cici kuş, kuşum, babacık, cimbom :), şapşik gibi kelimeleri öğrenmeleri kolaydır. Zamanla daha karmaşık kelimeler de öğretilebilir. Tabi bu sizin kuşunuz ile aranızdaki iletişime bağlı olarak gerçekleşir. Öğretmek istediğiniz kelimeleri kuşunuzu severken sürekli anlaşılır bir şekilde tekrar edin. Unutmayın sizin kelimeyi nasıl tonladığınız önemlidir çünkü kuşunuzda kelimeyi sese dönüştürdüğü vakit sizin yaptığınız tonlama ile kelimeyi tekrar edecektir. Bu tonlamayı kuşunuzdan duymak hoşunuza gidecektir.  Önemli bir ayrıntıyı da atlamayalım. Muhabbet kuşunuzun konuşmasını istiyorsanız kuşunuz mutlaka kafesinde yalnız olmalı ve kafeste ayna vb kendini görebileceği oyuncaklar bulunmamalıdır. Kuşunuzu beslerkende vitaminli yemlerden kullanmaya özen gösterin. Muhabbet kuşu beslenmesi konusunu detaylı olarak anlatmıştık o yazımızı da okumanızı tavsiye ediyorum. ( Muhabbet kuşu beslenmesi ) Bu anlatılanları düzenli olarak uyguladığınızda kuşunuzun kısa süre içerisinde konuştuğunu göreceksiniz. Kuşunuza sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin.

Muhabbet Kuşu Ele Alıştırma Eğitimi

Buraya kadar kuşun konuşma eğitiminden bahsettik, bunun yanı sıra kuşunuzun size daha sıcak davranması ve elinizde korkmadan durması içinde eğitim vermeniz gerekiyor. Bazı muhabbet kuşları sahibine hemen güven sağlayıp eline alışırken bazıları ise biraz ısrarcı olabiliyor.

Öncelikle kuşunuzun güvenini kazanmanız gerekiyor. Kuşunuzun yemini ve suyunu mümkün olduğunca kendiniz değiştirin. Yemini ve suyunu değiştirirken kuşunuzu ürkütmeyeye özen gösterin. Yemliği ve suluğu yavaş hareketlerle yerinden çıkartarak bu işlemleri gerçekleştirin. Bu sayede kuşunuz sizden korkmayacak ve size alışarak güvenecektir. Bu eğitimleri verirken sabırsız olmayın. Sabırsızlanarak kuşunuzun üzerine gitmeyin bu eğitimi zor bir hale sokacaktır.

Henüz eğitimin başında ilk on gün içerisinde kuşunuz halen sizden korkacaktır. Bu yüzden kafesine parmağınızı sokmaya çalışmayın. Bu onu korkutabilir. Sık sık alçak ses tonu ile sürekli konuşun. Bir süre sonra kuşunuzun siz konuştuğunuzda sizi dinlediğini göreceksiniz. Hatta size karşılık bile verecektir. Bu eğitimin yolunda gittiğine işarettir.

Bir sonraki aşama biraz canınızı acıtabilir. Bu aşamada artık kuşunuz ile parmağınızı tanıştırmanın vakti gelmiştir. Muhabbet kuşunuzu ürkütmeden ve kafesten çıkarmadan kafesine parmağınızı yavaş hareketler ile yaklaştırın. İlk başta bu durumdan huzursuz olup korkabilir veya saldırmaya çalışabilir. Hatta gagası ile parmağınızı kaptığı zaman gözlerinizden yaş akmasına bile yol açabilir 🙂 . Kısa bir süre sonra parmağınızı uzattığınızda parmağınıza yaklaşarak sesler çıkarmaya başlayacaktır. Artık kuşunuz ile aranızda sevgi bağı oluşmuş ve kafesten çıkardığınızda ilk uçacağı yer başınız, veya omzunuz olacaktır.  Bu eğitim yaklaşık 15 gün civarı sürer. Sonunda ise kuşunuz sizi gördüğünde heyecanlanır ve sesler çıkarmaya başlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER