Kapat

Muhabbet Kuşu Cinsleri

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Cinsleri
Muhabbet Kuşu

      Muhabbet kuşu evcilleştirilen ve evlerde en çok beslenen bir canlı türüdür. Muhabbet kuşu cinslerine ve türlerine göre ayrılmaktadır. Muhabbet kuşu cinslerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Açık Yeşil Muhabbet Kuşu
İngiliz-Hollanda (Jumbo) Muhabbet Kuşu
Albino Muhabbet Kuşu
Lutino Muhabbet Kuşu
Gri Muhabbet Kuşu
Pakistan Muhabbet Kuşları
Çekoslavak Muhabbet Kuşları

1-Açık Yeşil Muhabbet Kuşu

yesil-muhabbet-kusu

            İsminde ki gibi tüyleri açık yeşil renktedir. Mutasyona uğramamış tamamen doğal bir muhabbet kuşu cinsidir. 18 cm kadar vücut uzunluğuna sahip olan Muhabbet Kuşu Cinsleri arasında yer alan açık yeşil muhabbet kuşu, 5 – 8 yıl kadar yaşam sürebilmektedir. Eğer gerçekten iyi bakılırsa bu kuşa 12 yıla kadar yaşam sürebildiği görülmektedir. Oldukça kolay konuşabilen bir muhabbet kuşu cinsidir çünkü en doğal muhabbet kuşudur.

2- İngiliz – Hollanda (Jumbo) Muhabbet Kuşu

jumbo-ingiliz-hollanda-muhabbet

            Diğer adı Jumbo muhabbet kuşu olan bu evcil kuş, muhabbet kuşu cinslerinden bir tanesidir. Oldukça iri olan vücutları toplamda 24 cm boyundadır. Döş kısmı yani göğüs kısmı büyük olup, normal bir muhabbet kuşuna oranla kafası oldukça büyüktür.

3- Albino (Beyaz) Muhabbet Kuşu

albino-muhabbet-kusu

            Beyaz türlü muhabbet kuşu cinsi olan Albino muhabbet kuşlarının gözleri kırmızı renktedir. Erkek Albino muhabbet kuşu oldukça zor bulunur; ülkemizde bu kuşların %90’ı dişidir. Albino muhabbet kuşunun erkek veya dişi olduğunu gagasının üzerindeki burun kısmı pembe veya soluk renkte ise erkek, koyu renkte ise dişidir. Normal bir muhabbet kuşunun hangi cinste olduğunu nasıl anlıyorsak Albino muhabbet kuşunda bunu tam tersi şeklinde öğrenmekteyiz.

4- Lutino Muhabbet Kuşu

lutino-muhabbet-kusu

            Muhabbet kuşu cinsleri arasında gövdesi, maskesi ve kanat rengi saf sarı bir renkte olan tek kuş türüdür diyebiliriz. Turuncu bir gaga, pembe renkte ayaklara ve yanaklarında beyaz beneklere sahip bir muhabbet kuşu cinsidir.

5- Gri Muhabbet Kuşu

gri-muhabbet-kusu

            Muhabbet kuşu cinsleri arasında göğüs kısmı gri renkte olan bir kuş türüdür Gri Muhabbet Kuşu. Kuyruk kısmına yaklaştıkça açık gri rengine bürünür. 7 yıl kadar bir ömürleri vardır. Normal muhabbet kuşlarına göre agresif ve sinirli olurlar.

6- Pakistan Muhabbet Kuşu

pakistan-muhabbet-kuslari

            Normal muhabbet kuşu cinsleri arasında oldukça küçük kalmaktadır. Serçe kadar bir büyüklüğe sahiptir Pakistan Muhabbet Kuşu. Ülkemizde yetiştirilmesi pek olmayan bu muhabbet kuşu cinsi genelde yurt dışından getirilmektedir.

Bu yazıyı okuyanlar şunuda okudu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER