Kapat

Muhabbet Kuşu Beslenmesi

Anasayfa Makaleler Muhabbet Kuşu Beslenmesi
Muhabbet Kuşu

Muhabbet kuşları, geçmişten günümüze yoğun olarak evlerde evcil hayvan olarak beslenen bir canlı türüdür. Peki, bu canlı türü, muhabbet kuşu beslenmesi nasıl yapılmalıdır? Muhabbet kuşuna daha sağlıklı yaşam sürebilmesi, uzun ömürlü olabilmesi için, tohum yem dışında çeşitli yiyeceklerde verebilirsiniz. Sebze parçalarını muhabbet kuşunuza vererek, onu bitkiyle besleyip besin çeşitliliği görmesini sağlayabilirsiniz. Sebze tiplerini, havuç ve yeşil fasulye gibi yiyecekleri küçük parçalara, muhabbet kuşunuzun yiyebileceği küçüklüğe getirip yemine koyup karıştırarak farklı besin türlerini tüketmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde taze besinlerin içerisinde ki vitaminleri almaları iyi bir yöntemdir. Muhabbet kuşu beslenmesinde siz kafesinizin belli yerlerine de sebzelerinizi koyarak kuşunuzun bulmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca kafesin etrafından da yeşillikleri uzatabilir, bunu kuşlarınızın yemesini sağlayabilirsiniz. Ancak yaklaşık olarak iki saat kadar sonra yenmemiş yeşillikleri kesinlikle almalısınız.

Muhabbet kuşu beslerken kuşunuzu ne ile besleyeceğinizin yanında ne ile beslememeniz gerektiği de çok önemlidir. Bunlardan en önemlisi şekerdir. Eğer muhabbet kuşunuza düzenli olarak şeker verirseniz kuşunuzun kör olmasına yola açabilirsiniz. Bu kuşunuza sebeple şekerli su veya şeker kesinlikle vermeyiniz.

Muhabbet Kuşunuz için Özel Mama Hazırlayın

Muhabbet Kuşu Beslenmesi için bir diğer yöntemde kuş ekmeği yapmanızdır. Bu şekilde kuşunuza aynı anda birden çok farklı ve kuşunuzun sağlığı için yararlı olan besini verme imkânınız olur. Kuş ekmeği yapmak için gerekli olacak malzemeler şu şekildedir.

Malzemeler

  • 2 – 6 kavanoz tatlı patatesli bebek yiyeceği
  • 2 kavanoz tropikal meyve içeren bebek yiyeceği,
  • ½ fincan kadar kuru yem
  • 3 yumurta ile ezilmiş yumurta kabukları.

Bu besinlerden oluşan yiyeceği kuşunuz için şu şekilde hazırlayabilirsiniz.

Hazırlanışı

muhabbet-kusu-beslenmesi

Bebek yiyecekleri ve yumurtayı karıştırın. Bir mikser yardımıyla yumurta kabuklarını ezin ve kalan malzemeleri ekleyin. Pişirme kâğıdına veya kek kalıplarına yaklaşık olarak 4’er çay kaşığı koyulur. Sonra mikrodalga içerisinde 1 – 2 dakika ısıtılır. Son olarak ise 400 derecelik bir fırın içerisinde 15 dakika pişirilir. Ilık bir şekilde kuşlarınıza bu yiyeceği vererek onları besleyebilirsiniz. Muhabbet Kuşu Beslenmesi için oldukça önemli olan bu formül ile kuşlarınızı ısrarla beslemelisiniz. Onlarda zamanla bu besini yiyerek alışacaklardır. Ayrıca lahana, kıvırcık, havuç, ıspanak ve brokoli gibi yiyecekleri de muhabbet kuşu beslenmesi için vazgeçilmezdir. Bu şekilde yiyecekleri de kuşlarınıza vererek onların sağlıklı gıdalar ile beslenmelerini ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerini son derece kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER