Kapat

Monk Papağanı

Anasayfa Kuşlar Monk Papağanı
Monk Papağanı Resmi

Monk papağanı diğer adı ile quaker papağanları ülkemizde sık rastlanmayan fakat dünya genelinde çok popüler bir papağan cinsidir. Latince adı Myiopsitta monachus’tur. Myiopsitta m. cotorra, Myiopsitta m. luchsi, Myiopsitta m. monachus, Myiopsitta m. calita isimlerinde 4 tane alt türü mevcuttur. Ana yurdu Brezilya, Uruguay ve Arjantin’dir. Boyları 30 cm’ye kadar çıkar göğüslerinde gri ve yeşil renkler yaygındır.30 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Hiperaktif hayvanlardır, uçmayı çok severler. Kafes kuşu olarak tercih edildiği durumlarda en az 2 günde bir ev içerisinde uçmasına izin verilmelidir. Soğuk ve sıcak havaya karşı dirençlidirler. Mart ve kasım aylarında çiftleşirler, bir seferde 4 ila 8 yumurta çıkarabilirler, 23 günlük bir kuluçka süresine sahiptirler. Oyunlar ile ehlileştirilmeleri gerekmektedir aksi takdirde ısırma alışkanlığı ortaya çıkar. Çok geniş kafeslere ihtiyaç duyarlar. Karışık paket yemler bu cins için tavsiye edilir. Erkek ve dişilerin görünümü aynı renklerdedir, gagaları açık kahverengidir. Oldukça arkadaş canlısı hayvanlardır ve dünya çapındaki popülerliğini buna borçludurlar.

Monk Papağanı Bakımı

Diğer papağan türlerininin bakımında olduğu gibi; Monk papağanının bakımı ve kafes temizliği düzenli olarak ve haftada en az iki kez olmak üzere ılık su ve çeşitli uygun dezenfektanlar ile yapılmalı iyice durulanıp kuruduktan sonra papağan tekrar kafese yerleştirilmelidir. Monk papağanı beslenme konusunda çeşitlilikten hoşlanan bir cinstir. Böcekler meyveler, böcek larvaları, tohumlar ile beslenir. Ayrıca yavrular ilk iki hafta hayvansal besinleri tercih eder. Doğada sürü halinde gezdiklerinden tarım alanlarında harabiyete sebep olabilirler. Yumurta sayısı 5 – 6 civarıdır. Yavrular 45 günlük olduklarında uçabilecek hale gelirler. Oyuncaklardan ve geniş kafeslerden oldukça hoşlanırlar. Çifti ile birlikte daha rahat evcilleştirilirler.

Uzun yaşam süresi ile Monk papağanları ailenizin vazgeçilmez bir üyesi olur, cana yakınlığı ve şirinliği ile gönlünüzü fetheder, diğer papağanlar gibi dostluğu daimidir. Siz ona baktıkça, sevginizi verdikçe size kat kat karşılığını verecektir. Bir defa iletişim kurduktan sonra sahibini kolay kolay unutmaz ve hayvan sahibiyle arasında sıkı bir bağ kurar. Türkiye’de bu papağanı sahiplenmek için biraz araştırma yapmaya aramaya ihtiyaç vardır nitekim sık beslenen bir cins değildir.

Papağan kafesleri ile ilgili bu yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Monk Papağanı Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER