Kapat

Martı

Anasayfa Kuşlar Martı

Martı türleri, özellikleri, yaşam şekli, beslenme şekli hakkında bilgi ve martı resimleri ile videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Martıgiller familyasından olan bir deniz kuşudur martı. Denizi olan bütün dünya topaklarında yaşama özelliği bulunur. Çöller ve kutuplarda bulunmazlar ve 35 cm boylarındadırlar. Yüzme ve uçma yeteneğinin gelişmiş olan bu kuş türü, sivri ve uzun kanatlara sahiptir. Gagaları orta bölüme kadar düz gider, uç kısma doğru kanca şeklini alır. Kafa bölgelerinde olan tüyler kış aylarında beyazlaşırken yaz aylarında daha koyu bir renge bürünür. Kuyrukları genellikle çatallı olan martıların ayaklarının ön parmakları ise perdelidir. Arka parmaklar için bu geçerli değildir. Zarafet sahibi yapıları ile rahatsız edici bir ötüş sergilerler. Sosyal olan bu kuşlar insanlarla iç içe olup, birlikte yaşamayı çok severler. 25 yıl kadar yaşayabilen martılar denizden uzak bir yerde yaşayamazlar. Yuva yapmak için bataklık kıyıları ve evlerin çatıları gibi alanları tercih eden martılar, ağız yolu ile çiftleşir. Dişi Martı 2 ile 3 adet yumurta bırakır ve 3 – 4 hafta da kuluçka yatarlar.

Yaşam Şekli

Deniz kenarları ve denizle iç içe yaşayan canlılardır martılar. Yoruldukları zaman denizin yüzeyinde dinlenirler ve suya asla dalamazlar. Çöplerin bulunduğu yerlerde de bu kuşlara çokça rastlamak olağandır. Martıların yaşam şekli bu şekilde olup, insanlarla iç içedirler. Zararsız canlılar olup, oldukça sosyaldirler. Toplu halde deniz kıyılarında yaşarlar.

Martı Videosu (İstanbul Boğazı)

Martı Türleri

Gümüşsel, cüce, gülerve kara martı; martı türleri arasında en çok rastlanan türlerdir. Diğer türlerinden bir tanesi ise Ada martısıdır. Kıyılardan uzak, adalarda yaşayan ve kayalarda yaşantılarını sürdüren bir martı türüdürler. Akdeniz kıyısı ve Mersin Silifke yörelerinde de sıkça rastlanan bir martı türüdür. En sık görülen türü ise bayağı martıdır. Sarı renkli gagaları olup, boz renkli sırt ve kanatlara sahiptirler. 56 cm boylarındadırlar. Gümüşsel martı türü ise ülkemizde az rastlanır. Grimsi renk sahibi oldukları için gri rengiyle tanınır. Cüce martı ise 28 cm boyları civarında olup oldukça küçüktür.

Beslenme Şekli

Martılar deniz kıyılarında yaşayan canlılar oldukları için elbette ki akla gelecek ilk beslenme şekli balık avlamaktır. Yüzeyde olan balıkları tepeden görerek anında eğilip alabilen martılar bunun dışında solucan, kurtçuk gibi canlılarda yemektedir. Ayrıca insanların attıkları simitler ile de beslenen martılar, plastik bir şey yuttuklarında onlar için oldukça tehlikeli bir durum oluşmaktadır. Sürekli tok tutacağı için yemek yeme ihtiyacı duymayacak ve bu durum onları ölüme dahi sürükleyebilecek.

Martı Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER