Kapat

Leylek

Anasayfa Kuşlar Leylek

Leylek özellikleri, türleri, yaşam şekli, beslenme şekli, nerede yaşar, nasıl beslenir hakkında bilgi ve leylek resimleri yer alıyor.

Genel Özellikleri

Büyük ve oldukça uzun bacaklı olan, mevsimlik olarak göç eden bir kuş türüdür. Çoğunlukla beyazdırlar. Ortalama olarak 1 metre boylarındadırlar ve 23 ila 3,5 kilo ağırlıklarındadırlar. Leylekler genel olarak baktığımızda güney kuzey doğrultusunda göç eden kuşlardır. Ama Avrupa ile Anadolu da nadir bir durum olmaktadır. Anadolu ve Avrupa da doğu batı şeklinde de göç eden leylekler bulunmaktadır. Leyleklerin önemli bir özelliği de göç ederken karaları takip etmeleridir. Oldukça eski çağlardan beri günümüze kadar varlıklarını korumayı başaran leyleklerin kanat genişliği ortalama 180 cm’dir. Büyük ve iri kuşlar olan leylekler, uzun gagaya sahiptirler. Erkek leylekler dişiye göre daha büyük olup kanatlarının biraz siyah renkte olurken diğer kalan kısımları çoğunlukla beyazdır. Bacak ve gagaları ise kırmız renktedir.

Yaşam Şekli

Leyleklerin sıkça görüldüğü yer Avrupa’dır. Burada görülen leylekler dağınık bir şekildedir. Bunun dışında Asya’nın batısı, Doğu Türkistan, Orta Asya, Afrika Aral Gölü etrafı, Hindistan ve İsrail leyleklerin yaşam alanları ve göç ettikleri yerlerdir. Dünya’da leyleklerin %25’i Polonya’da bulunmaktadır. Uzun otların bulunduğu ve çalılık alanlardan uzak duran leylekler, sanayileşme ile yaşam alanlarını kaybetmeye başlamış ve birçok leylek türü bu sebebiyetten ötürü hayatını kaybetmiş, yok olmuştur. Kış dönemlerinde leylekler kıtadan kıtaya göç etmektedirler. Ağustos ayını sonları ve Eylül ayı içerisinde güneye göç ederken, Şubat ayının sonları ve Mart ayı ile kuzeye dönüş yaparlar.

Leylek Türleri

Avrasya ve Afrika da yaşamına devam eden Kara Leylek, en iri leylek Marabu ve Avustralya jabirusu leyleklerin türleridir. Dünyanın çeşitli yerlerinde yok olan ve hala yaşamına devam eden çok leylek türü bulunmaktadır. Ayrıca Amerika jabirusu türü de leylek türüdür. Dünyada birçok alanda hayatlarını göçmen kuş olarak sürdüren leylekler, çeşitli türleri ile kıtalarda bulunmaktadırlar.

Beslenme şekli

Oldukça geniş bir beslenme yelpazesine sahiptirler. Sığ sulak alanlar ve otlaklarda avlanarak beslenen leylekler, farklı mevsimlerde farklı hayvanlar ile de avlanıp beslenebilmektedirler. Böcek, sürüngen, solucan, amfibiler, kurbağalar, köstebekler, fareler, yavru kuşlar, kuşların yumurtaları, balıklar, akrepler, büyük karıncalar, yumuşakça hayvanlar olabilmektedirler. Bu şekilde beslenerek hayatlarını sürdüren leylekler, ormanlık alanlarda yaşamayı tercih etmemektedirler. Yiyeceklerinin bol olduğu suların az olduğu solucanların ve diğer bu tarz canlıların bol olduğu alanlarda bulunurlar ve beslenirler. Leyler, dün ya da sıkça rastlanılan ve bilinen bir kuş türü olup, oldukça eksi bir geçmişleri bulunmaktadır.

Leylek Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER