Kapat

Kuzgun

Anasayfa Kuşlar Kuzgun

Kuzgun kuşu özellikleri, beslenme şekli, yaşam alanları, cinsleri ve kuzgun resimleri kus.gen.tr adresinde yer alıyor.

Genel Özellikleri

   Kuzgun yahut karakarga veya kelağ karagiller familyasından Corvus cinsine ait olup, simsiyah olması ve zekâsı ile tanınan bir kuş türüdür. 1,5 metre kanat açıklığı olan kuzgun, iri ve aynı zamanda uzun bir gagaya sahiptir. Ayrıca baklava biçimli bir kuyruğu olan kuzgun kuşunun ayırt edilmesini sağlayıcı bir özellik gösterir. Boynunun altında ki tüyleri dik olan kuzgunun tüm tüyleri siyahtır. Yerleşik olup aynı zamanda gezici kuşlardır. Ortalama olarak boyları 64 cm olan Kuzgunlar, 3 – 6 arasında yumurta verirler. Gagaları son derece kuvvetli olup, siyah ve kalındır. Uçtukları sırada kuyrukları kama biçiminde durmaktadır. Sürü halinde olup bir arada olmayı tercih ederler. Ayrıca kendilerinden kuvvetli olan diğer kuş türlerine de saldırabilirler.

Yaşam Şekli

   3 – 6 arası yumurta veren kuzgunların kuluçka süresi 12 gündür. Yavruların uçma süreleri ise 16 gündür. Çalı çırpı ile basit bir yuva yapan kuzgunlar, bu yuvaları ağaçların yahut kayalıkların üzerine yapmayı tercih etmektedirler. Kargagiller arasında en akıllı ve zeki kuşlar olduğunu düşünülen kuzgunlar hakkında pek çok hikâye duymak mümkündür. Ayrıca kuzgunlar parlak, mavi ve beyaz gibi renge sahip nesneleri yuvalarına götürürler ve “hırsız kuş” olarak da bilinirler. Kuzgunlar hakkında çeşitli efsaneler ve hikâyeler olduğunu bilmeli, bu kuşların oldukça eski bir geçmişi olduğunu unutmamalısınız.

Türleri

   Kuzgunun alt türü bulunmamaktadır. Cinsinin tek örneği olup, alt bir türe sahip değildir.

Beslenme Şekli

   Kuzgunların beslenme şekline bakacak olursak, diğer kuş türlerine benzerlik gösterdiğiniz söylememiz mümkündür aslında. Böceklerle, midyelerle, solucanlarla, balıklarla ve bitkisel tohumlarla beslenen kuzgun, bu besin kaynaklarını tüketerek hayatta kalmaya çalışmaktadır. Türkiye’de her yerde bulunabilen yerleşik kuşlardır. Fundalıklar, ormanlıklar ve dağlık kesimlerde yaşayarak avlarını bulup, besin tüketimlerini sağlamaktadırlar. Ayrıca hayvan yetiştirilen yerlerde de bulunurlar. Palearktik’de yaygın 9olan kuzgunlar, dünyanın birçok yerinde yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Beslenme şekilleri itibari ile denizden de avlanabilen kuzgunlar, kara ve deniz ayrımı yapmadan besin arayışı içerisindedir. Kuş türlerine göre değişen bu durum kuzgunlarda değişmemektedir ve balık avlayıp beslenebilirken ayrıca solucan, böcek ve benzeri yiyebileceği canlıları da yakalayıp tüketimini sağlamaktadır. Bu şekilde hayatta kalıp yaşamını sürdürmektedir ve beslenme şekli itibari ile besin bulabileceği, yaşamını sürdürebileceği yerlerde yaşamaktadır. Kuzgunlar, yaşantılarını bu şekilde sürdürerek, yıllar boyu varlıklarını sürdürmeyi başarmış bir kuş türü olma özelliği taşımakla beraber efsanevi hikâyelere de konu olmuşlardır.

Kuzgun Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER