Kapat

Kuşlar Nasıl Çiftleşir?

Anasayfa Makaleler Kuşlar Nasıl Çiftleşir?
Çiftleşen Kuş

Bugün kuşlar nasıl çiftleşir konusunda bir yazı paylaşıyoruz. Kuşlar, beslenme şekilleri, yetenekleri, sıradışı özellikleriyle diğer canlı türlerinden ayrılırlar. Neredeyse insanlığın var olduğu zamandan beri, insanların ilgisini çekmeyi başaran kuşlar, bazı buluşların yapılmasına bile ilham olmuşlardır. İnsanlar, dünyayı 360 derece gözleriyle gören kuşlara, özgürlük gibi bir anlam yüklemişlerdir. Her yönüyle diğer canlı türlerinden farklı olan kuşların, çiftleşme dönemleri de çok farklı gerçekleşir.

Doğanın kanunu gereği tüm canlılar, soylarını devam ettirebilmek için ürerler. Bu nedenle çiftleşmek zorundadırlar. Kuşlarda, nesillerini devam ettirebilmek için çiftleşirler fakat, kuşların çiftleşmesi diğer canlı türlerine göre oldukça farklı bir şekilde olur. Biyolojik adı, iç üreme olan bir yöntemle üreyen kuşların çiftleşmeleri 2-3 gün sürebilmektedir.

Kuşların Cinsel Organı Yok Mu?

Kuşların, diğer canlılardan farklı olarak bir penisi bulunmamaktadır. Bilimsel olarak yapılan uzun araştırmalar sonucu, kuşların tamamında bir penis bulunmadığı tespit edilmiştir. Bilim adamlarına göre kuşlarda daha önceleri bir penis olsa bile bunun yıllar içinde küçülerek kaybolmuştur. Nitekim günümüzde de diğer canlılardaki gibi kuşlarda bir penis veya penis sayılabilecek bir çıkıntı bulunmamaktadır.

Kuşların penisinin olmaması cinsel organının olmadığı anlamına gelmez. Dediğimiz gibi kuşlar diğer tüm canlılardan farklı bir canlı türüdür. Buna bağlı olarakta cinsel organı da diğerlerinden farklıdır. Kuşların sindirim, boşaltım ve üreme işlevini göre bir organı vardır. Bu organa bilimsel olarak “Kloak” adı verilmiştir. Bu kloak bölgesi, penisten farklı olarak içeri bir bölgededir, herhangi bir çıkıntısı bulunmaz.

Kuşların Çiftleşmesi

Kuşların cinsel organı yoksa kuşlar nasıl çiftleşir? Kloak organıyla çiftleşebilen kuşlar, çiftleşmek istedikleri zaman bu kloak bölgesi az birazcık dışarı çıkacak şekilde şişer. Bu şişme durumu ancak çiftleşme zamanlarında olur ve bazen gözle bile görülemeyecek düzeydedir. Erkek kuş, kloak bölgesinde sperm bulundururken, dişi kuşlar ise, yumurtalarını bu bölgede bulundururlar. Çiftleşme sırasında erkek kuş şişen kloak bölgesindeki spermleri kısa bir sürede dişi kuşun kloak bölgesine bırakır. Bu süreç belki de 1 dakika bile sürmez ama bu çiftleşme dönemi 3-4 gün tekrarlanarak devam eder.

Kuşların iç bölgesinde yer alan Kloak ile çiftleşmesine iç üreme yöntemi denir. Kuşların neredeyse tamamına yakını bu yöntemle çiftleşir ve ürerler. Bu yazımızda kuşların çiftleşmesini konusunu ele aldık. Yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER