Kapat

Kuş Türleri

Anasayfa Makaleler Kuş Türleri
Muhabbet Kuşu

Hayatın içinde o kadar fazla kuş türü bulunmaktadır ki, bazısı ötüşü ile bazısı görünümü ile dünya genelinde ün salmıştır. Yaklaşık 10.000 türü bulunan kuşların, tüylü, omurgalı ve yumurtayla ürüyen oldukça fazla türü vardır.

Kuş Türleri – kus.gen.tr
Turna KuşuAğaçkakanAkbaba
AlbatrosAngut KuşuArı Kuşu
AtmacaBaykuşBülbül
Deve Kuşuİbibik Kuşuİspinoz
KanaryaKargaKeklik
KelaynakKerkenezKeten Kuşu
Kır İncir KuşuKızıl Ardıç KuşuKumru
KuzgunLeylekMartı
Muhabbet KuşuGüvercinÖrdek
Ebabil KuşuPapağanSaka Kuşu
Su ÇulluğuŞahinTavus Kuşu
Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşu

Muhabbet Kuşları

Muhabbet Kuşları dünya üzerinde en çok bilinen evcil kuşlardan bir tanesidir. Bu kuş türü, Avustralya kökenli olup, güzel görünümü ile ve taklit yapabilme özellikleri ile dünyada yaygınca bulunan, tanınan ve bilinen bir türdür. Muhabbet kuşlarının belirli bir çiftleşme dönemi olmayıp, her zaman çiftleşip yumurtlayabilirler. Doğal ortamlarında Haziran ile Eylül aylarında üremeleri görülürken evcillerin zamanı olmadığını belirtelim.

Muhabbet Kuş Türü Hakkında Detaylı bilgi almak için : Tıklayın

Kanaryalar

Kanarya

Kanarya

Kanaryalar dünya genelinde adını duyurmayı başarmış, güzel ötüşleri ile bilinen ve evcil hayvan olarak da hayatımızda olan bir kuş türüdür. Kendi içerisinde de çeşitleri bulunan kanaryalar toplamda 10 çeşittir. Bunları sayacak olursak şu şekildedir: Gloster, Yorkshire, Norwich, Taklacı kanarya, Lancashire, Roller, Border, Cerest, Lizard ve Malinous’dur. Kanarya kuşunu detaylı incelemek için tıklayınız.

Tavus Kuşu

Tavus Kuşu

Tavus Kuşu

Kuş türleri yazımızın diğer konuğu sülün familyasından olan tavus kuşu, fiziksel anlamda oldukça hoş ve gösterişli bir görünüme sahiptir. Çiftleşme dönemlerinde yaptıkları kur hareketleri en güzel ve muhteşem hareketlerdir. Güzel görünümlü olan cinsiyet erkektir. Dişilere oranla daha gösterişli bir görünüme sahiptirler. Kuyruğunda bulunan göz simgeleri ile ortaya çıkarttığı muhteşem görsel şölen ile insanların aklına kazanmıştır. Ayrıca etlerinin lezzetli olduğu tavus kuşu, hindiler ile aynı familyadandır.

Tavus Kuşu Türleri hakkında bilgi almak için: tıklayın.

İspinoz

Kanarya

Kanarya

Kuş Türleri yazımıza devam edelim.Son olarak İspinoz kuş türü, ispinozgiller familyasına ait bir kuş türüdür. Kafeste beslenen bu kuş türü, serçe büyüklüğünde olup son derece güzel ötücü bir kuştur. 24 yıl kadar yaşayabilen ispinoz kuş türü, üçe ayrılmaktadır. Kayın ispinozu, dağ ispinozu, mavi olmak bu üç çeşidin isimleridir. 20 gram ağırlığında olup 16 cm boyunda olan ispinoz kuşunun erkekleri dişilere oranla daha parlak renktedirler. Bu kuş türü son derece kavgacı olup hareketli bir kuş olma özelliği göstermektedirler. Sıcağın tam ortasında, en yüksek olduğu noktada yani öğle vaktinde sakin hareketler gösteren ispinoz kuşu, yazları tırtıl ile böceklerle de beslenebilmektedirler. Doğa da çiçeklerin tohumlarını yiyebilirler, çiftçilerin korkulu rüyası olurlar. Ayrıca güzel ötüşleri sebebi ile de kafeslerde beslenip evcilleştirilmişlerdir. Bu kuş türünün erkekleri yerlerinde kalıp göç etmezken dişi ile yavrular göç etmektedirler. Bakıma ihtiyaç duymayan bu kuşlar kolay bakılır ancak üretimi zordur. Mavi ispinoz çeşidi kanarya adalarında, dağ ispinozları Asya ve Avrupa da bulunmaktadırlar. İspinozlar, dünyanın birçok yerde evcil hayvan olarak beslenmektedirler.

İspinoz kuşu türleri hakkında bilgi almak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER