Kapat

Kuş Efsaneleri

Anasayfa Makaleler Kuş Efsaneleri
Zümrüdü Anka Kuşu Efsanesi

Kuş efsaneleri, zümrüdü anka kuşu efsanesi ve yusufçuk kuşu efsanesi kısa olarak anlatılmaktadır.

Zümrüdü anka Kuşu Efsanesi

zümrüdü anka kuşu efsanesi

zümrüdü anka kuşu efsanesi

Zümrüdü anka Kuşu efsanesini birçok kişi duymuş ama çoğumuz bu efsane hakkında bilgi sahibi olamamıştır. Zümrüdü anka Kuşu efsanesi, şöyle bir efsanedir. Anka kuşu, ölümünün yaklaştığını hissettiği anda kendisi için kuru dallardan oluşan bir yuva yapmaya başlar. Daha sonra bu yuvayı ne olduğu bir türlü bilinmeyen bir zamk ile sıvar. Sonrasında ise yuvanın içerisine girerek ölümünü bekler. Ölümü bekleyişi ise şöyledir, kuru dallardan oluşan yuva güneş ışığı ile birlikte yanar. Bu şekilde bir ölüme kavuşur Anka kuşu. Sonrasında efsaneye göre küllerinden yavru bir Anka kuşu olarak doğar. Bu sebepledir ki kuş efsaneleri arasında ne çok bilinen bir namı vardır. Hristiyanlık ve pek çok dinde de Anka kuşu yeniden diriliş ve varoluşu simgelemektedir.

Bir diğer bilinen Anka kuşu efsanesi de şöyledir. Anka kuşu rivayetlere göre bilgi ağacının dallarında yaşamını sürdürmektedir. Her şeyi Anka kuşu bilir ve kuşlar dünyasında ters giden her şeye Anka kuşunun çözüm bulacağına inanılırmış. Bir zaman sonra Anka ortalıkta görünmez olur ve diğer tüm kuşlar Anka kuşunu aramaya başlar. Bu hayli zor bir mücadeledir. Bu sebeple zaman içerisinde kuşlar tek tek ger dönmüş ya da yolda düşmüşlerdir. Kaf dağına ulaşan sadece 30 kuş olmuş ve geriye bu sırrı sadece farsça olan şu sözcükler dile getirmiş.  “Si” yani 30 “Murg” ise kuş demektir. Yani Anka Kuşu ortaya çıkmaktadır. Kalan 30 kuşta buradan anlamış ki hepsi Simurg.

Yusufçuk Kuşu Efsanesi

yusufcuk-kusu-efsanesi

Kuş efsanelerinden biride Yusufçuk Kuşu Efsanesidir. Yusufçuk zamanında oldukça yaramaz olan bir çocukmuş. Bir gün Yusuf’un annesi süt pişirirken Yusuf sütü içmeye çalışmış. Bu sırada da annesi kepçeyi Yusuf’un kafasına vurup “Sen kuş olup pırlayasın, bir daha gözüm görmeye!” İşte tam o anda Yusuf kuş olup uçmuş. O sırada annesi yandım yandım olup kepçeyi kendi kafasına da vurup “Allah’ım beni de kuş eyle” demiş. Sonra anne de kuş olup uçmuş ve Yusuf’u aramaya koyulmuş. Hem arayıp hem de “Yusuf, gel iç. Gel süt iç Yusuf” demiş. Kuş efsanelerine göre Yusufçuk kuşlarının başında ki izde kepçenin iziymiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER