Kapat

Kumru

Anasayfa Kuşlar Kumru

Kumru kuşu türleri, yaşam şekli, özellikleri, beslenme şekli, kumru kuşlarının genel özellikleri, resimleri yer alıyor.

Genel Özellikleri

Güvercingiller familyasından olan kumru, güvercinlere oranlara daha küçük bir yapıya sahiptir. Güvercinden küçük, gri, boz renkli bir tür olan kumru, Ege bölgesine özgü olarak bilinir. Sandviç ekmeğine domates, biber ve peynir koyulara “kumru” isi verilen bir yiyeceği de yapılmaktadır. Kumru asla hayatında eş değiştirmez. Eğer eşlerden birisi ölürse bile kendilerine yeni bir eş arayışına geçmezler, hiçbir kumruyla eşleşmezler. Bu sebeple kumruların yenmemesi oldukça iyidir. Çünkü eşleri eğer sizin avladığınız kuşun artık olmadığını öğrenince onu mutsuzluk kaplar ve eşsiz kalır. Dal parçalarından kendilerine yuva yaparlar ve diğer kuşların yuvalarına girmezler. Senede iki yumurta çıkartırlar. Yavruları yumurtadan çıktıktan sonra 18 gün gibi az bir sürede uçmaya başlayabilirler. Ayrıca göçmen olanları da varken, kalıcı olanları da vardır.

Yaşam Şekli

Kumrugiller, yaşamlarını bahçelerde, ormanlara ve evlerin yakınlarında sürdürmektedirler. Güvercin küçük olan kumrular, ötücü bir kuş olma özelliği taşımaktadırlar. Zarif yapılı olan kumrular şehirlerde sıkça karşılaştığımız kuş türlerinden bir tanesidir. Değişik bir ötüşü bulunmaktadır ve sesinden anında bu öten kuşun kumru olduğunu anlayabilirsiniz. Kahverengi olup, yaşantıları boyunca eşlerine sadık olmaları kesinlikle doğrulanmış bir durumdur.

Kumru Kuşu Türleri

Gülen kumru veya diğer bir ismi olan Türk kumrusu olarak bilinir. 26 cm boylarındadır ve Trakya bölgesinde çoğunlukta olmak üzere İstanbul’da da bulunmaktadır. Y6erli olup aynı zamanda gezici olan bu kumru türü, insanlardan kaçmaz. Mavimsi kül rengine sahip olup, baş ile boyun kısımları tarçın rengindedir. Bu kumru türü de yusufçuk adı ile anılan bir kumru türüdür. Ülkemizde bulunan tüm kumru türleri şu şekildedir. Kolyeli, kumru, küçük kumru, Üveyik ve Doğu üveyiğidir. Dünyada yaygın olan kumru türleri ise Matemli kumru, kap kumrusu, Benekli kumru, Afrika kumrusu ve son olarak Kafes kumrusudur. Oldukça fazla kumru türünü bulunduğunu böylelikle söyleyebilmemiz mümkündür. Kumru çeşitleri, türüne göre göçücü ve kalıcı olabilmektedir.

Kumru Kuşu Beslenme Şekli

Ot, tohumlar, tahıl, küçük böcek ve diğer bitkileri, yiyerek beslenen kumrular hayatlarını bu şekilde beslenerek sürdürmektedirler. Diğer kuşlara yakın ve aynı diyebileceğimiz şekilde bir beslenme şekline sahip olan kumrular, doğal yaşantıların bitki tohumlarını küçük böcekleri ve diğer saydığımız besin öğelerini yiyerek hayatta kalmaktadırlar. Kumrular, beslenme şekilleri itibari ile arıca buğday ve bulgur gibi tanelerle de insanlar tarafından beslenebilmektedir. Bu şekilde şehir kumruları hayatta kalıp yaşantılarına doğadakiler gibi devam etmektedirler.

Tüm kuşları görmek için tıklayın: Kuşlar

“Kumru” üzerine 2 yorum

  1. Olcay says:
  2. nagihan says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER