Kapat

Kızıl Ardıç Kuşu

Anasayfa Kuşlar Kızıl Ardıç Kuşu

Kızıl ardıç kuşu özellikleri, türleri, sesi, yaşam şekli hakkında bilgi, kızıl ardıç kuşu resimleri ve videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Gözlerinin hemen üzerinde, kaş ile gagasının hizasında bıyığa benzer çizgi halinde tüyle vardır. Kanatlarının altı ise kızıl ardıç kuşunda kırmızı renktedir. 19 ile 23 cm kadar boyları olan Kızıl Ardıç kuşları, sadece birkaç yumurta bırakırlar. Kızıl ardıç kuşları Avrupa ile Asya’nın tundralı bölgelerinde hayatlarını sürdüren kuşlardır. Ayrıca göçücü kuşlardırlar. Ülkemize kışın gelmektedirler. Gagaları ise uzun bir yapıya sahip olup, yandan basıktır. En fazla 20 ile 25 sene kadar yaşayabilen kızıl ardıç kuşu, karatavuk ailesindendir. Ayrıca muhteşem ötücü kuşlardan birisi olup vücutları tombul bir yapıya sahiptir. Bu kuşu ülkemizde görmeniz ile birlikte kışın gerçekten artık başladığını anlayabilirsiniz. Çünkü kış aylarında ülkemizde olup yaz aylarında tundralı bölgelerdedirler. Yaprak, ot ve dallar kullanarak yuvasını yapan kızıl ardıç kuşu yuvanın kenarını da yosun ve tüyler ile çevrelemektedirler.

Yaşam Şekli

Huş ağaçları, kozalaklı ağaçlar ormanı ve Kuzey Avrupa ile Asya’nın tundralı alanlarında yaşamaktadırlar. Göçücü olan bu kuşlar yaz aylarında bu bölgelerde yaşarken kış aylarında ülkemize gelmektedirler. Adı üstünde olan bu tür kuşlar kızıl renktedirler. Ötücü kuşturlar ve muhteşem sesler çıkartarak insanları mest etmektedirler. Doğalarında bu ötüşleri ile bilinen kızıl ardıç kuşları, yaz ve kış ayların göç ederek ortalama olarak en fazla 25 yıl yaşamaktadırlar.

Kızıl Ardıç Türleri

Kızıl ardıç Kuşu türünün, alt türü bulunmamaktadır. Karatavukgiller familyasında ötücü olan kızıl ardıç kuşunun türü olmayıp, tek başınadır.

Beslenme Şekli

Kızıl ardıç kuşu omnivordur. Yazın, solucanlar kurtçuklar, böcekler ve bu gibi benzeri yiyebilecekleri canlıları tüketerek beslenirler. Yaz aylarında bu şekilde hayatta kalmaktadırlar. Kış aylarında ise meyve yiyerek beslenen kızıl ardıç kuşları, göçücü kuş oldukları için beslenme şekilleri de bu şekilde farklılık göstermektedir. Bölge ve mevsime göre, iklime göre beslenen kızıl ardıç kuşu bu şekilde hayatta kalıp yaşantısını sürdüren bir kuş olma özelliği taşımaktadır. Kızıl ardıç kuşlarının beslenme şekillerine bakılırsa diğer kuşlardan pek farkı olmadığı da görülecektir. Ayrıca kızıl ardıç kuşu lezzetli kuş türü arasında yer almakta olup, yedikleri yiyeceklerinde etkisi olduğu düşünülür. Özellikle meyve olarak üzüm ve meyve tohumlarını da çok severek ve isteyerek tükettikleri için olsa gerek.  Kızıl ardıç kuşu bu şekilde dünyada yaşamını sürdüren ve kızıl renge sahip olan bir kuş türü olup, beslenme şekli ile de diğer kuşlara oldukça faz benzerlik göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER