Kapat

Kır İncir Kuşu

Anasayfa Kuşlar Kır İncir Kuşu

Kır İncir Kuşu özellikleri, türleri, yaşam şekli beslenme şekli, Kır İncir Kuşu resimleri yer alıyor.

Genel Özellikleri

Kır incir kuşu kuyruksallayangiller familyasına ait olan bir türdür. İncir kuşu türü olan kır incir kuşu, iri bir kuştur. 16,5 – 18 cm uzunluğunda olan kır incir kuşu diğer akrabalarından farksız olup, yer ile aynı renktedir. Üst kısmı kumsu kahverengi olan kır incir kuşunun alt kısmı ise solgun bir renktedir. Dışardan bakıldığında, görünüm olarak mahmuzlu incir kuşuna benzeyen kır incir kuşu boy iti bari ile daha küçüktür. Mahmuzlu incir kuşundan ayıran en önemli özellikleri kısa bacakları olup aynı zamanda kısa ve koyu gagasıdır. Son derece gülü bir uçuşa sahip olan kır incir kuşu göçücü bir kuş türüdür.

Yaşam Şekli

Düz ve güçlü bir uçuşa sahip olan kır incir kuşu, uçuş sırasında karakterinin özelliği olan “schip” ötüşü gerçekleştirir. Bu “schip” ötüşü, onu mahmuzlu incir kuşundan ayıran bir başka özelliktir. Kır incir kuşu, oldukça yükseğe, daha yükseğe havalanması da mahmuzlu incir kuşunda olmayan bir özelliktir ve yine ikisini ayırmada en önemli etkenden bir tanesidir. Üreme döneminde yumurta sayısı 4 – 6 adet kadar olup, yuvalarını da yere yapmaktadırlar. Kuru açıklık arazilere ve yarı çölümsü bölgelere üreme döneminde yuvasını yapmaktadırlar. Kır incir kuşu yaşam şekli bu şekilde olup, dünyada varlığını sürdüren kuş türlerinden bir tanesidir.

Kır İncir Kuşu Türleri

Kır incir kuşu, incir kuşunun bir alt türü olup kendisinin türleri bulunmamaktadır. Tek başına olan kır incir kuşu, yaşamını tek tür olarak devam ettirmektedir.

Beslenme Şekli

Kır incir kuşu beslenme şekli, diğer akrabaları gibi ve birçok gibi böceklerledir. Yiyebileceği büyüklükte, durumda ki canlıları yiyerek, böceklerle beslenerek hayatta kalmayı sürdürmektedir. Kır incir kuşu, Avrupa ve Asya’nın ılıman alanlarında ve ayrıca Kuzeybatı Afrika’da yaşamını sürdürerek, buralarda böceklerle beslenerek hayat sürmektedir. Ayrıca kışları tropikal Afrika’ya ve Hindistan’a göç eden kır incir kuşu, beslenme ihtiyacını bu şekilde giderebilmektedir. Kolaylıkla böcek bulabilmek için ve yaşamına devam edebilmek için gerekli ortamın uygun olmasını sağlıyor, göç ediyorlardır. Beslenme şekli böceklerle olan kır incir kuşu, karıncalar, kurtçuklar, solucanlar ve daha benzeri çeşitli canlıları tüketerek yaşayan göçücü kuşlardır. Göçücü kuş olmasının en büyük özelliği de böceklerle beslendiği için kış aylarında kolay böcek bulabileceği bölgelere gitmesi kaynaklanmaktadır. Bu sebeple kış ve yaz aylarında farklı bölgelerde olup, beslenmek ve hayatta kalabilmek için uygun ortamları tercih etmektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER