Kapat

Keten Kuşu

Anasayfa Kuşlar Keten Kuşu

Keten kuşu özellikleri, türleri, beslenmesi, yaşam şekli, sesi, ötüşü ve keten kuşu resimleri ile ötüş ders videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Dişi keten kuşunun tüyleri kahverengi zemin üzerine koyu kahverengi çizgilidir. Erkek keten kuşunun ise sırtı kızıl kahverengi rengindedir. Ancak üreme mevsiminde tepesi ile göğüs kısmı parlak kızıl rengindedir. Keten kuşları, uzu kuyruklu olup 13 cm uzunluğunda bir boya sahiptirler. Kış aylarında diğer kuş süreleri ile birlikte görülebilir olan keten kuşu, 4 ile 7 yumurta bırakabilen bir kuş türüdür. İspinozgiller familyasına ait olan keten kuşu ötücü bir kuş türüdür. Yumurtalarında ufak noktacıklar, benekler bulunmaktadır. Keten kuşu, serçeyi anımsatsa da renk itibari ile daha hoş ve güzel bir görünüme sahiptir. Yılda iki defa ürerler ve yuva dişi keten kuşu tarafından iki gün içerisinde yapılır. Bu sürede erkekte sürekli olarak refakat etmektedir. Keten kuşları hemen hemen neredeyse bütün sezon çiftleşmektedir. 11 ile 14 gün arasında kuluçkaya yatmaktadırlar. Erkek ile dişi, kuluçkaya sırasıyla nöbetleşe yatmaktadırlar.

Yaşam Şekli

Çalılık bölgelerde yaşayan keten kuşları, yumurtalarını da bu çalılıkların arasına bırakmaktadır. Kış aylarında diğer kuş sürüleri ile birlikte ye ararken görülebilen keten kuşu, açık arazilerde de görülebilmektedir. Bol ağaçlı düzlük alanlarda, sık otların olduğu ve çalıların bulunduğu alanlarda, çitlerle çevrilmiş tarım alanları ve bataklık ağaçlıklarda yaşamını sürdüren keten kuşu, ayrıca bayırlar, parklar ve bahçelerde de, yoğun bitki örtüsünün bulunduğu mezarlıklarda da bulunup yaşam sürebilmektedirler. Ötücü kuş oldukları için, doğada sürekli seslerini duyabilmek mümkün olup, erkek keten kuşları daha tatlı bir ötüş sergilemektedir. Türkiye de her bölgede yaz kış görülen keten kuşu, ne çok iri ne de çok küçük bir kuştur.

Keten Kuşu Ötüş Ders Videosu (Keten Kuşu Sesi)

Türleri

Keten kuşları ispinozgiller familyasında ötücü bir kuş olup kendisinin alt türü bulunmamaktadır. Tek başınadır ve dünyanın birçok yerinde görülmektedir. Kendileri küçük gruplar oluşturup diğer kuş türlerinin sürelerine katılmaktadırlar.

Beslenme Şekli

Yetişken keten kuşlarına bakacak olursak onlar bitki taneleri, yabani hindiba, dişken, zaman zaman yeşil yeşil filizler, nadir de olsa ara sıra böcekleri de yiyerek beslenirler ve yaşamlarını sürdürürler. Yiyecek diyetleri keten kuşlarının sürekli değişmektedir. Bitkiden tohuma değişerek sürer ve bu şekilde gider. Tohumla çoğunluk olarak beslenen keten kuşu, dünyanın birçok yerinde bu şekilde yaşamını sürdürmektedir ve hayatta kalmaktadır. Keten kuşları, bu şekilde beslenerek hayatta kalmakta ve diğer tüm kuşların beslenmesine benzer yahut yakın bir şekilde beslenme şekline sahip olmakta olan kuş türüdürler.

Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER