Kapat

Kerkenez

Anasayfa Kuşlar Kerkenez

Kerkenez türleri, özellikleri, nasıl beslenir, yaşam şekli, kerkenezlerin resimleri ve kısa belgeseli yer alıyor.

Genel Özellikleri

Kartalgiller familyasına ait bir kuş olan kerkenez, yırtıcı bir kuş türü olup 30 ila 35 cm boylarındadır. Gündüzleri avlanan bu yırtıcı kuş türü, 70 yıl kadar bir ömre sahiptir. Sivri kanatları ve ensiz kanatları olan bu kuş, ince uzun bir kuyruğu da bulunan bir kuş türüdür. Erkek kerkenez kuşunun baş kısmı maviye dönük gri renkte iken dişi kerkenezin ise kızıl kahverengiye çalmaktadır. Omuz ve sırt kısımları kızıla bakan kerkenezlerin siyah benekleri de bulunmaktadır. Bıyığı da bulunan bu kuş türünün, kuyruğunun altı ise açık bir krem rengine sahiptir. Karın altı ise beyaz renkli olan kerkenezlerin, tırnakları siyahtır. Ufak kerkenezlerde tırnak rengi kirli beyaz rengindedir.

Yaşam Şekli

Avrupa, Afrika ve Asya’da ovalar ve yükseklerde, dağlık arazilerde bulunur, yaşantısını bu bölgelerde sürdürür. Ayrıca Amerika ile Avustralya kıtalarında yaşayan türleri de bulunmaktadır. Yaklaşık 14 türü bulunmakta olan kerkenezler, büyük alan göçmenleridir. Göçücü kuş olan kerkenezlerin, göçmelerinin sebebi beslenmeleri ile alakalı olmaktadır. Düzenli göç etmeyen kerkenezler, tek başlarına göç etmektedirler. Göç esnasında yere yakın uçan kerkenez kuşları, kötü hava koşullarında da göçlerine devam edebilmektedirler. Kış dönemlerinde güneye doğru göç eden kerkenezler, aç oldukları zaman ağlama şeklinde sesler çıkartmaktadırlar. 2 yaşına basan bir kerkenez yavrusu ise bu olgunluğa eriştiğinde üremeye başlayabilmektedir. Yuva yapmayan kerkenezler, yumurtalarını yüksek ağaçların üzerlerine, Taşköprülerin boşluklarına veya kaya oluklarına gibi yerlere bırakmaktadırlar. Mart bitimi ile Nisan sonuna kadar dişi kerkenez kuşu 4 ila 6 yumurta çıkartmaktadır. Sadece dişi kerkenezler kuluçkaya yatmaktadır. 26 ile 29 gün arasında bu kuluçka süresi değişmektedir.

Belgesel Videosu (kısa)

Türleri

Bıyıklı türlerden Madagaskar kerkenezi, Seyşeller kerkenezi ve bayağı kerkenez örnek verilebilir. Diğer türler ise büyük kerkenez, tilki kerkenezi, küçük kerkenez, Amerika kerkenezi, boz kerkenez ve Dickinson kerkenezidir.

Beslenme Şekli

Besin ihtiyaçlarını tarla fareleri ve köstebekler ile gideren kerkenezler, ufak ötücü kuşlar ile de beslenerek yaşamlarını sürdürdüğünü söylemek mümkündür. Ayrıca kurtçuklar, solucanlar, çekirge ve böcekler ile de beslenen kerkenez kuşları, yaşamlarını devam ettirebilmek için doğada saydığımız gibi çeşitli canlıları yemektedir. Hayatta kalabilmek için bu şekilde beslenen kerkenezler, yırtıcı kuş olmaları sebebi ile oldukça iyi avlanıp besinlerini yırtıcı pençeleri ile yakalamaktadır. Kerkenezler, göç etme sebebi de bu besin ihtiyaçlarını giderecek canlıları, avlarını bulmak içindir. Bu sebeple göç eden kuş türüdürler.

Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER