Kapat

Kelaynak

Anasayfa Kuşlar Kelaynak

Kelaynak kuşu özellikleri, türleri, beslenme şekli, yaşam alanları hakkında bilgi ve kelaynak resimleri ile videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Diğer kuş türlerine oranla daha iri yapılı olan kelaynak kuşları, su ve çamurda son derece rahat bir şekilde yürümeye devam edebilirler. İnce ve aynı zamanda uzun bir gagaya sahiptirler. Kanatları 120 – 130 cm çapındadır. 70 – 80 cm uzunluğundadırlar. İsimlerini, başlarının hemen üstünde tüy bulunmasından almışlardır. Siyahımsı olan renkleri, sadece güneşin verdiği parlaklıkta mavi olur. Kavuniçi ve parlak yeşile de kayabilmektedir. Enselerinde bulunan tüy ve başlarında ki tüyler onlara komik bir hava katmakta olup, çok sevilen bir kuş türü olmuşlardır. Ayrıca sağlam karakterli olup vefakârlıdırlar.

Yaşam Şekli

Dünya genelinde kelaynaklar genellikle Türkiye ve kuzey Afrika’da ürerler. Ayrıca nesli tükenmek üzere olan kuşlar arasında ilk sıralarda olan kelaynak kuşu, koruma altındadır. Yuvalarını oldukça yüksek yerlere yapmayı seven bu kuş türü, kendi canlarını yırtıcı kuş türlerinden korurlar. Tek eşli olan kelaynak kuşları, eşlerine sonsuz saygı içerisindedirler. Hatta eşinin ölmesi bir kelaynak kuşu için kötü bir şeydir. Ölüm rejimine başladıkları ve kendilerini yüksek kayalardan yere attıkları görülür. Buradan d anlaşılıyor ki son derece sadık ve vefakarlı bir kuş türüdürler. Ülkemizde Şanlıurfa’nın Birecik yöresinde sevilen bulunan kelaynak kuşu, tüm dünyada olduğu gibi burada da koruma altındadır. 2 – 3 yumurta çıkararak çoğalan kelaynak kuşları, uçurumlara yuvalarını yapıp yumurtlarlar. Göçmen bir kuş olan kelaynak kuşu, dünya üzerinde Orta Doğu ve Afrika, Kışı geçirmek içinde Sudan’ın belli bir kısmı, Etiyopya, Yemen ve Suudi Arabistan’da bulunurlar.

Kelaynak Videosu

Türleri

Bu kuş türünün alt türleri bulunmamaktadır. Sınıfında sadece tek tür olup, alt tabakası bulunmamaktadır.

Beslenme Şekli

Bu kuşlar genel olarak bakılırsa, şu şekilde beslenen canlılardır. Akrep, Çekirge, danaburnu, yılan, karınca ve örümcek gibi canlılarla beslenirler. Bu canlıları yeryüzünde avlayarak hayatlarını sürdüren kelaynak kuşları ot yemezler. Ufak canlıları uzun gagaları ile topraktan yakalayıp yiyerek, yaşantısını sürdüren kelaynak kuşu, kış ve yaz aylarında göç ederek yiyecek canlıları bulabilecek ortamlara gitmektedir ve hava sıcaklığı sebebiyle göç etmektedir. Dikkatinizi çektiyse saydığımız bütün hayvanlar ufak bütçeli olup, fiziksel olarak büyüklükleri birbirlerine oldukça yakındır. Kelaynak kuşları da bu sebeple yiyebilecekleri bu büyüklükteki canlılarla beslenip böcek çeşitlerinin daha sayamadığımız çeşitlerini de yemektedir. Hayatını bu şekilde beslenerek sürdürüp, kendisinin besin ihtiyacını karşılamaktadır. Diğer kuş türlerine yakın olan beslenme şeklinin tek farkı ot yememesidir. Bazı kuş türleri yiyebiliyorken, bazılarının yiyememesi de normaldir.

Kelaynak Resimleri

“Kelaynak” üzerine 7 yorum

  1. enes kalaç says:
  2. enes kalaç says:
  3. enes kalaç says:
  4. enes kalaç says:
  5. enes kalaç says:
  6. yalçın says:
    • admin says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER