Kapat

Kanarya Üretimi

Anasayfa Makaleler Kanarya Üretimi

Kanarya üretimi hakkında tüm bilgiler ve kanarya üretimi için eş seçimi, eşleri birleştirme, en uygun zaman,  yumurtalama dönemi ve yavru bakımı.

Kanarya Üretiminde Eş Seçimi

Kanarya üretimi, mart ve nisan aylarında yapılan bir durumdur. Bu sebeple kanarya üretiminizi bu aylara denk getirmeniz gerekmektedir. Kanarya üretimine başlamadan önce seçeceğiniz erkek ve dişi eşlerin kesinlikle sıhhatli olup sağlık açısından rahatsız olmamaları gerekmektedir. Bunu kanaryanın ne derece hareketli olduğuna bakarak, tüylerinin ne kadar parlak ve canlı olduğunu kontrol ederek ve ötüşlerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğine bakarak anlayabilirsiniz. Eşlerinizi bu şekilde kontrol edip ayarladıktan sonra, kuşlarınız belli bir süre sonra eşleşmek için belirtileri göstermeye başlaması için öncelikle iki kuşu ayrı kafeslerde tutmalısınız. Sonrasında erkek ve dişi kanaryayı ortası telle bölünmüş bir kafese koymalısınız. Erkek kanarya, kızgınlaşma sebebi ile ötüşlere, dişiye ötüşleri ile kur yapmaya başlayacaktır. Bu ötüşleri ve kurları duyup, gören dişi kuş da erkeğe davetkâr ötüşler sergileyecektir.

Eşleri Birleştirme

İki kuşunda kızgınlaşıp birbirlerine kur yaptığını anladıktan sonra ortada ki bölmeyi ayırabilirsiniz. İki kuş böylelikle hiçbir engel olmadan birbirlerine bırakılır. Bunu yaptıktan yaklaşık 3 ila 5 gün sonra kafese yuva koymanız gerekmektedir. Bu yuvayı inceleyen dişi ve erkek kanaryadan erkek eş içine girip dişiyi içeriye davet eder. Bu zaman diliminde kanarya eşlerinin çiftleşmesi gerçekleşir ve artık dişinin yumurtlaması çıkması için zamana bırakıp beklemeniz gerekmektedir.

Yumurtalama Dönemi

Kanarya Üretimi

Kanarya Üretimi

Kanaryalar 4 – 6 arasında yumurta verirler. Yumurtalar mavi – gri renkte, üzerinde siyah noktalar bulunan bir fiziksel görünüme sahiptir. Beyaz renkte de olması mümkündür. Çiftleştikten yaklaşık 5 – 10 gün arasında yumurtlamaya başlayan dişi kanarya, sabahleyin yumurtlar. Dişi kuşunuzu erkekle çiftleştirdikten sonra dişiye bu zamanlarda marul vererek yumurtlama işleminin kolay gerçekleşmesini sağlayabilirsiniz. Yumurtaları her gün bir adet şeklinde çıkartan dişi kanarya, ilk gün yumurtaya yatmayabilir.

Yavruların Yumurtadan Çıkması

Yumurtladıktan 13 gün sonra yumurtalardan yavrular çıkmaya başlar. Yavruları erkek ve dişi kanarya birlikte beslemektedir. Bu şekilde bir kanarya üremesi olmaktadır ve kanaryaların çoğalma evresi, sırasıyla anlattığımız şekildedir ve bu şekilde olmalıdır. Kanaryalarda, yumurtadan çıkan yavrular anne tarafından eğer zarara uğrar ise, bunu gözlemler iseniz bunun için baba ve yavruları farklı bir kafese koymanız gerekmektedir. Bu gibi durumlar sıklıkla olmasa da olabilecek durumlardır. Kesinlikle yumurtalama döneminde, kuluçka döneminde kanaryaları rahatsız etmemeli, ayrıca onları ürkütmemelisiniz. Kanarya üretimi böylelikle sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir ve tamamlanır. Aşamalar kesinlikle düzenli olarak sırasıyla yapılmalı, kuşların üremesi doğru olarak gerçekleştirilip eksiksiz olarak tamamlanmalıdır.

Bu yazıyı okuyanlar şunları da okudu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER