Kapat

Kanarya Özellikleri

Anasayfa Makaleler Kanarya Özellikleri

Kanarya özellikleri, kanaryaların fiziksel özellikleri, kanarya beslenmesi, çiftleşme dönemleri, kanarya ne yer, cinsiyet ayrımı yer alıyor.

İspinozgiller familyasına ait olan kanarya, muhteşem ötüşleri ile dünyaya adını duyurmayı başarmış bir kuş türüdür. Ötücü kuş türleri arasında yer alan kanarya, 15. Yüzyılda Kanarya Adalarında keşfedilmiştir. Bütün dünyaya yayılmış olan kanarya ayrıca kafes kuşu olmuştur. Evcil hayvanlar kategorisinde sık rastlanan bir türdür. Evlerde beslenmesinin en büyük nedeni şüphesiz ötüşleridir. Rahatsız etmeyen, hoş ve insana huzur veren ve keyiflendiren sesleri ile öten kanaryalar, bu özellikleri sebebi ile evlerde yerini almıştır. Kanaryalar yaşantılarını küçük sürüler halinde, çevresi ağaçlarla çevrili olan göl, dere ve benzeri gibi sulak alanlarda sürdürürler. Kanarya Özellikleri olarak ortak bir yabani kanarya özelliğidir bu özellik.

Kanaryaların Fiziksel Özellikleri

Serçe kadar olan kanarya, iriliği bakımından küçük boyuttadır ve şirindir. Süs olarak da beslenmektedir. Evcil olan kanaryalar sarı renktedirler. Boyları ise yaklaşık olarak 13 cm kadardır. Kanaryaların en büyük özelliği diğer kuşlardan en büyük farkı, muhteşem ötüşleridir. Yabani kanaryaların, evcil olmayan doğal ortamda yaşantısını sürdüren kanaryaların sırtları gri çizgili zeytin yeşili rengindedir. Karnı ise sarımsı yeşil rengindedir. Dişi kanaryaların, erkek kanaryalara göre gaga ve gözlerinin çevresi başta olmak üzere tüyleri daha soluktur. Yabani kanaryaların sesleri evcil kanaryalara oranla daha kuvvetli ve aynı zamanda etkileyici olup, evcil kanaryaların sesleri daha değişken ve hoştur. Çeşitli ve sürekli değişik sesleri sadece kafes kanaryaları çıkartabilmektedir. Evcil kanaryaların renklerinin sarı olmasının sebebi ise esaret hayatı yaşamalarındandır. Bu hayat sebebi ile zaman içinde sarı rengine dönüşmektedir. Ancak şu kısım da unutulmamalıdır; nadir de olsa kırmızı ve beyaz renginde de rastlanılabilir.

kanarya-ozellikleri

Kanaryaların Beslenmesi

Kanaryaların oldukça fazla türü bulunmaktadır. Bu türler birbirlerine benzer, neredeyse aynı bir beslenme şekline sahiptir. Kanarya Özellikleri arasında genel olarak söyleyebileceğimiz bir özelliktir beslenme şekilleri. Kafeste yaşayanlar çörek otu, tohum, şalgam tohumu, yumurta sarısı, elma, özel bir mama ve marul gibi taze bitkilerle beslenmektedirler. Kanarya Özellikleri olarak sayabileceğimiz özellik bunlardır ayrıca bir özellik de çiftleşme zamanları hakkındadır. Şubat ve Mayıs ayında olmak üzere yılda iki defa çiftleşen kanaryalar, yumurtalarını 13 gün süre kuluçkada yatarak bakmaktadır. Dişi kanarya kuluçkada yatarken erkek dişiyi beslemektedir. Bu şekilde bir yaşam döngüsüne sahiptirler ve 3 hafta kadar bir sürede yumurtadan çıkan yavrular uçabilmektedirler. Kanaryaların özellikleri, yaşam döngüleri bu şekilde olup geçmiş çağlardan beri yaşamın içinde olmaları da en büyük özellikleridir.

Kanarya türleri hakkında bilgi edinmek için tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER