Kapat

Kanarya Ne Yer?

Anasayfa Makaleler Kanarya Ne Yer?
Yokshire Bakımı

Bu yazımızda kanarya sahipleri için kanarya ne yer sorusunu cevaplandırıyoruz. Güzel sesleri ve güzel renkli tüyleriyle bilinen kanaryaları; evde ve doğada yaşayan kanaryalar olarak ikiye ayırabiliriz. Doğada yaşayan kanaryalar, evde yaşayanlara göre daha şanssız kuşlardır. Çünkü doğada bir aç kalmama savaşı veren kanaryalar, ne bulursalar onu yemek zorundadırlar. Evde yaşayan kanaryalar ise, sahiplerinin onlar için hazırladığı özel yem ve taze sebze, meyveyle beslenebilmektedir. Bu bağlamda evde yaşayan kuşların beslenmesi, bakıcılarının sorumluluğundadır. Bu nedenle kanarya besleyenlerin, baktıkları kanaryanın neler yediğini bilmesi gereklidir.

Kanaryaların dengeli beslenmesi, diğer canlılarda olduğu kadar önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenmeyen kanaryaların hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Kanaryalar, günlük alması gereken besin değerlerini alamadığı zamanlar daha huzursuz ve yorgun olurlar. Nitekim sağlıklı ve temiz besinler tüketmeyen bir kanaryanın ömrü de çok uzun olmaz.

Kanaryalar genellikle tohum, yem ve mama gibi besinlerle beslenirler. Bu besinlerin her birinin kendine göre özellikleri ve kanaryalara yararları vardır. Bazen de kanaryalar, türüne ve alışkanlıklarına göre bazı besinleri yemekten kaçınırlar. Bu bağlamda evde kanarya besliyorsanız, kanaryanızın neleri yediğini, sevdiğini zamanla öğrenmelisiniz ve ona göre bir beslenme düzeni hazırlamalısınız. Özellikle kanaryanıza kokmuş, çürümüş yeşilliklerle, kötü kalite yemler yedirmekten kaçınmalısınız.

Kanarya Yemleri Nedir?

Nişastalı veya yağlı tohumlardan elde edilen kanarya yemleri, kanaryalar açısından en önemli besin kaynaklarından biridir. Yemlerin içine konan yağlı tohumlar genellikle kenevir, keten, susam, şalgam, lahana gibi besinlerin tohumlarıdır. Kanarya yemlerinin içine konan nişastalı tohumlar ise; darı, yulaf, bulgur, marul, haşhaş gibi tohumlardır. Bu besinlerin hangi oranda verileceği, mevsimin özelliğine ve kuşun türüne göre farklılık gösterebilir. Nitekim yaz aylarında yağlı tohumlardan elde edilen yemlerin, yedirilmesi halinde kanaryaları şişmanlar ve ağırlaşan bünyesi yorulmaya başlar. Yulaf gibi karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerin fazla verilmesi halinde de kanaryaların sağlıkları bozulabilir.

Her mevsime göre farklı bir yem türü seçilmelidir. Havanın soğuk olduğu kış aylarında, yağlı tohumlardan oluşan yemler yedirilmelidir. Soğuk aylarda yenen yağ oranı yüksek besinler, kuşların hem vücut ısılarını ayarlar hem enerji ihtiyacını karşılar. Havanın bunaltıcı derecede sıcak olduğu yaz aylarında ise, nişasta seviyesi yüksek yemler seçilmelidir. Özellikle vücudun hantalaştığı bir dönem olan yaz aylarında yağlı beslenmek, vücut dengesini bozabilir.

Kanaryalar’ın Beslenmesinde Yeşillik ve Meyve

Doğada yaşayan kanaryalar, doğanın sunduğu nimetlerden istedikleri zaman yararlanabilirler. Özellikle yeşillik ve meyve gibi vitamin değeri yüksek besinlere en taze şekilde ulaşabilirler. Evde yaşayan kanaryalar ise, bu konuda bakıcılarına bağlıdırlar. Kanaryaların beslenmesi için önemli olan yeşillik ve meyvelerin bakıcılar tarafından beslenme listesine konması gereklidir.

Kanaryaların yedikleri yeşillik ve meyvelerden gerekli besini alabilmeleri için temiz ve taze olmalıdırlar. Nitekim mevsime göre yenebilecek yeşillik ve meyveler farklılık gösterir. Sıcak yaz aylarında marul, yeşil salata, taze incir gibi besinler tüketilirken; kış aylarında kuru incir, elma, yeşil salata, havuç, pazı gibi yeşillik ve meyve tüketilebilir. Kanaryalar haftada en az 2’ şer defa yeşillik ve meyve yemelidir.

İçme Suyunun Önemi Nedir?

İçme suyu bölümü kanarya ne yer yazımızın en önemli bölümü. Kanaryaların beslenmesi kadar, içtikleri suyun kalitesi de önemlidir. Bu açıdan verilecek suyun temiz ve sağlıklı bir Ph derecesinde olması önemlidir. Suyun temizliğinin sağlanabilmesi için, her gün suluktaki suyun değiştirilmesi gereklidir. Havaların sıcak olduğu yaz aylarında ise en az 2 defa kanaryalara su verilmelidir. Verilen suyun ılık bir düzeyde olması yeterli olacaktır. Eğer, çok soğuk su verilirse güzel sesli kanaryaların sesi kısılabilir.

İçme suyunun kalitesi kadar suyun konduğu suluğa da dikkat edilmelidir. Suluğun paslanmaz, boyasız, kırılmayan ve pratik olarak temizlenebilen bir maddeden seçilmesi önem arz eder. Diğer önemli husus ise, kanaryaların günlük olarak kirece ihtiyaç duymasıdır. Bu ihtiyacın karşılanması için haftada bir ya da iki gün, suyun içine kireç katılarak kanaryaya içirilmelidir. Bazen de kanaryanın vitamin ihtiyacı olduğunda, vitamin ilacı da konulabilir.

Vitamin ve Mineraller

Kanarya ne yer sorusunu cevaplandırdık. Şimdi de vitaminler ve minerallerden bahsedelim. Vitaminler, vücudun sistemine katılarak, savunma mekanizmasını güçlendiren bir maddedir. Kanaryalarda vitamin eksikliği halinde vücut gelişmesi durur ve hastalıklar baş göstermeye başlar. Kanaryaların sağlıklı ve uzun bir ömür sürebilmesi için her gün gerekli vitamini almalıdırlar. Bu bağlamda doğadaki kanaryalar, vitamin ihtiyaçlarını doğada fazlasıyla karşılarken evde yaşayan kanaryalar ise, bakıcılarının sorumluluğuna kalmıştır.

Kanaryalar düzenli olarak A, B1, B12, C, D0, D1, E ve K vitaminlerini almalıdırlar. Bu açıdan bakıcıları tarafından bu vitaminlerin bulunduğu besinlerin bilinmesi ve ona göre beslenme hazırlanması gereklidir. Kanarya ne yer konulu yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sorularınızı yorum bölümünden gönderirseniz en kısa sürede cevaplandıracağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER