Kapat

Kanarya Hastalıkları ve Tedavileri

Anasayfa Makaleler Kanarya Hastalıkları ve Tedavileri
Mantar Hastalığı

Bu yazımızda kanarya hastalıkları ve kanarya hastalıkları tedavileri ile ilgili çeşitli bilgiler yer alıyor.


Mantar Hastalığı

   Kanaryalarda mantar hastalığının belirtileri bitliyken tiftiklendikleri gibi tiftiklenmeleri, vücutlarında kelliklerin oluşması, tüylerinin dökülmesi ve kızarıklıklardır.

Mantar Hastalığı Tedavisi

   Nizoral Şampuan, köpürtülerek suluk ve mamalıklar başta olmak üzere kafesin her kısmı yıkanmalıdır. Ayrıca Nizoral tabletle de tedavi yapılabilir. Bir litrelik suya bir tane hap atıp bu yedi gün süre ile devamlı tekrarlanır.mantar-hastaligi

Sindirim Sistemi Bozukluğu

   Yanlış beslenmenin sonucunda ve gıdaların mikroplu olması sebebi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Karnın alt kısmında ki damarlar yeşil olur, Kanarya Hastalıkları ve tedavileri olarak sık görülebilen bir durumdur.

Solunum Yollarında Bozukluk

   Boğazına bir şeyin takılmış olduğunu gösterir gibi ağzını açıp kapatır, kuyruğunu sallamaya başlar.

Solunum Yollarında Bozukluğun Tedavisi

   Bu rahatsızlığın tedavisi için içme sularına vitamin konmalıdır. Ağızlarına ise her gün bir – iki damla %2,5 Baytril 5 gün müddetçe damlatılmalıdır.

Çiçek – Veba Hastalığı

   Kesin ölümler ve kitlesel ölümler en büyük özelliğidir. Oldukça çabuk bulaşabilmektedir. Belirtileri gaga, göz ve ayaklarda olmaktadır. Bu hastalığa yakalanan kuşun aşısı yapılmaz ise ağzını aça aça ve kuyruğunu sallayarak ölür. Bu sekiz gün sürebilmektedir.

Çiçek – Veba Hastalığın Tedavisi

   Kanareien Pocken isimli aşı, yurt dışından getirilmektedir. Hasta ve hasta olmasın bütün kuşlar, yavrular 6 haftalık olmalıdır, bu aşıdan her yıl bir defa aşı olunmalıdır. Bu hastalıkla başa çıkmanın ve tedavisinin gerçekleştirilmesi için kesinlikle aşı yapılmalıdır.

Ayak Şişliği

ayak-sisligi

   Kanarya Hastalıkları ve tedavileri olarak bir diğer hastalık ayak şişliğidir. Bu hastalığın belirtileri kuşta ateş artışı ve ayak bilelerinde şişliklerin olmasıdır. Ayak parmaklarını kapatamaz, tabanları şişer ve yaralar oluşur.

Ayak Şişliğinin Tedavisi

   Bu hastalığın tedavisi için Teramycn adlı merhem kullanılmalıdır. ¼ aspirin toz haline getirilmeli, daha sonrasında bu toz halinde ki aspirin merhem ile karıştırılmalıdır. Sabahları ayaklara ve taban kısımlarına sürülür sonrasında akşamları saf vanodine kuşumuzun ayakları sokulur. Daha sonrasında ağzından 1 ila 2 damla baytril damlatılmalıdır. Bir hafta bu tedaviyi uygularsanız, kuşunuzda iyileşmenin olduğunu görebilirsiniz.

İshal ve Tedavisi

   Mikrobik ve gıdaya bağlı olarak iki çeşit olarak söyleyebiliriz. Mikrobik olmayan bir ishal belirtisinde diyet uygulanmalı sadece ince yem ve yulaf verilmelidir. Mama ve yumurta verilmemelidir. Mikrobik ishalde ise kuşunuzun pisliğinden çıkan tahlil sonucuna göre ilaç tedavisi uygulanması gerekmektedir.

Kırık ve Kanamaların Tedavisi

   Kanaryanızın, eğer ayağı kırıldıysa bunun için pamuk destekli bir bileziği kuşunuzun ayağına takmalısınız. Böylelikle kuşununuz kırık olan ayağını alçıya alarak 10 gün içinde ayağın iyileştiğini görebilirsiniz.

MantarSindirim Sistemi Bozukluğu
Solunum Yollarında BozuklukÇiçek – Veba
Ayak Şişliğiİshal
Kırık ve Kanamalarİştahsızlık
HalsizlikBronşit
AstımAşırı Yağlanma

İştahsızlık

   Kanaryanızın yem yemek için isteksizlik belirtileri görürseniz, kuşunuzda bir iştahsızlık olduğunu kolayca anlayabilirsiniz. Bu iştahsızlığın sebebi tekdüze yemle beslenmekten kaynaklanabilmektedir.

İştahsızlık Tedavisi

   Bu iştahsızlığın önüne geçmek için kanaryanızın sevdiği yemekleri vermeniz gerekmektedir. Yahut çok bölmeli kaplar ile çeşit eşit yemler sunmalı kuşunuz hangisini tercih ederse onu yiyebilmelidir.  Ayrıca iştahını açmak için meyve ve yeşilliklerin verilmesi de oldukça faydalı bir yoldur. İştah açmak için hazırlanmış olan şuruplara da başvurabilirsiniz.

Halsizlik

   Kanaryanız eğer oldukça hareketsiz, halsiz ve eskiye oranla daha sakin ve canlılığını yitirmiş ise rahatsızlık belirtileri vardır. Ötmeye ve yemek yemeye karşı isteksiz davranıyor ve diğer saydıklarımız var ise bunu başlıca nedeni kötü olan yaşam koşullarıdır. Sigara kokulu, isli ve havasız yerlerde kalmaları ve soğuk algınlığı gibi durumlar halsizliğe neden olmaktadır.

Halsizlik Tedavisi

   Öncelikle kanaryanızı temiz hava bulunan bir yere koyup, ışık alan ve belli bir sür güneş ışığından istifa edip sonra gölgeliğe çekmeniz gerekir. Yeşillikler, meyveler verilmeli ve daha elverişli koşullar sağlanıp, kötü yaşam koşulları giderilmelidir.

Bronşit Hastalığı

   Sık sık nefes alma, solunum güçlüğü ve nefes alırken hırıltılı sesler duyuluyor ise kuşunuz bronşit hastalığına yakalanmış demektir. Kanaryanız için bu hastalığa önem vermezseniz sonucu ölümle sonuçlanabilir. Sebebi ise şiddetli üşütme ve soğuk algınlığıdır.

Bronşit Tedavisi

   Kanaryayı öncelikle sıcak bir yere taşımalısınız. Gagasından bir damla bal damlatılmalı ve suya ihtiyaç duyması sağlanır. Daha sonrasında su içmeden suyuna bir damla Terramcine damlatılmalı ve su ılık olmalıdır. Ayrıca vitaminlerden de B ve C vitaminleri gidermek için suya birer damla damlatmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Astım Hastalığı

   Hırıltılı soluma ve solunum esnasında zorluk çekmesi, hastalığın belirtilerindendir. Ötüş kalitesini kaybetmiş olup, ötmeye karşı aynı zamanda isteksizdir. Ayrıca uzun süreli olan bronşit hastalığından sonra ortaya çıkması ile kolaylıkla bilinebilen bir hastalıktır.

Astım Tedavisi

   Soluk açıcı ilaçların kullanımı yapılabilen bu hastalıkta, bu kesinlikle abartıya kaçılmamalı ve kanaryanızı fazla ilaç kullanarak rahatsız etmemelisiniz. Kronikleşmiş durumlar kesin olarak bir tedavisi bulunmayan astımın, öncesinde ki bronşit zamanında belirttiğimiz önlemlerin ve tedavilerin uygulaması daha yararlı olacaktır.

Aşırı Yağlanma

   Kanarya gözler görülecek derece toplanmış ise ve hantallaşmış ise ayrıca solunum güçlüğü de çekiyor ise aşırı yağlanma hastalığı ile karşı karşıya gelmiştir. Elinize aldığınızda karın tüylerine üflediğiniz derinin yağlı ve buruşuk olduğunu görürseniz de bu hastalık gözler önüne serilmiş olur.

Aşırı Yağlanma Tedavisi

   İlk önce öncelikle daha büyük bir kafese kanaryanızı koymalısınız. Yağlandırıcı ve şişmanlatan tüm yiyecekler kesilmelidir, yeşillik ve meyve verilerek kuşun dengeli beslenmesini, aşırıya kaçmamasını sağlamak gerekir.  Kanarya Hastalıkları ve tedavileri oldukça dikkat e özen gereken bir konudur ve kanaryanızın sağlığı için hassas olunması gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER