Kapat

Kanarya Cinsleri

Anasayfa Makaleler Kanarya Cinsleri

Kanarya muhteşem ötüşü ile bilinen, son derece güzel görünüme sahip bir kuş türü olarak bilinen ve halk arasında oldukça sevilen bir hayvan olma özelliği taşımaktadır. Kanaryalar da tüm hayvanlarda olduğu gibi cinslere ayrılmaktadır.

Kanarya cinsleri sırasıyla incelenirse şu şekildedir.

Gloster Kanaryası

1920 yılında İngiltere de üretilen bu kanarya ırkı, ayrıca iki cinse ayrılmaktadır. Corona ve consord olarak ayrılan bu iki Gloster cinsi kanaryanın farkı ise tamamen fiziksel özelliklerdir. Corona cinsinde baş kısmında yuvarlık bir ayrılmamış tepe kısmı var iken bu consord cinsinde bulunmaktadır. Yaklaşık 10 yıl yaşayabilen Gloster cinsi kanarya kuşlarının boyları ise 11,5 cm civarındadır.

Gloster kanarya hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

Gloster Kanarya

Gloster Kanarya

Yorkshire Kanaryası

Bu kanarya cinsinin de anavatanı İngiltere’dir. Neredeyse 17 cm boyuna kadar ulaşabilen bu kanarya cinsinden üretiminde yavru fazla alınmayabilir. Kısa tüylüdür ve vücutlarına yapışık haldedir, 10 yıl kadar yaşam sürebilmektedirler. Kanarya sesi dinlemek için tıklayınız. 

Yorkshire Kanarya

Yorkshire Kanarya

Norwich Kanaryası

Kanarya cinsleri arasında 1860 yılından bu yana bilinen en eski kanarya cinsidir. İngiltere kökenli olan bu cins, 15,6 ile 16,5 cm arasında boyları olan bu cins kuşların şapkaları bulunmamaktadır. Eğer bu cinste bir kuş aldıysanız veya hali hazırda var ise gözlerinin etrafında bulunan tüylerin kesilmesi gerekmektedir ve bunun için bir veterinere kuşunuzu götürmelisiniz. Bu cins kanarya kuşu dayanıklı olup, tembel diyebileceğiniz davranışlar gösterebilen bir kanarya cinsidir.

Norwich Kanarya

Norwich Kanarya

Taklacı Kanarya

1675 yıllarından beri bilinmekte olan ve Almanya asıllı olan bir kanarya cinsidir. Takla gibi kısa fiziksel gösteriler yapabilen ve bunun için eğitimin yapabileceğiniz bir kuş türüdür. Son derece güzel ötüşleri ile bilinmekte olan bu cinsi evde erkekleri aynı kafes yerine farklı kafeslerde beslemeniz önerilir.

Taklacı Kanarya

Taklacı Kanarya

Lancashire Kanarya

Kanarya cinsleri arasında en iri boyutlu kanarya olarak bilinmektedir. 22 cm ile 23 cm arasında bir boya sahip olan bu kanarya cinsi, sadece sarı veya beyaz renkten oluşmaktadır. Kafaları geniş ve hafif basıktır.

Lancashire Kanarya

Lancashire Kanarya

Roller Kanarya

Son derece güzel ötüşler sergileyen ve halk arasında da bu ötüşleri ile bilinen bir kanarya cinsidir Roller. Fazla öterek gürültü yaratmaz ve Alman asıllı olurlar.

Roller Kanarya

Roller Kanarya

Border Kanarya

15,5 cm boylarındadırlar. Dayanıklı olup bakımı zor olmayıp son derece kolay olan bir kanarya cinsidir.

Border Kanarya

Border Kanarya

Crest Kanarya

Fiziksel anlamda oldukça dikkat çekici olan bu kanarya cinsi İngiltere kökenlidir. Kafaları ilginç olup son derece güçlü bir yapıya sahiptir. Kırmızı dışında renkleri oldukça fazladır.

Crest Kanarya

Crest Kanarya

Lizard Kanarya

Kanarya cinsleri arasında yaşamakta olan en eski kanarya cinsidir. Üretimi dikkat ve özne isteyen bu kanarya cinsinin tüyleri parlak ve sıktır.

Lizard Kanarya

Lizard Kanarya

Malinous Kanarya

Belçika bülbülü olarak da bilinen bu kanarya cinsi güzel bir ötüşe sahiptir. Dişi olanları yavrularına dikkatle bakmaktadır.

Malinua Kanarya

Malinua Kanarya

Diğer Kanarya Yazıları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER