Kapat

Kanarya Çiftleşmesi

Anasayfa Makaleler Kanarya Çiftleşmesi

Kanarya çiftleşmesi, çiftleşme için en uygun aylar, kanarya çiftleşmesi için gerekli şartların neler olduğu, yavrular ile ilgili bilgiler detaylı olarak yazımızda yer alıyor.

Kanarya Çiftleşmesi

Kanaryalar fiziksel açıdan güzellikleri ve çıkarttıkları muhteşem sesler ile bilinen bir kuş türüdür. Eğer sizde kanarya kuşu beslemeye karar vermiş iseniz ve kanarya çiftleşmesi hakkında bilgi almak istiyorsanız, yazımızın devamını okumalısınız. Kanaryaların çiftleşmesini sağlamak için öncelikle onlara doğada nasıl bir yaşam sürüyorlarsa, o şekilde elimizden geldiğince bir ortam sağlamamız gerekmektedir. Öncelikle dişi ve erkek kanarya kuşların bir ara da tutmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Ancak birbirlerinin seslerini duymaları gerekmektedir ve burada devreye iki bölmeli salma kafesler kullanılmalıdır. İki bölmenin arasına da karton mukavva koyarak birbirlerini görmesini engelleyebilir ve sadece seslerini duymasını sağlayarak çiftleşme ortamını hazırlamaya başlayabilirsiniz. Daha sonrasında bu iki kanarya birbirleri ile sesleri ile anlaşmaya başlarlar.

Âşık olmaları için Mart ve Nisan Aylarını Bekleyin

Mart ve Nisan aylarından önce bu şekilde bir harekette bulunmalı ve Mart – Nisan aylarında arada ki karton mukavvayı kaldırmalısınız. Böylelikle kuşların ilk baharda ısınan havayla birlikte birbirlerini görmesini sağlamalısınız. Birbirlerini görmeyen ve sadece seslerini duyan kuşlar bir araya geldiklerini birbirlerine aşık olurlar ve böylelikle anlaşma sorunu ortadan kalkmış olur. Daha sonrasında kanarya çiftleşmesi için dişi kuşun kafesine yuva yapımında kullandığı malzemeler konulmalıdır. Bu malzemelerde at kılı, ufak çalı çöpleri ve samandır. Ayrıca yuvarlak bir yuvayı da kafeste asılı bir şekilde tutmanız gerektiğini de unutmamalısınız ki kuş bu yuva yapımı malzemeleri ile bu yuvanın içine yuvasını yapabilsin. Ayrıca şunu da unutmamalısınız ki sağlıklı bir şekilde kanarya çiftleşmesi evresini sürdürebilmesi için kesinlikle onları elinize almamalı, tırnaklarını kesmemelisiniz. Normal bir hayatta nasıl yaşıyorlar ise o şekilde bir yaşam sürdürebilmelerini sağlamaktan bahsetmiştik yazını başında, bu sebeple tırnaklarını kesmek son derece yanlıştır. Normal hayatta da onlar tırnaklarını kesemediği için doğal bir yaşamı elimizden geldiğince yaşamlarını sağlamalıyız. Elinize aldıkça da onları hayattan soğutacağınızı unutmamalı ve kesinlikle elinize almamalısınız. Daha sonrasında Mayıs ayında arada ki engel kaldırılmalı ve kuşların bir araya gelerek çiftleşmesi sağlanmalıdır. Böylelikle çiftleşen kanaryalardan sizde artık yavru elde edebileceksiniz.

Dişi yumurtladıktan sonra yavrular yumurtadan 13 gün sonra çıkar ve erkek ile beraber yavrularını beslerler. Yavruların gözleri görmez, çıplak olurlar ve tüylenmeye 17 gün sonra başlamaktadırlar. Şunu da bilmelisiniz ki 3 hafta sonra yuvadan çıkan yavrular büyümeden erkek dişi ile tekrar çiftleşir ve diğer yavrular büyümeden dişi tekrar bir kuluçkaya yatabilir. Kanarya çiftleşmesi konusunu anlattık kanarya üretimi hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

 

“Kanarya Çiftleşmesi” üzerine 1 yorum

  1. serkan özgür says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER