Kapat

Kanarya Çeşitleri

Anasayfa Makaleler Kanarya Çeşitleri
Turuncu Yokshire Kanarya

Kanarya Çeşitleri

Daha önceki yazılarımızda kanarya çeşitleri hakkında kısa kısa bilgilendirmeler yapmıştık. (Kanarya Cinsleri)  Bu yazımızda ise detaylı olarak kanarya çeşitlerini inceleyeceğiz.

Kanaryalar çıkarmış oldukları o güzel sesleri ile ünlenen ve ispinozgiller familyasına giren bir kuş türüdür. Evcilleştirmenin dışında doğal ortamlarda yaşayan bu kuş türünün oldukça fazla çeşidi bulunmaktadır. Kanarya çeşidi ana başlıklar halinde toplam 10’dur.

İlk kanarya çeşidine bakacak olursak; Gloster ismi verilen bir kanarya çeşididir. Bu kanarya çeşidi İngiltere’de Gloncestershire şehrinde 1920 yılında üretilmeye başlanmıştır. Ayrıca bir kanarya çeşidi olan Gloster’da iki çeşit kanaryayı içinde barındırmaktadır. Bunların isimleri ise corona ve consord isimleri ile bilinmektedir. Bu iki çeşidi birbirinden ayıran özellik ise fiziksel özelliklerdir. Gloster kanarya hakkında detaylı bilgi için tıklayın.

İkinci kanarya çeşidi ise Yorkshire’dır. İngiltere anavatanı olan bu çeşit, yaklaşık 17 cm kadar olabilmektedir. Yaklaşık 10 yıl yaşayabilen bu çeşitten yavru alınması da biraz zordur.

Gloster Kanaryalar

Gloster Kanaryalar

   Kanarya çeşitleri arasında Norwich kanarya çeşidi ise 1860 yıllarından beri bilinen eski türlerden birisidir.  İngiltere kökenli olan bu kanarya çeşidi, Crest kanaryalarına da oldukça fazla benzemektedir. Boylarına bakacak olursak 15,6 ila 16,5 cm arasındadır. Bu türden bir kanarya alırsanız gözünün etrafında bulunan tüyleri kesmeniz gerektiğini unutmamalı ve bu çeşidin kafalarında şapkaları olmadığını bilmelisiniz. Son derece dayanıklı olan bu çeşit kanaryalar aynı zamanda tembellik davranışları da gösterirler.

 Bir diğer kanarya çeşidi Taklacı kanarya ismi ile bilinmektedir. 1675’li yıllardan beri bilinen bu kanarya türünün kökeni Almanya’dır. Oldukça güzel öten ve takla gibi hareketler ile kuşunuzu eğitebilmeniz mümkündür. ( Kanarya ba kımı yazısı için: Kanarya Bakımı )

   Kanarya çeşitlerinden Lancashire kanarya çeşidi iri bir kanarya olarak bilinen bir türdür ve gerçekten de öyledir. Boylarından da anlaşılacağı üzere 22 ile 23 cm uzunluğundadırlar. Sarı ve beyaz renklerinden oluşan bu kanarya çeşidi kuşların kafaları geniş ve basıktır.

Roller kanarya çeşidi ise güzel ve muhteşem ötüşleri ile ünlenmiştir. Almanya asıllı olan bu kanarya çeşidi aşırı derece ötüp de gereksiz ses kirliliği yapmazlar. Az ve öz öterler.

Bir diğer kanarya çeşidi olan Border ise 15,5 cm boylarında olan bir kanarya çeşididir. Dayanıklı olan bu çeşidin bakımı da oldukça kolaydır.

Cerest kanarya çeşidinin kökeni ise İngiltere’ye dayanmaktadır. Eğer fiziksel anlamda dikkat çekici bir kuş türü istiyorsanız Cerest kuş türünü tercih edebilirsiniz. Kırmızı dışında bütün renklerde türüne rastlanır.

Yaşamakta olan en eski kanarya türünü ise Lizard’dır. Tüyleri parlak ve sık olmasını istediğiniz bir kuş var ise bu kuşu tercih edebilirsiniz.

Son cümleler

Son olarak inceleyeceğimiz kanarya çeşidi ise Belçika bülbülü şeklinde bilinmektedir. Dişileri yavrularına oldukça iyi bakmaktadır. Ve kanarya çeşitleri toplamda 10 adet olmak üzere bu kadardır.

Eğer kanarya alma düşünceniz varsa şu yazıyı mutlaka okumalısınız. (Kanarya Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER