Kapat

Kanarya Bakımı

Anasayfa Makaleler Kanarya Bakımı
Yokshire Kanarya Ötüşü

Kanarya Bakımı, kanarya için kafes seçimi, kanarya temizliği ve banyo yaptırılması ve kanarya bakımı ile ilgili bilgiler yer alıyor.

Doğal Bir Kafes Hazırlayın

Son derece güzel ötüşleri ile bilinen kanaryalar, çeşitli ırklara sahip, çeşitli kökenleri olan bir kuş türüdür. Kanarya beslemeyi düşünüyorsanız bu

Kanarya Kafesi

Kanarya Kafesi – (Temsili)

kuşların bakımı için öncelikli olarak en önemli nokta doğal ortamları yaratılmış olan kafeslerdir. Bu şekilde bir kafes hazırlayarak kanaryanızın doğal bir ortamda yaşamasına yakın bir mekân hazırlayabilirsiniz. Bunun için kafesin içine özel çim ile ağaç dalları koyabilir, kanaryanızın daha doğal bir ortamda yaşamalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca 100*50*80 cm boyutunda ideal bir kafes oluşturabilirsiniz. Büyük boy kafeslerde kanaryalar çok daha pozitif, mutlu bir yaşam sürerler. Bu sebeple onları küçük kafeslerden uzak tutmanız iyidir. Ayrıca kanarya bakımı konusunda en önemli durumda kafesin yerini sık sık değiştirmemeli, belli bir yer belirleyip kafesi o konumda tutmalısınız. Kafesi, güneş ışığını alan cam kenarına ve rüzgârın estiği noktalara koymamaya özen göstermelisiniz.

Kanarya için Kafes Nasıl Olmalı?

Kanarya kuşunuzun kafesinde 3 kap olmalıdır. Bu kapların bir tanesinde yem olacak, bir tanesinde su olacak ve bir diğerin meyve ve sebze gibi yiyecekler olacaktır. Ayrıca kafesinizin içerisinde kalsiyum barlarını bulundurmalı, bu konuda özen göstermelisiniz. Kafesin temizliği, kanarya bakımı için önemsemeli ve temiz tutup, hijyenik olmasını sağlamalısınız. Su ve yemek kabınızı günlük olarak kontrol edip yenilemeli, ılık su ile temizliği yapılmalıdır. Kafesin içerisine koyduğunuz gazete kâğıdı ise yine günlük olarak değiştirilmelidir. Yiyecek, su ve diğer kabın sağlamlığı, işlevini yerine getirip getirmediği kontrol edilmelidir. Kanarya tarafından yenmemiş tüm yemek artıkları kafesin içerisinden alınmalı, kafes temiz tutulmalıdır. Haftalık olarak kafesinizin tellerini ılık su ile temizlemeli ve kurutmalısınız. Bu kanarya bakımı için önemli bir unsurdur. Ayrıca 3 ayda bir de kafesinizi kimyasal maddeler ile temizlenmelidir.

Kanarya İçin Temiz Hava ve Banyo

İlkbahar ile yaz aylarında eğer eviniz müsait ve uygun bir durumda ise kafesi balkona çıkartabilir, temiz hava almalarını, canlanmalarını sağlayabilirsiniz. Ayrıca kanaryalar banyo yapmayı seven hayvanlardır. Bunun için temiz su dolu sprey ile kanaryalarınızın temizliğini yapabileceğiniz gibi, kanaryanızın boyutuna göre de bir çukur kap alarak içerisine 2cm kadar su koyduktan sonra kendisinin temizlenmesini sağlayabilirsiniz.  Ayrıca kedi ve köpek gibi diğer hayvanlardan da evinizde bulunuyor ise kanarya ile onları yalnız bırakmamanızı tavsiye ederiz. Bu bakımları yapmanız halinde sizde kanaryanızın daha uzun süre sağlıklı olarak yaşamasını son derece kolay bir şekilde sağlayabilirsiniz.

“Kanarya Bakımı” üzerine 1 yorum

  1. Zehra says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER