Kapat

Kakadu Papağanı

Anasayfa Kuşlar Kakadu Papağanı
Kakadu Papağanı

Kakadugiller familyasına bağlı olan Kakadu papağanı Avustralya ve güney pasifik adalarında doğal yaşamını sürdürmektedirler. 17 farklı türe sahip olan Kakadugiller bitki tohumları ile beraber bazı meyvelerle de beslenirler. Ağaçların yüksek dallarında yaşayıp yine yüksek yerlerdeki kovuklara yuva yaparlar. 20 ile 45 yıl yaşayabilirler ve iyi bir ortamda beslenirse 90 yıl kadar yaşayabilirler. Sürüler halinde dolaşırlar ve aile bağlarını sıkı tutarlar. Kakadu papağanlarının en ayırt edici özellikleri ise duygularına göre şekillenen tüyleridir. Özellikle heyecanlandıkları anda başları üzerindeki tüyleri dikleşir ve güzel bir görüntü oluşturur. Bilinen beyaz renginin aksine pembe ve koyu renkte de olabilirler. İnsanlara karşı oldukça sevgi beslerler ve iyi bir eğitimin ardından kolaylıkla iletişim kurabilirler ve papağan familyası içinde en zeki türlerdendir.

Kakadu papağanı karakteristik özellikleri

Daha önce belirttiğimiz gibi insanlar ile kolaylıkla iletişim kurabilirler ve sevgi dolu davranmaları insanlara daha olay adapte olmasını sağlar. İnsanlar tarafından sevilmeyi ve şımartılmayı çok severler küçük bir bebek gibi sürekli okşanmak ister. Oyunculukları ve merakları sayesinde sürekli heyecanlıdırlar ve keşfetme duygusu kanlarında vardır. Evde serbest şekilde dolaşan bir Kakadu araştırmadık yer bırakmaz.

İlgili Yazı

Papağan

Evde eğer bir Kakadu beslemeyi düşünüyorsanız o halde ona baktığınız yerde kesinlikle birkaç oyuncak ve kemirebilecekleri şeyleri bırakmanız gerekir çünkü Kakadular kemirmeyi ve oyuncaklar ile oynamayı çok severler. Sahiplerine çok fazla bağlı olan bu tür iyi bir eğitim verilmemişse sahibinden ayrıldığında sıkıntı çıkarabilir hatta ölebilir o yüzden Kakadular genellikle ilk sahipleri ile ölene kadar kalırlar. Kızgınlık dönemlerinde Kakadu papağanlarını pek rahatsız etmemenizi tavsiye ederiz çünkü kıskanç, asabi ve sinir bozucu olabilirler. Ruh halleri oldukça değişkendir ve bu yüzden onları sürekli meşgul etmelisiniz.

Kakadular’da Konuşma Eğitimi

Eğer konuşturmak için bir papağan besleyecekseniz bu Kakadu olmamalı çünkü Kakaduların konuşma yeteneği oldukça zayıftır ve birkaç kelime dışında pek konuşamazlar. Ciddi ve zorlu bir eğitimin ardından konuşma yeteneği kazandıkları olmuştur ancak bu süreç hem zorlu hem de uzundur. En iyisi onunla eğlenin bu onların daha çok hoşuna gidecektir.

Bakınız: Papağan Eğitimi

Kakadu Papağanı Beslenmesi

Kakadu papağanının beslenmesi ile diğer papağanların beslenmesi arasında pek bir fark yoktur. Diğer türler gibi doğada tohum ve meyve ile beslenirler. Kakaduların en sevdiği meyveler; üzüm, dut, çilek, böğürtlen gibi meyvelerdir. Evde beslenenler için besinlerinin yaklaşık %30’u tohum ve çekirdek geri kalanı ise meyvelerden oluşmaktadır. Belirtmekte fayda var Kakadu papağanları yağlı yiyeceklere karşı çok fazla duyarlıdırlar ve eğer yağlı yiyecekler tüketirlerse bu sindirim sistemlerine zarar verir ve ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Bakım Koşulları Nasıl Olmalı?

Evde bakılması zahmetli bir tür olan Kakaduların geniş alada bakılması gerekmektedir. Kafes içinde olmaktan pek hoşlanmaz ya kafesin dışında olmalı ya da kafesi oldukça geniş olmalıdır. Sürekli kafes içinde kalan Kakadu kendini hapsolmuş hisseder bu yüzden asabiyet ve stres başlar zaman ilerledikçe papağan kendi tüylerini yolmaya başlar ve artık hastalıklar baş gösterir. Ayrıca kafeste veya kafes dışında bakıldıkları ortamda kesinlikle ama kesinlikle bolca oyuncak olmalı bu sayede hem oyuncakları kemirirler hem de vakitlerini doldurursunuz aksi halde başka eşyalara zarar verirler. Daha önce bahsettiğimiz gibi aşırı meraklı bir türdür ve kafes dışında beslendikleri durumlarda merakları onları araştırmaya sürükler ve bu kimi zaman küçük çapta sorunlara neden olabilir. Evde besleyecek olanlara tekrar hatırlatmakta fayda var eğer Kakadu besleyecekseniz alanı oyuncaklarla doldurmanız gerekecektir.

Bakınız: Papağan Kafesi Nasıl Olmalı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER