Kapat

Kafes Kuşları

Anasayfa Makaleler Kafes Kuşları
Kafes Kuşları

Bu yazımız kafes kuşları ile ilgili. Dünya üzerinde binlerce kafes kuşu olmasına rağmen bunları belli başlı kategorilerde toplamamız mümkün, bu sıralamada akrabalık dereceleri ve genetik yakınlığına bakarak yapılmaktadır. Evrimsel süreçte aynı ortak atadan köken alan türler genetik ve anatomik yakınlıkları göz önüne alınarak belirlenir. Genetik haritası çıkarılan kafes kuşları karşılaştırılmalı incelemeye tabi tutulur. Ortak genlerin sayısı genetik yakınlığı ve akrabalık derecesini belirtir. Bu akrabalık dereceleri belli bir oranın üzerinde alan hayvanlar için aynı türden olduğunu söyleyebilirken, bu genetik yakınlık daha da fazla iken aynı cins olduğunu söylemek mümkündür. Bunların haricinde çiftleştiklerinde verimli döller verebilen hayvanlara da aynı tür demek mümkündür.

Papağanlar

Papağanlar canlı renkleri, uzun yaşam süreleri, iyi taklit yetenekleri, beslenme kolaylıkları, bakımlarının genelde zor olmaması ve öğrenebilme yeteneklerinden dolayı sıklıkla tercih edilen bir kafes kuşu türüdür. Amazon papağanları, lori, kakadu, Jako, sevda papağanı, ara papağanı, sultan papağanı, rozella papağanı gibi cinsleri mevcuttur. Kakadu papağanlarının dil yapısı düz ve kaygandır bu özelliğiyle ceviz ve meyveleri daha rahat tüketir. Strigopoidea çinisindeki papağanların dil yapısı ise fırça gibi bir dile sahiptir bu yüzden bitki özleri ile beslenmektedirler. Papağanlar ideal kafes hayvanlarıdır, bakımları ve beslenmeleri nispeten kolaydır, muhabbet kuşlarına ve bülbüllere göre hastalık geçirme oranları düşüktür.  Yine de papağan sahiplerinin hayvan refahını sağlama gibi bir sorumluluğu olduğunu unutmaması gerekmektedir.

Papağan türleri ile ilgili bu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Muhabbet Kuşları

Muhabbet kuşları papağanlarla yakın akrabalık ilişkisi olan sıcak iklim hayvanlarıdır. Doğal yaşamda koloni haşinde yaşarlar. Çok büyük alanlara ihtiyaç duymadığı ve adaptasyon yeteneklerinin yüksek olmasından dolayı kafes kuşu olarak hayatlarını devam ettirebilmektedirler.  Kafeslerinde sürekli taze su ve türe uygun yemler bulundurmak muhabbet kuşu sahipleri için zaruri bir sorumluluktur. Bunun dışında kafes temizliğinin düzenli olarak yapılması da gerekmektedir. Sabırlı bir eğitim ile 50 ye yakın kelime öğrenebilenleri mevcuttur.

Açık yeşil muhabbet kuşu, Jumbo Show muhabbet kuşu, albino muhabbet kuşu, lutino muhabbet kuşu, gri kanatlı gök mavisi muhabbet kuşu, gri muhabbet kuşu, Pakistan muhabbet kuşu, Çekoslovak muhabbet kuşu, opal dominant benekli muhabbet kuşu, payetli açık yeşil muhabbet kuşu, resesif benekli mor muhabbet kuşu, tepeli opal kobatlı muhabbet kuşu gibi çok bilinen cinsleri vardır.

Muhabbet kuşları ile ilgili detaylı bilgilere şu adresten bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER