Kapat

Jako Papağanı

Anasayfa Kuşlar Jako Papağanı
Psittacus Erithacus

En yüksek konuşma yeteneğine sahip cins olarak bilinen Jako papağanı’nın anavatanı Yeni Gine, Orta Afrika, Asya, Avustralya, Madagaskar Adaları ve Güney Amerika’dır. Ortalama 60 yıl kadar yaşarlar. Ortalama ağırlıkları 500 gram civarıdır. İyi eğitilmiş olanları 1000 kelimeye kadar öğrenebilir.

İki alt türü mevcuttur. Bunlardan biri psittacus erithacus erithacus adındaki kırmızı kuyruklu Kongo papağandır, diğeri ise psittacus erithacus timneh adındaki bordo kuyruklu timneh papağanıdır. Her iki cinste yüksek konuşma becerisine sahiptir. Jako papağanı kafesleri gagaları ile ısırmayı sever bu yüzden kafeslerinin boyaları çıkıyorsa zehirlenme geçirebilirler. Buna mâni olmak adına ya pirinç kafesler seçilmeli veya çıkmayan boyalar ile boyanmış kafesler tercih edilmelidir. Kafesler karanlıkta bırakılmamalı, aydınlık fakat doğrudan güneş görmeyen ve sağlam yerlere bırakılmalıdır. Suluk ve yemlikler haftada birkaç kez değiştirilmeli temizlenmeli ondan sonra tekrar yerine koyulmalıdır. Sıcak havalarda bunun en az iki günde bir yapılması idealdir.

Bunun haricinde kafes hijyeni oldukça önemli bir mevzuudur. Kafes haftada en az iki defa dezenfektanlar ile temizlenmeli, iyice durulandıktan sonra kullanıma sokulmalıdır. Yazın Jako papağanları her hafta yıkanma ihtiyacı hisseder, kışın ise ayda bir yeterlidir. Sprey şeklinde sulama aletleri ile yıkama işlemi kolayca yapılabilir. Banyolar gün içerisinde yapılmalı, hayvanın soğuk alması engellenmelidir. Jako papağanlarının uzayan tırnakları düzenli olarak dikkatlice kesilmelidir aksi takdirde bu tırnaklar bir yere takılarak hayvanın yaralanmasına yol açabilir. Kafesin içinde çeşitli oyuncaklar ve tüneklerin olması Jako papağanları için önemlidir nitekim bu hayvanlar sosyal ve hareketli bir doğal yaşam içgüdüsüne sahiptir eğer onlara bu hareket imkânı sunulmazsa çeşitli psikolojik ve fizyolojik sorunlar beraberinde gelebilir.

Cinsiyeti

Jako papağanlarının cinsiyeti gözle anlamak mümkün değildir. Bunu ya endoskopi ya da DNA analizi ile anlamak mümkündür. Jako papağanları doğal yaşam şartlarında meyve ve tohumlar ile beslenirken ev şartlarında tuzsuz ay çekirdeği, yulaf, haşlanmış patates, fındık, marul, yer fıstığı, pişmiş et, pişmiş peynir, bazı meyveler ve hazır papağan yemleri ile beslenebilir. Önemli olan papağanın besinlerden ihtiyacı olan enerji, protein, yağ, vitamin ve mineral madde ihtiyaçlarını karşılayabilmesidir. Bu amaçla hazır papağan yemleri ihtiyaca uygun hazırlanmıştır, diğer gıdalar ile beslemede tek yönlü beslemeden kaçınmalı en az üç dört çeşit farklı gıda ile besin madde ihtiyacı giderilmelidir. Koyulan yemlerin veya gıdaların tazeliğine özen gösterilmelidir.

Jako Papağanı Eğitimi

Papağanınızı ilk yuvasında iki üç gün kendi halinde bırakmalı alışmasına müsaade etmelisiniz. Ardından yumuşak hareketlerle kafes yanında oturup, sakince konuşup, tünek uzatarak temas kurabilirsiniz. Jako papağanı eğitimi sabır istemektedir. İyice alışmadan parmağınızı uzatmak doğru değildir. Aralıksız ve kolaydan zora giden bir konuşma eğitimi ile 1000’e yakın kelime öğrenmesi mümkün olan bu kuşların daha iyi öğrenmesi için “dillerine kesik atma” diye tabir edilen işlem ise kesinlikle faydasız hatta çok zararlıdır.

Bazı durumlarda papağanınız aniden tüy yolmaya başlayabilir. Bunun nedeni metabolik hastalık, paraziter enfestasyon, protozoal enfestasyon, bakteriyel, viral veya fungal enfeksiyonlar, psikolojik etmenler, vitamin eksikliğine ve hormonal eksiklikler olabilir.

Jako Papağanı Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER