Kapat

İbibik Kuşu

Anasayfa Kuşlar İbibik Kuşu

İbibik kuşu özellikleri, türleri, sesi, ötüşü, beslenmesi, yaşam alanları ile ibibik kuşu resimleri ve videosu yer alıyor.

Genel Özellikleri

Çavuş kuşu olarak da bilinen ibibik kuşu, 28 cm uzunluğunda bir kuştur. Gagası uzun bir yay şeklinde olan ibibik kuşunun tüyleri ise kahverengi ve turuncu karışımıdır. Sorguçlu bir başa sahip olan ibibik kuşu kısa kanatlara sahiptir. Ayrıca ülkemizin bazı illerinde baltalı olarak da bilinen bir kuş türüdür. Arapça da ise hüdhüd olarak bilinen bu kuş türü, Mürg-i Süleyman adı ile bilinir. Kutsal kitap Kur’anı Kerim de kuş dilinin öğretildiği bilinmekte olan Süleyman Peygambere Saba Melikesi Belkıs hakkında haber getirmiştir. Ve ayrıca Süleyman’ın irşad mektubunu Belkıs’a ulaştırmış olan kuş olarak da bilinmektedir. Son derece güzel görünüme sahip olan ibibik kuşları diğer kuşlara oranla daha görsel bir güzelliğe sahiptir. Eşleşme dönemlerinde çeşitli ses çıkarırlar ve üremek için eş arayışına bu şekilde başlarlar. Göç eden bir kuş türü oldukları için, göç zamanları dışında ibibik kuşları yalnız yaşamayı seven bu şekilde yaşamaya devam eden bir kuş türüdür.

Yaşam Şekli

İbibik kuşları Etiyopik bölgelerde ağaçlık ve bağlık alanlarda, bölgelerde yaşamaktadırlar. Yaşlı ağaçların bulunduğu açık alanlarda, yapraklarını döken ormanlarda, çam ormanında, meyve bahçeleri ve bağlarda yaşamlarını sürdürmek için yerleşimlerini bu bölgelere yaparlar. Açık ve kimsesiz alanlara yerleşebildikleri gibi parklarda da bu kuş türüne rastlanabilmektedir. Çeşitli birçok oyukta yuva yapabilen ibibik kuşları, yaşamlarını bu şekilde devam ettiren kuş türlerinden bir tanesidir. Ayrıca insanlara karşı çabuk uyum sağlayabilen ve insanlarla birlikte yaşayabilen bir kuş türü olma özelliği taşımaktadırlar. Türkiye de yaz mevsimlerinde kuluçkaya yatan ibibik kuşları, kuluçka zamanında kuyruk bezinden ağır bir koku çıkarırlar. 16 gün kuluçka yatarlar ve erkek ibibik kuşları dişiyi bu sere içerisinde besler.

İbibik Kuşu Videosu

İbibik Kuşu Türleri

İbibik kuşu, ibibikgiller familyasında yer alan tek kuş türüdür. Bu kuşun türleri bulunmamakla beraber, sadece bu familyada kendisi bulunmaktadır.

Beslenme Şekli

İbibik kuşları, sonbaharda Afrika’ya göç edip kış aylarını orada geçirmektedirler. İlkbahar gelince ise Avrupa ve Asya kıtalarına tekrar geri göç ederler ve yaz aylarını burada yaşarlar. İbibik kuşlarının beslenme şekli, göç ettikleri yerde haşere, böcek, böcek larvaları, salyangoz,  solucan gibi canlı hayvanları yiyerek gerçekleşmektedir. Uzunca olan ve sivri bir gagaya sahip olan gagaları ile ibibik kuşları toprağı deşerek, içerisinden çıkarttıkları kurtçukları havaya fırlatıp yere düşerken ağızları ile beslenmeyi severler ve bu şekilde hayatta kalmayı sürdürürler.

İbibik Kuşu Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER