Kapat

Güvercinler Ne Yer?

Anasayfa Makaleler Güvercinler Ne Yer?
Şekeri Güvercin

Bugün cevaplandıracağımız soru güvercinler ne yer sorusu. Güvercinler, hareketli bir yaşam sürerler. Eski çağlarda da iletişim araçları gelişmeden önce, güvercinler haberleşme aracı olarak kullanılırdı. Bu kadar uzun mesafeleri uçarak kat eden güvercinlerin, sağlıklı beslenmesi olmazsa olmazdır. Doğası gereği çok fazla hareket etmeye alışan güvercinlerin, yaşamlarını sürdürebilmeleri için beslenmeleri önem arz eder.

Güvercinlerin 300’den fazla türü vardır ve hepsinin beslenme şekilleri birbirinden farklıdır. Genel olarak karbonhidrat ve vitamin yönünden yoğun besinleri tüketirler. Güvercin daha çok evcilleştirilen bir kuş türü olmasından ötürü sahibi tarafından iyi beslenmesi gereklidir.

Doğadaki her canlı gibi güvercinlerin de dengeli beslenmesi gereklidir. Güvercinlerin yaz aylarında sıcak havaya göre kış aylarında soğuk havalara göre beslenme tarzında değişiklikler oluşur. Güvercinler ne yer diye soracak olursanız genel olarak buğday tarzı tahıllar tüketen güvercinler; mısır, pirinç, mercimek ve bezelye gibi diğer besinleri de sıklıkla yerler. Güvercinlerin türünü ve mevsimi de dikkate alarak, verilen besinin yağ miktarına, vitamin değerlerine, karbonhidrat içeriğine dikkat edilmelidir. Bazı kuşlara az yağlı tahıllar yedirmekte fayda vardır.

Güvercinler yedikleri besinleri, ağız bölgesinin altında yer alan ve besinleri öğütmeye yarayan taşlık bölgesinde öğütürler. Güvercinlerin sağlıklı bir yaşam yaşaması için öğütebileceği besinler yedirilmelidir. İçinde taş olan tahılların güvercine verilmesi halinde, güvercinler bunu öğütme sırasında enzimlerle parçalamaya çalışacaktır. Fakat böyle bir beslenme tarzı, güvercinin sağlığını bozabilir. Bu bağlamda temizliğinden ve güvenliğinden emin olunmayan besinlerin yedirilmemesi gereklidir.

Güvercinler Ne Yemelidir?

Peki güvercinler ne yer? Güvercinlerin besin ihtiyaçları; üreme ve yavru büyütme, uçuş, tüy dökümü, kış dönemine göre farklılıklar gösterir. Güvercinin bu dönemlerde sağlıklı olarak yaşayabilmesi için iyi bir yem karışımına ihtiyaç vardır. Bu yemin içinde yağ, karbonhidrat, protein ve vitamin dengesinin sağlanması gereklidir. Bu bağlamda güvercinler protein yönünden zengin baklagiller, karbonhidrat bakımından zengin tahılları yemeleri sağlıkları açısından önemlidir.

Güvercinlerin beslenmesinde olmazsa olmazlar ise, güvercinlerin hayatında önemli bir konuma sahip olan A, B, C, D ve E vitaminleriyle minarellerdir. Güvercinlere verilecek günlük yem miktarıda sağlık açısından önem taşır. Güvercinlerin ağırlıklarına göre ortalama 20 ila 60 gram arasında yem verilmelidir. Yemlerin ise gün içerisinde 2 defadan az olmamak üzere bölünerek verilmelidir. Yemin tamamının verilmesi halinde kuşlar yemin tüm danelerini yemezler. Bu bağlamda ortalama bir güvercin 15-20 dakikada yemlikteki yemi bitirebilir. Eğer bu süre içerisinde yemler bitmiyorsa, yemin miktarının azaltılması gereklidir.

Güvercinlerin doğum süresi boyunca yemlerin gramajları arttırılmalıdır. Güvercin doğum yaptıktan sonra da aynı düzende azaltılmalıdır. Yeni doğan güvercinlerin ise, önünde sürekli yem bulunmalıdır. Yavru güvercinler büyüdükten sonra günde iki defa yemlenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER