Kapat

Güvercin

Anasayfa Kuşlar Güvercin

Güvercin özellikleri, türleri, bakımı, yetiştiriciliği, hastalıkları, beslenme şekli ve güvercin resimleri ile videoları yer alıyor.

Genel Özellikleri

Güvercinlerin dünyada ki en büyük manevi anlamı ve özelliği özgürlüğü, barışı simgelemesidir. Kuş sınıfına ait olan beyaz güvercinler, orta büyüklüktedirler. Boyunları oldukça uzun da değildir. Yumurtadan 11 gram olarak çıkan güvercinler, yedinci güne ulaştıklarında 70 gramdadırlar. On dördünce günde 170 gram olurlar. Yavrular 24 ile 25 günlük iken tek başlarına yem yiyebilirler. Gagaları beyaz olan beyaz güvercinlerin, vücutlarında beyazdan başka tüy yoktur ve olmamasına da dikkat edilir. Gözleri ise siyah renkte olan beyaz güvercinler, güzelliği ve iyiliği de temsil etmektedir. Yaygın olarak rastlanılan bir güvercin çeşidi de beyaz güvercinlerdir.

Güvercin Anatomisi

güvercin (16)

Yaşam Şekli

Şehirlerin, kentlerin ve kasabaların içlerinde insanlarla iç içe olan kuşlar parklar ve benzeri alanlarda yoğunlukta bulunarak insanların onlara verdikleri yiyecekleri yiyerek yaşamlarını devam ettirmektedirler. Bunun dışında solucan, kurtçuk ve benzeri canlıları da kendisi toprağı inceleyerek bulup yemektedir. Bu şekilde hayatlarını sürdüren ve ayrıca insanlar tarafından beslenilen türleri de bulunmaktadır.

Güvercin Videosu

Güvercin Türleri

Toplamda 9 tane türü bulunan beyaz güvercinin, türleri şunlardır. Azman, tehlikede olan beyaz güvercinler arasında yer almaktadır. Kısa gagalı ve uzun boylu olan Azman beyaz güvercini, Denizli de yoğun olarak tercih edilmektedir. Sivri kanatlara sahip olan bu güvercin türü, grup halinde hareket etmektedirler. Bir diğer tür Bango’dur. Bango beyaz güvercinleri masum bir duruşu olan türdür ve insanların ilgisin bu yönde çekmektedir. Gözlerinin etrafı ve kuyruğunun üzeri karamel rengine yakın olup, kalan diğer tüm kısımlar beyazdır. Gagaları kısa ve kalındır. Martıya benzeyen Bango beyaz güvercinlerinin ayakları ise kısa olup çıplaktır. Bir diğer tür Selçukludur. Beyaz renkte olup yaşam alanı Konya’dır. Beyaz güvercinlerde bir diğer tür Trakya ismiyle anılmakta olup Trakya da bulunmaktadır. Taklambaç ise bir diğer beyaz güvercin türüdür. Konya’da yetiştirilmekte olan bu güvercin türünün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Kendi içerisinde yedi farklı forma ayrılan taklambaç türünün bir tanesi de beyaz güvercinlerdir. Diğer beyaz güvercin türleri ise Adana, İstanbullu, Çorum Çıplağı ve Trabzon’dur.

Güvercin türleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Beslenme Şekli

Güvercinler, yağlı tohumlar, baklagiller ve tahıllar ile beslenebilir. Bezelye, mercimek ve Fasulye gibi baklagiller ile güvercinleri beslemek mümkünken ayrıca onlar için üretilen özel yemler ile beslemek mümkündür. Beslenme Şekli doğada yiyebileceği canlıları ve besinleri yiyerek olan güvercinlerin, güvercin besleyenler için güvercinlerin beslenme şekli de bahsettiğimiz gibi bu şekildedir.

Güvercin Resimleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER