Kapat

Güvercin Türleri

Anasayfa Makaleler Güvercin Türleri

Bu yazımızda bir çok türü olan güvercinlerin türlerini sizlere anlatacağız.

Bango Güvercin

Güvercin soyları arasında en kapsamlı olan güvercin türüdür. Diğer güvercin türlerine oran ile daha ufaktır ve soyu 8. Yüzyılda Afrika’dan gelmektedir. Bango güvercininin vücut hatları ve renkleri itibari ile güzel bir kuştur. Kafasının büyük olmasına karşın gagası kısa ve kalındır.

Büyük pörtlek gözleri, küçük bir gaga başı vardır. Bango güvercinleri ismini Galeba martılarına benzediği için bu martılardan almıştır. Bango güvercini kırmızı, siyah, mavi ve sarı renkli olabilir. Gövde rengi beyaz olur ve kanat ile kuyrukları farklı renkte olur. Bu özellikleriyle estetik olarak tatmin eden bir ırktır. Fiyatı 30TL’den başlayıp 2000TL’ye kadar artmaktadır.

Bango güvercinleri yüksekten ve düz bir uçuş yapan kuştur. Genel olarak uçuşları için değil güzellikleri için beslenirler.

Bango Güvercin

Bango Güvercin

Bursa Güvercin

bursa güvercin

Bursa güvercin

Bursa adını alan bu güvercin türü Bursa ağırlıklı olmak üzere İstanbul, İnegöl, Mustafa Kemal Paşa ve Afyon gibi bölgelerde yetiştirilmektedir. Osmanlı zamanında yetiştirilmiş bir güvercin türüdür.

İskenderun Güvercin

İskenderun Bağdat ırkları içinde ilginç olan bir güvercin türü olma özelliği taşımaktadır. Güvercin Türleri arasında 4 cm gagaya sahiptir. Aşağı doğru kıvrık bir gagası bulunur. 12 cm kadar bacak uzunluğuna sahip bir güvercin türüdür.

İskenderun Güvercini

İskenderun Güvercini

 

Şıhşelli Güvercin

Ortadoğu, İran kökenli olan bu güvercin türü ülkemiz sınırları içerisinde “şıhşelli” olarak bilinmektedir. Ayrıca “panda” ve “çarçurlu” isimleri ile de bilinmektedir. Ortadoğu ülkeleri ve Türkiye’de yetiştirilen bir güvercin türüdür.

Şıhşelli Güvercin

Şıhşelli Güvercin

Taklambaç Güvercin

Güvercin türleri arasında olan ve Anadolu’da yaklaşık 1000 yıllık bir mazisi olan güvercin türüdür. Türkiye’de Konya ilimizde yaygın olarak yetiştirilen bir güvercin türü olan Taklambaç, nesli tükenmekte olan bir güvercin türüdür ve korunmaya alınması gerekmektedir.

Taklambaç Güvercin

Taklambaç Güvercin

Baştakara Güvercin

“Rahibe” ismi ile de bilinen ve güvercin türleri arasında orta büyüklüğe sahip, irice bir fiziksel özelliğe sahiptir. Güvercinin rengine bağlı olarak gagası siyah ya da açık kemik rengi olabilmektedir. Çok fazla uçucu bir yapısı olmayan bir güvercin türüdür.

Baştakara Güvercin

Baştakara Güvercin

Ankut Güvercin

Güvercin türleri arasında yer alan Ankut Güvercin, orta Asya Türkmenistan kökenlidir. Yerli ırkımıza ait olan bu güvercinlerde Türklerin göçü ile dünyaya açılmışlardır. Rusya, Avrupa gibi birçok alanda vardırlar.

Ankut Güvercin

Ankut Güvercin

İstanbullu Güvercin

Güvercin türleri arasında yerini koruyan İstanbullu güvercin dünya üzerinde “Damascus” ismi ile bilinmektedir. Kendine has bir renk ve forma sahip olan bu güvercin türü günümüzde Şanlıurfa ve çevresinde yaygındırlar.

İstanbullu Güvercin

İstanbullu Güvercin

Posta Güvercini

Güvercin türleri arasında en bilineni de şüphesiz posta Güvercindir. Posta güvercini yarış amaçlı yetiştirilen bir güvercindir ve tüy yapısı bu sebeple çok önemlidir. Gözler de bu güvercin türü için çok önemlidir. Aslına bakılırsa Posta güvercin tamamen teknik özellikler bakımından değerlendirilip, yetiştiriliyor.

Posta Güvercini

Posta Güvercini

Ballı Güvercin

Taklacı türünde olan bir güvercindir. Bal renginde olduğu için ballı adını almıştır. Kökeni güneydoğudur. Ayrıca Ballı taklacı güvercin olarak da adlandırılmaktır. Kalın boyunlu , beli ve göğsü diğer güvercinlere nazaran geniştir. Kanatlarında şeritler olabilir, en değerlisi kanadında 3 şerit bulunanlarıdır bunlar mühürlü cins olarak adlandırılmaktadır. Kısa mesafede ve yükselirken bile takla atabilir, uzun süreli uçuşlar yapabilir. 7. aydan itibaren çiftleşmeye başlayabilir.

Ballı Güvercin

Ballı Güvercin

Bozlak Güvercin

Bozlak güvercin Türkiye’de en çok beslenen güvercin türlerindendir. Bozlak güvercinlerinin de farklı türleri bulunuyor. Bunlar taklacı bozlak ve çimkeli bozlar gibi türlerdir. Fiyatı 100TL – 1000TL arasında değişmektedir.

Bozlak Güvercin

Bozlak Güvercin

Fitilli Güvercin

Türkiye’de yetiştirilen güvercin türlerinden bir tanesi de fitilli güvercindir. Vücut hatları itibariyle fitilli ismini almıştır. Türkiye’de en çok Gaziantep, Şanlı urfa, Hatay ve Adıyaman illerinde yetiştirilmektedir.

Beyaz Fitilli Güvercin

Beyaz Fitilli Güvercin

Sarıkır Güvercin

Bir başka taklacı güvercin türüdür. Türkiye’de Mardin, Sivas, Ankara illerinde bulunur. Genellikle mavi, siyah ve beyaz renklerindedir. Takla performansı mükemmeldir. Alçak dalış yapar ve ayakları yere değmeden sadece kuyruğunu yere sürterek tekrar taklalar ile yükselebilir ve değerli bir kuştur.

Akbaş Güvercin

Dönek güvercinlerdendir. Başları beyaz renkte ve gövdeleri mavi renkte olanları en çok beslenen renkleridir. Gaga uzunluğu diğer güvercinlere nazaran daha uzundur. Türkiye’de batı bölgelerinde yetiştirilir.

Akbaş Güvercin

Akbaş Güvercin

Kızıl Güvercin

Trakya bölgesinde sıklıkla yetiştirildiği görülür. Gövde renkleri genelde kızıldır. Kızıl güvercinlerin en önemli özelliği makara yapma yetenekleridir. Bunu arka arkaya yaptıklarında izleyicilerine müthiş bir seyir sunar.

Kızıl Güvercin

Kızıl Güvercin

Tel Kuyruk Güvercin

Bursa civarlarında yetiştirilir.

Tel kuyruk güvercin

Tel kuyruk güvercin

Deste Kuyruk Güvercin

Genellikle beyaz renklidir. Ayakları kısa olup paçalıdır.

deste kuyruk güvercin

deste kuyruk güvercin

Dağlı Güvercin

Dağlı Güvercin

Dağlı Güvercin

Şeş Güvercin

Şeş Güvercin

Şeş Güvercin

Şekeri Güvercin

Şekeri Güvercin

Şekeri Güvercin

Diğer Güvercin Türleri ise şu şekildedir:

 • Limon Güvercin
 • Ayna Kuyruk Güvercin
 • Şarabi Güvercin
 • Küllü Güvercin
 • Dumanlı Güvercin
 • Pal Güvercin
 • Karabaş Güvercin
 • Yaşmaklı Güvercin
 • Elifli Güvercin
 • Portakal Güvercin
 • Aynalı Güvercin
 • Boz Güvercin
 • Kırktelli Güvercin
 • Kahverengi Güvercin
 • Keşpir Güvercin
 • Sabuni Güvercin
 • Oynak Güvercin
 • Oyunlu Güvercin
 • Saya Güvercin

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER