Kapat

Güvercin Ne Yer?

Anasayfa Makaleler Güvercin Ne Yer?
Güvercin besleyen bir adam

Güvercin ne yer sorusunu cevaplayabilmek ve güvercinlerin beslenmesini anlayabilmemiz için öncelikle güvercinin sindirim sistemi ve anatomik oluşumlarını bilmemiz gerekmektedir. Güvercinlerde memelilerdeki gibi bir dudak ve yutak bulunmamaktadır. Onun yerine gelişmiş bir gaga bunun akabinde papillere sahip bir ağız ve dil yapısı (ki bu yapı gıdaların buradan geçip devam etmesini kolaylaştırır) bulunmaktadır. Ardından yemek borusu ve kursak, onları izleyen birbirinden farklı yapıda iki tane mide (proventriculus ve taşlık), ince bağırsak, kalın bağırsak ve kloakla sonlanır.

Güvercin ne  yer sorusunun cevabı aranırken dikkate alınması gereken bu yapısıyla sindirim sitemleri memelilerden çok sürüngenlere benzemekte olan güvercin ve diğer kanatlılar için gaga memelilerdeki dişlerin yerini tutar ve besin alımında kilit role sahiptir.

Güvercin Ne Yer?

Güvercin

 

Yavru Güvercin Ne Yer?

Bir güvercin ortalama olarak canlı ağırlığının %10 u kadar yeme ihtiyaç duyar. Yumurtadan çıktığı ilk dönemlerde henüz sindirim sistemi yeterince gelişmemiştir ve yavru kendi yemini bulacak yeterlilikte değildir. Yavru güvercin ne yer sorusu için ilk olarak güvercin sütü dediğimiz salgıya ihtiyaç duyulur. Bunu anne sütüne benzetebilirsiniz.

Prolaktin hormonunun stimulasyonu ile üretilen salgı tane yemler ile karışıp yumuşak bir karışım oluşturur ve yüksek besin değerinde bir yavru yemine dönüşür. 21. Güne kadar yavruların bu süte ihtiyacı vardır fakat 15. Günden sonra eksojen yüksek besin değeri olan muhabbet kuşu yemleri ile geçişe hazırlamak önerilen bir destektir. Yavrunun güvercin sütünden ayrılmasından sonra ölümüne kadar dikkat edilmesi gereken en önemli şey bilinçli bir besleme ile hayvan refahını yüksek tutmaktır.

Güvercin Resmi

Güvercin

Yemler Nasıl Olur Ne İçerir?

Gaga yapısından dolayı genel olarak tane yemler ile beslenen güvercinlerin için arpa, buğday, pirinç, mercimek, mısır, yulaf, sorgum, kanola, ay çekirdeği, keten tohumu, çeşitli tahıllar gibi yemler uygun görülür. Bunun dışında güvercin yemi seçimi konusunda güvercinin büyüklüğü, mevsim şartları ve yaşam koşulları göz önüne alınarak çeşitli eksojen gıda takviyeleri gerekmektedir.

İlgili Yazı

Güvercin

Esansiyel aminoasitler ve iz mineral ve vitaminler ile hazırlanan rasyonlar güvercinler için besleyici olmanın yanında verim ve yaşama payını koruyarak hayvanların sağlıklı kalması için olmazsa olmaz takviyelerdir. Arjinin, histidin, izolösin, lösin, lizin, metionin, fenilalanin, threonin, triptofan ve valin güvercinler için Esansiyel olan aminoasitlerdir. Bu aminoasitler alınamazsa hayvanda verim kaybı kaçınılmazdır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER