Kapat

Güvercin Çeşitleri (Güvercin Cinsleri)

Anasayfa Kuşlar Güvercin Çeşitleri (Güvercin Cinsleri)
Akbaş Güvercin

Bugün sizlere güvercin çeşitleri başlıklı yazımızda güvercinlerin çeşitlerini ve güvercin cinslerini tanıtacağız. Güvercinlerin yaklaşık 300’den fazla çeşidi vardır. Evcilleştirilebilen bir kuş türü olan güvercinler, ülkeden ükeye, bölgeden bölgeye farklılık gösteren özelliklere sahiplerdir. Her ülkenin hatta bölgenin kendine ait bir güvercin tipi vardır. Özellikle ülkemizde güvercin beslemek, geleneksel bir hobi tarzına dönüşmüştür. Zamanla beslendiği bölgelerin adlarını almaya başlayan ve türleri çoğalan güvercin cinslerini inceleyelim.

Güvercinlerin Cinsleri

Ankut Güvercin

Kökeni, Asya ve Türkmen ailelerine dayanan Ankut Güvercin’i, ülkemizde daha çok kut ve gud ismiyle bilinmektedir. Bu türü besleyen Türkmenlerin zaman içerisinde dünyanın bir çok yerine göç etmesiyle beraber, Ankut Güvercin türü de dünyaya yayılmıştır.

Ankut Güvercin

Ankut Güvercin

Bango Güvercin

Güvercin türleri arasında soyu en eskiye dayanan güvercin cinsi olan bango güvercin, 8.yy. Afrika’sından gelmektedir. Bango güvercinler her ne kadar büyük kafalı bir kuş olsa da genel olarak vücut hatları ve tüylerinin renkleri ilgi çekici bir kuştur. Bango güvercinler, diğer güvercinlere göre daha yüksek bir noktada düz şekilde uçmayı severler. Galeba martılarına benzeyen bango güvercinler, isimlerini de bu martılardan almıştır.

Bango Güvercin

Bango Güvercin

Bursa Güvercin

Yetiştirildiği bölgenin adını alan güvercin türlerinden biri Bursa Güvercinidir. Osmanlı zamanlarından beri Bursa ve çevre illerinde beslenen bir güvercin cinsidir.

Bursa Güvercin

Bursa Güvercin

Bağdat Güvercini

Günümüzde Doğu ve Doğu Anadolu bölgesi yetiştirilen Bağdat Güvercin’i, köken olarak Irak kökenli bir güvercin türüdür. Ülkemizde ise bağdadi, bağdadiye olarak anılan bu güvercin cinsinin nesli günümüzde tükenmek üzeredir. Bu türle aynı cinsten olan birçok güvercin türü de Avrupa da olmasına rağmen Bağdat Güvercini’nin neslini koruma çalışmaları sürmektedir. Bu kuş türünün en önemli özelliği, bir yere yuva yapmışsa başka bir yere yuva yapmamasıdır. Aradan uzun yıllar geçse de ilk yaptığı yuvaya dönen bir güvercin çeşididir.

Bağdat Güvercini

Bağdat Güvercini

İskenderun Güvercini

Aslen Bağdat Güvercinlerinden olan İskenderun güvercini, farklı bir güvercin türüdür. Vücut hatları itibariyle 4 cm civarında bir gagaya ve 10 cm’den daha uzun bacaklara sahip bir kuş türüdür.

İskenderun Güvercini

İskenderun Güvercini

Taklambaç Güvercin

Ülkemizde yaklaşık 1000 senelik bir kökene sahip olan Taklambaç Güverci’i, Konya ve civarı şehirlerde yetiştirilmektedir. Son zamanlarda nesli tükenmek üzere olan bir güvercin türüdür.

Taklambaç Güvercin

Taklambaç Güvercin

Baştankara Güvercin

Farklı bir görünüme sahip olan ve Rahibe olarak adlandırılan güvercin türlerinden biri olan Baştakara güvercininin iri bir görünüşü vardır. Uçmayı pek sevmeyen bir kuş türüdür. Gagası genelde siyah ya da açık bir krem rengi olur.

Baştankara Güvercin

Baştankara Güvercin

İstanbullu Güvercin

Damascus olarak bilinen İstanbullu Güvercin, Türkiye’de Şanlıurfa ve civarında yetiştirilmektedir. Genelde beyaz tonlarının hakim olduğu bir fiziksel görünüşü olan güvercin cinsidir.

İstanbullu Güvercin

İstanbullu Güvercin

Posta Güvercini

Genellikle yarış için yetiştirilen bir güvercin türü olan Posta Güvercini insanlar tarafından en çok bilinen güvercin cinslerinden biridir. Bu güvercinler, ten rengi ve görünüşleri insanların ilgisini çekebilecek şekilde yetiştirilir.

Posta Güvercini

Posta Güvercini

Ballı Güvercin

Köken olarak Güney Doğu’ya dayanan Ballı Güvercin, bal renginde olan bir kuş türüdür. İsmini de bu renginden almaktadır. Taklacı olarak bilinen Ballı Güvercin, diğer kuş türlerine oranla daha kalın bir boynu vardır. Aynı zamanda göğüsü ve beli de daha geniştir.

Ballı Güvercin

Ballı Güvercin

Bozlak Güvercini

Türkiye’de en çok yetiştirilen güvercin türü Bozlak Güvercinidir. Genel olarak ülke içinde ticareti ve yetiştiriciliği yapılan bir güvercin türüdür. Bozlak, tüm iklim şartlarında yaşayabilir. Takla özelliği çok gelişmiş, siyah benekli bir güvercin türüdür.

Bozlak Güvercini

Bozlak Güvercini

Akbaş Güvercin

Türkiye’ye has bir güvercin türü olan Akbaş Güvercini, ülkenin her bölgesinde bulunabilen bir güvercin cinsidir. Özellikle dönek kuş türü olarak bilinen Akbaş, müthiş bir dönme becerisine sahiptir. Fiziksel olarak orta boylarda ve ayakları çok uzun olmayan bir kuş türüdür. Diğer güvercin türlerinden farklarından biri de daha geç olgunlaşmalarıdır.

Akbaş Güvercin

Akbaş Güvercin

Fitilli Güvercin

Şanlıurfa, Gaziantep, Adıyaman gibi ülkenin doğusuna doğru yetiştiriciliği artan Fitili Güvercin, ülkede en çok sevilen güvercin cinslerinden biridir. Genellikle 4 renkten oluşurlar. Ülkenin her yerinde yetiştirildiği için her bölgede farklı bir isim takılmıştır. Çoğu zaman filo güvercini olarak bilinir.

Fitilli Güvercin

Fitilli Güvercin

Tel Kuyruk Güvercin

Bursa oynarı türünün bir cinsi olan Tel Kuyruk güvercini, Bursa ve Marmara Bölgesinde yetiştirilen bir güvercin cinsidir. Soyu Osmanlı zamanlarına kadar dayanır. Genellikle iki renkten oluşurlar, beyaz ve siyah tonları hakimdir. Bu güvercinlerin fiziksel görünüşü ise, neşeli ve hareketlidir.

Tel Kuyruk Güvercin

Tel Kuyruk Güvercin

Şeş Güvercin

Saya olarak bilinen güvercin türlerinden olan ve kökeni Anadoluya dayanan Şeş Güvercin, bir oyun kuşudur. Fiziksel olarak orta boyutlarda ve dayanıklı bir güvercin türüdür. Vücudunda genellikle tek renk hakim olsa da baş bölgesinde çilli bir renk olabilir.

Şeş Güvercin

Şeş Güvercin

Şekeri Güvercin

Portakal ile limon arasında bir renge sahip olan Şekeri Güvercin, taklacı güvercin türünün bir cinsidir. Bu güvercin türü hastalık zamanları olabildiğince hassas bir yapıda olurlar. Şekeri Güverci’nin yetiştirildiği bölgenin temiz olması gereklidir.

Şekeri Güvercin

Şekeri Güvercin

Saya Güvercin

Saya Güvercin tam olarak bir güvercin türü değildir. Saya güvercin bir güvercin ırkıdır. Genellikle diğer güvercinlere benzeyen bir ırk olan Saya, ülkemizde çok yaygın bir coğrafyada yetiştirilmektedir. Bu ırktan olan sevilen birçok güvercin türü vardır. Güvercinler arasında piyasası en yüksek olan türler, Saya ırkından olan güvercin türleridir.

Saya Güvercin

Saya Güvercin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler İçerikler

DAHA FAZLA GÖSTER